Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Cielo - HZI'U (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/139568-cielo-hziu.html)

gigicakent 23-08-09 14:40

Cielo - HZI'U
 
6 Attachment(s)
Salutare !:D
Sa va prezint si eu masinuta mea, cielo din 1995, am cumparat-o prin iunie, a costat 80 mil.
I-am demontat gplu si i-am luat jante borbet pe 14.
In continuare poze:

gigicakent 23-08-09 14:43

Re: Cielo - HZI'U
 
8 Attachment(s)
mai multe poze, borbet 14" 9j spate si 6j fata ;)

gigicakent 23-08-09 14:45

Re: Cielo - HZI'U
 
1 Attachment(s)
filmare de la legale slatina 16 aug 09

https://www.youtube.com/watch?v=mLQzSyTy_g8

Andutu TZH 23-08-09 16:22

Re: Cielo - HZI'U
 
Frumusica masina vad ca nu o prea o menajezi:lol:

gigicakent 23-08-09 16:43

Re: Cielo - HZI'U
 
aaaaa, e in lucru man :P

cryssl 23-08-09 17:13

Re: Cielo - HZI'U
 
tare haziiii :D sa vezi cum arata dupa colantare >:)

Geo_ZGA 23-08-09 18:11

Re: Cielo - HZI'U
 
Bine ai venit. Sa o iau in ordine:
- aripile spate facute. Ai exagerat cu J-ul la jantele spate si o sa ai probleme... o suspensie sport ar trebui ca sa nu se lase masina cand pui greutate pe spate. Indiferent ca vei umfla cum trebuie aripile spate, tot iti va atinge cu amortizoare stock. In afara de design, nu ajuta cu nimic jantele asa late pe spate.
- grila fata e lipsa?
- jantele reconditionate. Ar arata bine negre cu buza argintie, mai ales ca pe spate ai buza foarte lata.
- anvelopele ce dimensiuni sunt?
- pana la urma portbagajul cum e? clean sau e VT in primele poze?
- la tubulatura de admisie care e intrebarea? Da, este o cutie rezonatoare in aripa... si inca una sub parbriz, la vedere. Le poti elimina pe amandoua, dar vezi cum astupi furtunul la cea de-a doua, sa nu-ti traga aer fals. Nu scoate tubul de deasupra radiatorului. Am facut eu experimente cu si fara el si iti pot spune ca trage mai slab motorul cu el anulat.
In plus, poti scoate furtunul de gaze carter, il anulezi si, de la motor tragi un furtun cu un filtru breather, ca sa nu-ti mai bage gazele arse inapoi in admisie.

dRR-XWX 23-08-09 23:33

Re: Cielo - HZI'U
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 2579736)
Bine ai venit. Sa o iau in ordine:
- aripile spate facute. Ai exagerat cu J-ul la jantele spate si o sa ai probleme... o suspensie sport ar trebui ca sa nu se lase masina cand pui greutate pe spate. Indiferent ca vei umfla cum trebuie aripile spate, tot iti va atinge cu amortizoare stock. In afara de design, nu ajuta cu nimic jantele asa late pe spate.
- grila fata e lipsa?
- jantele reconditionate. Ar arata bine negre cu buza argintie, mai ales ca pe spate ai buza foarte lata.
- anvelopele ce dimensiuni sunt?
- pana la urma portbagajul cum e? clean sau e VT in primele poze?
- la tubulatura de admisie care e intrebarea? Da, este o cutie rezonatoare in aripa... si inca una sub parbriz, la vedere. Le poti elimina pe amandoua, dar vezi cum astupi furtunul la cea de-a doua, sa nu-ti traga aer fals. Nu scoate tubul de deasupra radiatorului. Am facut eu experimente cu si fara el si iti pot spune ca trage mai slab motorul cu el anulat.
In plus, poti scoate furtunul de gaze carter, il anulezi si, de la motor tragi un furtun cu un filtru breather, ca sa nu-ti mai bage gazele arse inapoi in admisie.

adica tu vrei sa zici ca, cu un cauciuc de 175 latime , ai aceeasi aderenta si stabilitate ca, cu un cauciuc de 205,215,225 ?:?::?:

gigicakent 23-08-09 23:54

Re: Cielo - HZI'U
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 2579736)
Bine ai venit. Sa o iau in ordine:
- aripile spate facute. Ai exagerat cu J-ul la jantele spate si o sa ai probleme... o suspensie sport ar trebui ca sa nu se lase masina cand pui greutate pe spate. Indiferent ca vei umfla cum trebuie aripile spate, tot iti va atinge cu amortizoare stock. In afara de design, nu ajuta cu nimic jantele asa late pe spate.
- grila fata e lipsa?
- jantele reconditionate. Ar arata bine negre cu buza argintie, mai ales ca pe spate ai buza foarte lata.
- anvelopele ce dimensiuni sunt?
- pana la urma portbagajul cum e? clean sau e VT in primele poze?
- la tubulatura de admisie care e intrebarea? Da, este o cutie rezonatoare in aripa... si inca una sub parbriz, la vedere. Le poti elimina pe amandoua, dar vezi cum astupi furtunul la cea de-a doua, sa nu-ti traga aer fals. Nu scoate tubul de deasupra radiatorului. Am facut eu experimente cu si fara el si iti pot spune ca trage mai slab motorul cu el anulat.
In plus, poti scoate furtunul de gaze carter, il anulezi si, de la motor tragi un furtun cu un filtru breather, ca sa nu-ti mai bage gazele arse inapoi in admisie.

- grila am dat-o jos ca sa elimin emblema, sa o fac clean,
- anvelope 185/60/14
-portbagajul nu e clean, urmeaza sa al fac, dar mai sunt si cu serv si nu prea dispun de timp,
-la admisie am eliminat cutia rezonatoare din aripa si am pus un filtru sport,
- Ms pt sfaturi ;)

Geo_ZGA 24-08-09 07:35

Re: Cielo - HZI'U
 
Quote:

Originally Posted by dRR-XWX (Post 2580413)
adica tu vrei sa zici ca, cu un cauciuc de 175 latime , ai aceeasi aderenta si stabilitate ca, cu un cauciuc de 205,215,225 ?:?::?:

Niciodata... dar jante late pe spate sunt frectie la picior de lemn pt Cielo. Dupa cum stim toti, spatele nici nu prea franeaza... si legat de stabilitate, degeaba ai pe spate anvelopa lata, daca pe fata e subtire.
Ideea mea era ca a exagerat, nu ca anvelopele late nu sunt bune.

sezione91_blue 24-08-09 20:25

Re: Cielo - HZI'U
 
GEO asculta-l pe DRR-XWX ca de la el a luat baiatul jantele. DRR-u le-a avut ceva timp pe masina si cred ca stie cum se pomporta masina cu ele.
PS: Mai coboara masina ca e cam ridicata..cel putin de spate e foarte inalta

gigicakent 24-08-09 20:38

Re: Cielo - HZI'U
 
caut sa cumpar 4 arcuri sport.....second :P

sezione91_blue 24-08-09 22:04

Re: Cielo - HZI'U
 
vezi k vinde andu suspensia! drr-xwx

dRR-XWX 24-08-09 22:20

Re: Cielo - HZI'U
 
Quote:

Originally Posted by sezione91_blue (Post 2582691)
GEO asculta-l pe DRR-XWX ca de la el a luat baiatul jantele. DRR-u le-a avut ceva timp pe masina si cred ca stie cum se pomporta masina cu ele.
PS: Mai coboara masina ca e cam ridicata..cel putin de spate e foarte inalta

Quote:

Originally Posted by sezione91_blue (Post 2582962)
vezi k vinde andu suspensia! drr-xwx

am vorbit cu el de suspensie :P

si cu geo , am inteles ce a vrut sa spuna:D

bafta

gigicakent 25-08-09 16:00

Re: Cielo - HZI'U
 
4 Attachment(s)
azi am modificat si grila, am decupat sigla si am prelungit si chituit.


All times are GMT +2. The time now is 21:01.

- Copyright 2024 4Tuning