Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Mures (https://forum.4tuning.ro/402-mures.html)
-   -   Azot sau Aer...(in pneuri)? (https://forum.4tuning.ro/402-mures/138852-azot-aer-pneuri.html)

BiG SmOkE 18-08-09 15:21

Azot sau Aer...(in pneuri)?
 
eu sunt de parere ca azotul este cel mai bun pt cauciucuri

22VIN 18-08-09 15:26

Re: Azot sau Aer...(in pneuri)?
 
pai mergi tu (de fapt nu mergi, ca ai 13 ani) pe circuit cu ea ca sa fie bun?
azotul e foarte bun in cazul in care conduci extrem de sportiv (ceea ce pe strazi nu se intampla intotdeauna) pentru ca mentine cauciucurile la o temperatura buna, nelasandu-le sa se incalzeasca excesiv si sa piarda din aderenta. pe strazi nu prea ajungi la astfel de temperaturi. de aceea azotul nu-si prea are sensul.

Vialy 23-08-09 12:51

Re: Azot sau Aer...(in pneuri)?
 
pe caldura asta , se incing de le ia dreaq :)

CheLu_Gti 22-09-09 23:54

Re: Azot sau Aer...(in pneuri)?
 
a mele is cu azot...ptr ca pot :))

CheLu_Gti 22-09-09 23:55

Re: Azot sau Aer...(in pneuri)?
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 2566954)
pai mergi tu (de fapt nu mergi, ca ai 13 ani) pe circuit cu ea ca sa fie bun?
azotul e foarte bun in cazul in care conduci extrem de sportiv (ceea ce pe strazi nu se intampla intotdeauna) pentru ca mentine cauciucurile la o temperatura buna, nelasandu-le sa se incalzeasca excesiv si sa piarda din aderenta. pe strazi nu prea ajungi la astfel de temperaturi. de aceea azotul nu-si prea are sensul.

la o tura de grillfest se simte =)) "ptr cunoscatori"

Msrti82 08-10-09 16:22

Re: Azot sau Aer...(in pneuri)?
 
eu din cate am auzit ca azotul e mult mai stabil decat aerul, daca nu vrei sa tot umfli la ele de cate 2 3 ori pe an bagi azot si e stabil la rulaj. cauciucul se incalzeste si aerul din ele se expanseaza dar daca ai azor iti ramana la presiunea originala


All times are GMT +2. The time now is 22:55.

- Copyright 2026 4Tuning