Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   cine se risca sa construiasca cu mine un kart de 100 cai ?? (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/1391-risca-construiasca-mine-kart-100-cai.html)

mad_oviddiu 26-06-04 22:01

cine se risca sa construiasca cu mine un kart de 100 cai ??
 
sal!
uite ce m-am gandit eu........... imi place ff mult kartingul, asa k m-am gandit sa incerc sa constuiesc un kart cu motor de motocicleta de vre 100 cai putere........ ar fi o premiera la noi in tara.
costul total se va ridica undeva la vreo 1500 euro si destul de multa munca

cineva interesat in privinta asta?

U R S U 27-06-04 14:48

succes!
 
Eu iti doresc mult succes, dar cred ca realizezi ce inseamna 100 de cai la un Kart!?

X-Ray-Eyes 27-06-04 15:28

Sa plece doar pe rotile de spate ... sa se ridice de bot ... ca Dragsterele ...
:peace:

DnI 27-06-04 16:51

iti dai seama 100CP pe cart !?
daca ii pui 2 aripi zbori cu el :lol: :lol:
bafta!!!!!!!!!!!!!!!!!!

GSi 28-06-04 04:30

Cred ca e mai mult de masina de F1 decat cart... :D Cu puterea aia probabil o sa se apropie de 250Kmh, si tot trenul de rulare va trebui sa suporte asa ceva. Cred ca astea sunt principalele probleme pe care trebuie sa le rezolvi:

-lipsa diferentialului pe spate la 100CP o sa o faca foarte nervoasa, chiar daca ai distanta foarte mica intre roti
-ce cauciucuri ii pui, astfel incat sa reziste la 250Kmh
-ce sistem de franare folosesti; probabil discuri perforate de motocicleta pe fata, caz in care o sa ai ceva probleme la conceperea geometriei directiei
-conceptia sasiului : centrul de greutate cat mai jos si cat mai central, pozitionarea motorului si a anexelor, aerodinamicitate, rezistenta la deformare (datorita greutatii, socurilor si solicitarilor la accelerare/franare/curbe)

Eu as fi doar interesat sa ma dau o tura cu el cand e gata :). Iti urez bafta si sper sa reusesti sa faci ce ti-ai propus.

th1nk3r 28-06-04 09:48

Mai ai de slabit sa incapi tu in cartu' ala... Daca incepi de pe-acuma eu zic ca iesi fotomodel pana il termina omu' de construit ;)

B|shOp-VR6 28-06-04 09:57

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"th1nk3r\"
Mai ai de slabit sa incapi tu in cartu' ala... Daca incepi de pe-acuma eu zic ca iesi fotomodel pana il termina omu' de construit ;)

Looooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooool
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Esti cu capu'... :P :P

EvLSant0S 28-06-04 15:28

ma frate... 100 de cp ?? mai gandeste-te omule las-o un pic mai moale si atunci mai vb... nu?? 100 pai cum au zis si bajetzii zboara in pana mea... dar ar fi ceva primul kart romanian muscle :) primul cart care se ridica pe rotziile din spate hhahaha ce caterinca ar fi :)

mad_oviddiu 28-06-04 21:22

tomai asta e chestia.............
nui ma gandesc sa iasa \"jucarie de viteza....... probabil k pt. inceput o sa fie limitat doar la viteza a 3-a din 6......... asta pana se definitiveaza problemele ce tin de stabilitate, franare si altele......
oricum, vreau sa fie o premiera in romania, si totodata un cart pt fun.....
franele, desigur k vor fi pe fiecare roata, discuri hidraulice ventilate....
nu a zis nimeni k nu e de munca, dar atata timp cat exista vointa..... se ve putea realiva in maxim 5-6 luni...........

oricum, astept ideile voastre, si de critica si de lauda, fara sa ma supar....

P.S. su se va putea ridica pe o roata, in cel mai rau caz doar sa faca burn-out asta pt ca anvelopele de karting sunt slickuri.........

EvLSant0S 28-06-04 21:32

bai nene m-as baga eu insa zi si u cam cati bani ar insemna chestia asta ca ma gandesc ca tre` sa bagi bani cu galeata nu gluma..

mad_oviddiu 28-06-04 21:43

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"EvLSant0S\"
bai nene m-as baga eu insa zi si u cam cati bani ar insemna chestia asta ca ma gandesc ca tre` sa bagi bani cu galeata nu gluma..

mah. nush cam cat trebuie..........
oricum, undeva in jur de 1000-1500 euro.............
dar banii astia nu se dau toti odata, in timp, pe masura ce se construieste (4-5 luni)


credeti ca am sanse sa il fac pe indianu cu LAMBORGHINI al lui?

EvLSant0S 28-06-04 21:58

1500 in total nu? pana mea.. si cam cati ai vrea sa se implice in treaba ... ca si 2 inseamna certuri si ***uri..

mad_oviddiu 28-06-04 22:13

poi............ cred k in afara de tine, eu si cu indianu.........

GSi 29-06-04 15:32

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"th1nk3r\"
Mai ai de slabit sa incapi tu in cartu' ala... Daca incepi de pe-acuma eu zic ca iesi fotomodel pana il termina omu' de construit ;)

Bah daca el il face io ma jur ca ma apuc de slabit :D

mad_oviddiu 29-06-04 20:56

io cred ca ar trebui sa te apuci de fitness k io ma apuc in maxim o saptamna de el...........
asa k trebuie sa te pregatesti sa fii suplu k sa poti sa tre dai si tu cu el


All times are GMT +2. The time now is 03:42.

- Copyright 2024 4Tuning