Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto.html)
-   -   Intrebare actuatori (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/139679-intrebare-actuatori.html)

sorcer 24-08-09 10:53

Intrebare actuatori
 
Deci se da un actuator cu 5 fire , ce semnificatie are fiecare fir si cum se lucreaza cu el ? de exemplu la un actuator cu 2 fire e simplu dai +- pe fire pt inchidere si -+ pt deschidere , in cazul celor cu 5 fire cum e treaba?

aldos 24-08-09 12:01

Re: INtrebare actuatori
 
Actuatorul de la usa soferului este necesar sa fie cu 5 fire sau mai este denumit si central, in cazul in care se doreste actionarea tuturor celor 4 usi prin descuierea sau incuierea usii soferului cu cheia.

sorcer 24-08-09 18:29

Re: INtrebare actuatori
 
ok , asta stiu, pe mine ma intereseaza ce face fiecare fir din cele 5

yulasinio 24-08-09 22:42

Re: INtrebare actuatori
 
Nu mai stiu exact daca sunt corect, dar...

1. Masa
2. Inchis
3. Deschis
4 & 5 Intrerupator

Poti afla firele exacte cu un aparat de masura, sau mai simplu sa desfaci actuatorul daca nu este nituit :-)

sorcer 25-08-09 08:18

Re: INtrebare actuatori
 
deci sa inteleg daca alimentez 1si 2 se inchide daca alimentez 1 si 3 se deschide , deci nu pot sa il folosesc la si pe unu cu 2 fire , adica prin inversarea polaritatii ?

yulasinio 25-08-09 10:18

Re: INtrebare actuatori
 
Quote:

Originally Posted by sorcer (Post 2583574)
deci sa inteleg daca alimentez 1si 2 se inchide daca alimentez 1 si 3 se deschide , deci nu pot sa il folosesc la si pe unu cu 2 fire , adica prin inversarea polaritatii ?

Tu la ce vrei sa-l folosesti? Daca a venit impreuna cu inchiderea centralizata atunci se leaga in la cutia de control...

uite aici un exemplu de legare cu trigger negativ

sorcer 25-08-09 10:47

Re: INtrebare actuatori
 
deci comform schemei tale din cele 5 fire daca folosesc numai albstru si verde va merge ca un actuator cu 2 fire? adica dau + albastru si - verde se inchide , apoi -albastri si + verde se deschide ?

yulasinio 25-08-09 10:49

Re: INtrebare actuatori
 
Si cum vrei tu sa faci asta fara o comanda? Cum ai sa inversezi polaritatea?

Eu tot nu inteleg ce vrei sa faci :???:

sorcer 25-08-09 18:33

Re: Intrebare actuatori
 
pai mie s-a ars de pe masina actuatorii , si toti patru erau cu 2 fire , partea de comanda nu am nevoie :D , de asta ma interesam daca pot folosi actuatori cu 5 fire ca si pe cei cu 2 fire , ca toate inchiderile centralizate ce se gasesc pe piata au 2 cu 5 fire si 2 cu 2 fire .

yulasinio 25-08-09 19:45

Re: Intrebare actuatori
 
Ciudat ca s-au ars toti 4 :???: nu cumva s-a ars cutia de comanda? Oricum daca ai nevoie de actuatori poti sa ii folosesti pe cei cu 5 fire la fel ca cei cu 2a ;)

sorcer 25-08-09 19:52

Re: Intrebare actuatori
 
s-a ars tot , cred ca a ramas cumva alimentati toti ca s-o topit partea din spate a motoraselor din interior .

julaikos 28-08-09 00:54

Re: Intrebare actuatori
 
actuatorul cu 5 fire,daca te-ai uitat atent la el,pe langa verde si albastru(cum au cele cu 2 fire) are alb,negru si maro
il alimentezi pe verde si albastru si functioneaza ca unu simplu cu 2 fire
pe negru in mod normal vine - si in functie de pozitia care o are(inchis/deschis) pune acel minus in contact cu firul alb sau maro,fire care duc in modul de inchidere si comanda inchiderea/deschiderea celorlalte actuatoare,deasemeni,pe alb si maro se leaga firele de comanda de la alarma

sorcer 28-08-09 08:33

Re: Intrebare actuatori
 
Multumesc , in sfarsit am primit explicatia pe care o asteptam !


All times are GMT +2. The time now is 14:41.

- Copyright 2024 4Tuning