Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto! (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/139897-proces-castigat-masina-inmatriculata-plata-taxei-auto.html)

indaga 02-11-09 12:31

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
Salutare,
Referitor la procesele promovate pentru inmatricularea autovehiculelor fara plata taxei de poluare a se vedea Dosarul 2830/121/2009 -Tribunalul Galati
Referitor restituirea taxei de poluare a se vedea dosar 4755/85/2008, respectiv 4789/85/2008 -Tribunalul Sibiu
In perioda ce urmeaza am sa va mai comunic nr. si altor dosare in care s-a constatat
ilegalitatea taxei de poluare si au fost admise actiuniile.

mistreku 02-11-09 12:55

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
Quote:

Originally Posted by indaga (Post 2772463)
Salutare,
Referitor la procesele promovate pentru inmatricularea autovehiculelor fara plata taxei de poluare a se vedea Dosarul 2830/121/2009 -Tribunalul Galati
Referitor restituirea taxei de poluare a se vedea dosar 4755/85/2008, respectiv 4789/85/2008 -Tribunalul Sibiu
In perioda ce urmeaza am sa va mai comunic nr. si altor dosare in care s-a constatat
ilegalitatea taxei de poluare si au fost admise actiuniile.

avem a multumi! la mai multe!

Tzepozzz 06-11-09 07:32

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
@oz: te vaneaza astia prin oras acum? cred ca te-am vazut ieri cand ti-au pus caracatita :lol:
ON: zilele astea ma apuc si eu sa fac plangerea

mirelastancev 23-11-09 22:20

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
http://portal.just.ro/InstantaDosar....AwMDAwMzAxNjY*

http://portal.just.ro/InstantaDosar....AwMDAwMzEzMDk*

oz__ 24-12-09 00:53

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
[QUOTE=Tzepozzz;2784290]@oz: te vaneaza astia prin oras acum? cred ca te-am vazut ieri cand ti-au pus caracatita :lol:
Am scos-o in fata politiei si a ploitiei comunitare,e ilegal sa pretinzi niste bani in strada ,100ron pt blocaj ,atat timp cat exista o sanctiune din partea politiei cu stationare voluntara,se incalca codul fiscal,legea ca nu poti primi 2 sanctiuni simultan.Am mers la biroul adpp si am pus blocajul directorului pe masa,care imi spune ca i l-am distrus.Am scos camera, legitimatia de investigator si m-am oferit sa-l ajut cu filmarea ca proba pt distrugere ,dar a renuntat spunand ca am furat dispozitivul,iar eu i-am raspuns ca l-a uitat pe roata masinii mele si am venit sa i l inapoiez:lol:
Daca ti-o pune da-mi un tel si vin eu si o scot de fata cu ei iese usor.....p.s.nimeni nu e mai presus de lege.

hohlotto 25-12-09 11:22

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
santeti f tari fratilor.pacat ca nu am stiut mai demult treaba asta cu inmatricularea asta fara taxa ca si eu mi-am adus un bmw din germania si din cauza taxei a ajuns sa fie dezmembrata.sa fie cat mai multe procese castigate ca poate scapam de taxa asta nemernica

FeS 30-12-09 17:25

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
Bravo OZ!
Sa facem toti la fel ca el si asa poate scapam de taxa!

9mm* 30-12-09 23:25

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
Felicitari...bv tie si sper sa castig si yo...am inscrist un hyunday coupe si ma costat 54 mil si i-am dat in judeacata, am vb cu un avocat si mi-a spus ca pana in primavara am toate sansele sa primesc banii...

Doamne ajuta....sa castig

mirelastancev 31-12-09 12:35

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
si cat te costa toata chestia ?

9mm* 31-12-09 15:20

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
Inca nu ma costat mare chestie...mici cheltuieli copii zerox timbre dinalea pt la judecator....cand primesc banii stabilesc un pret cu avocatul si il platesc....

mirelastancev 31-12-09 15:28

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
pai, si daca la sfarsit iti cere 50% ?

9mm* 31-12-09 15:35

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
Daca cere atat nu-i mai dau nik...dal draq...oricum mai mult de 5-6 milioane nu-i dau...

mistreku 01-01-10 12:38

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
eu i-as da si jumate, oricum.. tu fara el nu mai iei nici un ban. asa, mai recuperezi, fie si doar jumatate.

indaga 04-01-10 12:44

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
Daca va intereseaza ce motive sa invocati cu ocazia formularii unei cereri de chemare in judecata avand ca obiect ilegalitatea taxei de poluare cautati pe net decizia 2421/2009 din dosar nr 1253/117/2009 pronuntata de Curtea de apel Cluj.
Incepand cu 01.12.2009 a intrat in vigoare Tratatul de la Lisabona si vechile articole din Tratatul de instituire a CE si-au schimbat numerotarea.
Cauze relevante ale Curtii Europene de Justitie ce pot fi invocate:
C-313/05 Maciej Brzeziński impotriva Poloniei, C-290/05 Nadasdi impotriva Ungariei, C-333/05 Nemeth impotriva Ungariei, C-74/06 Comisia Comunitatii Europene impotriva Greciei.
cauza C 134/07 Piotr Kawala impotriva Poloniei a hotarat ca:”Articolul 90 primul paragraf CE trebuie interpretat in sensul ca se opune unei taxe, precum cea prevazuta la alineatul 1 punctul 1 din Decretul ministrului polonez al infrastructurii din 28 iulie 2003 privind valoarea taxei care trebuie achitata pentru obtinerea certificatului de inmatriculare al unui vehicul, care se aplica in practica primei inmatriculari a unui autovehicul de ocazie importat dintr un alt stat membru, insa nu si achizitionarii in Polonia a unui autovehicul de ocazie in masura in care acesta este deja inmatriculat in acest stat.
Cauza C 524/07 Comisia CE impotriva Austriei.

DejaVu 26-02-10 20:01

Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!
 
Nu va ambalati aiurea ca un motor defect ! Documentati-va !
Conţinutul art. 90 alin. 1 din Tratatul C.E., cităm \\\\\\\" nici un stat membru nu poate impune, direct sau indirect, asupra produselor provenind din alte state membre, impozite şi taxe interne, care nu sunt percepute, direct sau indirect, asupra produselor naţionale similare \\\\\\\".Norma indicată s-a referit la interzicerea măsurilor protecţioniste instituite de un stat membru cu privire la anumite produse naţionale, prin care s-ar putea crea o situaţie de discriminare negativă sau un statut de vădit dezavantaj economic pentru produsele similare concurente provenite din alte state membre comunitare.De retinut că taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule ( taxa de primă înmatriculare ) nu se aplică exclusiv autoturismelor second-hand provenind din alte state membre ale U.E. ci ea se aplică tuturor autoturismelor noi sau second-hand înmatriculate pentru prima data în România, indiferent de provenienţa lor geografică sau naţională, respectiv se aplică şi autoturismelor noi provenite din alte state membre ale U.E.. autoturismelor noi şi second-hand provenite din alte state care nu sunt membre ale U.E. ( Asia, America, etc. ) precum şi cel mai important autoturismelor noi din producţia naţională a României.Astfel, este binecunoscut că această taxă a fost achitată inclusiv pentru autoturismele şi autovehiculele noi din producţia naţională a României, respectiv pentru mărcile Dacia, Daewo, Aro, precum şi pentru orice alte mărci de autoturisme şi autovehicule comerciale cu masă totală maximă autorizată de până la 3,5 tone inclusiv, supuse înmatriculării şi fabricate în România, criteriul unic fiind că aceste autoturisme şi autovehicule să se afle la prima înmatriculare în România.Ca urmare, instituirea criteriului \\\\\\\" primei înmatriculări în România \\\\\\\" conferă taxei speciale un caracter de maximă generalitate care nu depinde în nici un fel de provenienţa geografică sau naţională a acestor autoturisme şi autovehicule, situaţie în care nu se poate vorbi în nici un caz de încălcarea art. 90 din tratatul C.E., nefiind vorba despre o măsură protecţionistă sau de discriminare negativă a autovehiculelor provenite din alte state membre, aflate la prima înmatriculare în România, în comparaţie cu autovehiculele provenite din România, aflate în aceeaşi situaţie de primă înmatriculare în România


All times are GMT +2. The time now is 18:26.

- Copyright 2024 4Tuning