Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   GPS - Navigatie - Multimedia - Comunicatii - Auto Gadgets (https://forum.4tuning.ro/224-gps-navigatie-multimedia-comunicatii-auto-gadgets.html)
-   -   Cel mai bun GPS ? (https://forum.4tuning.ro/224-gps-navigatie-multimedia-comunicatii-auto-gadgets/138410-bun-gps.html)

BV14DRG 15-08-09 13:44

Cel mai bun GPS ?
 
Vreau sa-mi cumpar un GPS, desigur cu toata harta europei (poate si antiradar inclus) dar sunt o multime din care poti alege,cu diferite functii si multe altele...vreau sa stiu si eu care ar fi cel mai performant GPS de pe piata.

beck 17-08-09 15:04

Re: Cel mai bun GPS ?
 
din cate am vazut tomtom este cel mai....dar nu-i chiar ieftin. daca iesi din tara unul cu lane assist este foarte util

BV14DRG 17-08-09 16:00

Re: Cel mai bun GPS ?
 
am auzit si eu de tomtom cum ca ar fi cel mai mic si cel mai fiabil gps...imi trebuie cu toata harta europei
ce parere aveti de asta? http://www.evolio.ro/products/view/31/

saxo 17-08-09 18:07

Re: Cel mai bun GPS ?
 
Nu exista cel mai bun GPS, ci doar GPS-uri, unele foarte bune. Bun inseamna 1- hardware de foarte buna calitate si 2- Soft care sa-ti placa.
Din pacate, tomtom nu are inca harta pentru Romania. Asa ca va trebui sa alegi alt aparat scump ( vezi sa nu fie scump datorita functiilor auxiliare ), cu softul care ti se pare cel mai potrivit gustului tau.

BV14DRG 19-08-09 18:52

Re: Cel mai bun GPS ?
 
am gasit ceva apropo...



am gasit un soft free la adresa http://www.nav4all.com pe care il instalezi pe telefonul tau (trebuie sa accesezi internetul cu telefonul, pt detalii vedeti info pe site-urile provider-ilor vostrii de telefonie mobila) si gata (oarecum).

De ce ai nevoie:
-un telefon (vezi lista de telefoane compatibile pe site-ul nav4all) care stie bluetooth
-modul GPS (tot pe bluetooth)
-access la internet de pe telefonul mobil


Sistemul functioneaza dupa principiul urmator:

-gps-ul furnizeaza coordonate programelului instalat pe telefon
-programelul face cerere pe net la server-ul nav4all si descarca portiunea de harta pt coordonatele respective si te ghideaza


Asa ca daca vreti o solutie de moment acceptabila ca pret go4it.

jitru28 18-09-09 19:12

Re: Cel mai bun GPS ?
 
Intradevar TomTom nu prea are Romania in vedere.Dintre modelele bune de pe piata vezi Mio si Garmin cam ele ar fi mai cunoscute la noi pe langa avalansa de no-name bazate pe Igo cum sunt -Navman,Evolio,Smailo,Iconx,Northcross,etc.A aparut acum la noi si seria noua de la Mio S505.

bzsa 21-09-09 15:37

Re: Cel mai bun GPS ?
 
iti recomand Mio
daca ai nevoie de mai multe informatii lasa-mi un pm

superbock 22-09-09 16:36

Re: Cel mai bun GPS ?
 
Quote:

Originally Posted by BV14DRG (Post 2560002)
Vreau sa-mi cumpar un GPS, desigur cu toata harta europei (poate si antiradar inclus) dar sunt o multime din care poti alege,cu diferite functii si multe altele...vreau sa stiu si eu care ar fi cel mai performant GPS de pe piata.

am cautat si eu cel mai performant GPS de pe piata si am dat peste niste teste AICI. ... sunt in engleza dar cred ca n-o sa ai probleme.

acolo spune ca unul dintre cele mai bune softuri gps de pe piata este cel de la NDrive, o firma portugheza. am un prieten care sta in Porto (la care sunt acum in vizita :D) si mi-a confirmat ca e un gps foarte bun, cu harti bune si grafica la fel. acum depinde ce vrei de la un gps insa asta le cam are pe toate (mai putin lane assist, lucru de care se plange mai toata lumea).

eu vreau sa-mi cumpar un NDrive Symbian (de pe site) pentru ca am avut ocazia sa-l testez aici si e foarte bun. si e compatibil cu multe modele nokia. insa mie imi trebuie la vizitat europa, ca "pieton", nu neaparat la condus.

daca il vrei pentru romania, nu stiu daca se gaseste la noi desi ar trebui sa se gaseasca.

jitru28 12-10-09 16:53

Re: Cel mai bun GPS ?
 
Da poate ca e bun dar cine stie ce harta foloseste pentru Romania,cat e de detaliata.Ce a mai aparut nou pe piata este Mio Moov400 are full Europa si Romania harti din 2009,oricum pe la noi Mio ramane o alegere buna .

BV14DRG 13-10-09 13:21

Re: Cel mai bun GPS ?
 
Quote:

Originally Posted by jitru28 (Post 2712653)
Da poate ca e bun dar cine stie ce harta foloseste pentru Romania,cat e de detaliata.Ce a mai aparut nou pe piata este Mio Moov400 are full Europa si Romania harti din 2009,oricum pe la noi Mio ramane o alegere buna .

m-am uitat la el da pe mine numai harta romaniei nu ma intereseaza :D...mi-am luat tom tom de vreo 2 saptamani si e perfect...map update-uri etc.
oricum referitor la gps-urile ce apar acum nici nu cred ca e bine sa le zici gps...ca au toate functiile posibile si imposibile da numai harta nu e ca lumea....si luat un prieten nu stiu ce gps scum ca naiba si ii ia 3 ore numai sa iasa din brasov asa bun e...

jitru28 14-10-09 11:42

Re: Cel mai bun GPS ?
 
Da asa e majoritatea se bazeaza pe Igo,si in rest Mp3 ,Mp4 ,etc, pe ele,da partea de navigatie e slaba.TomTom e la fel foarte bun,nu l-am recomandat credeam ca vrei si Romania,si ei nu prea au harta buna pentru noi....

BV14DRG 14-10-09 16:52

Re: Cel mai bun GPS ?
 
Quote:

Originally Posted by jitru28 (Post 2717687)
Da asa e majoritatea se bazeaza pe Igo,si in rest Mp3 ,Mp4 ,etc, pe ele,da partea de navigatie e slaba.TomTom e la fel foarte bun,nu l-am recomandat credeam ca vrei si Romania,si ei nu prea au harta buna pentru noi....

nu, chiar nu ma intereseaza romania ca ma descurc...in strainatate era problema ca nu prea merg in aceleasi locuri...tot timpul locuri noi.:D...oricum e destul de misto, cred ca nici acum nu m-am uitat la toate functiile pe care le are. cel mai mult ma enerveaza alarma de la detectoru de radar

22VIN 16-10-09 14:19

Re: Cel mai bun GPS ?
 
Eu zic ca nici iGo nu e rau. Se descurca perfect, cu mici probleme in zone marginase (unele stradute extrem de mici si mai necirculate le mai incurca, dar isi revine rapid). Eu folosesc un Evolio E205 cu display de 4.3 (l-am cumparat anul trecut cu 900roni, atunci era cam cel mai ieftin cu display de marimea asta) si sunt incantat de el - calitatea display-ului e foarte buna si difuzorul se aude tare si clar. Am zis ca nu are sens sa dau multi bani pe GPS pentru ca il folosesc destul de rar. Are functii multe de genul bluetooth, mp3, mp4 etc, dar nu le folosesc.

dolb 16-10-09 14:43

Re: Cel mai bun GPS ?
 
cine ce zice de TOMTOM ? .......
.....

Inainte sa-ti dai cu parerea, documenteaza-te sau citeste macat postul 4 sau https://forum.4tuning.ro/224-gps-navi...vs-tomtom.html . Nu mai induceti cititorii in eroare. TomTom NU a avut niciodata oficial harta pentru Romania !

BV14DRG 18-10-09 17:38

Re: Cel mai bun GPS ?
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2724084)
cine ce zice de TOMTOM ? pai numai vocea la moldoveanca aia( no offence guys ).. ma enerveaza! pur si simplu nu inteleg absolut nimic din ce imi zice! Am incercat si eu tomtom si nu se ridica la nivelul lui iGO.

Ca si aparat hard recomand Evolio E400 > ieftin si bun !

eu sunt foarte multumit de tomtom...si vocea e in engleza asa ca e perfect...nu moldoveneste =))


All times are GMT +2. The time now is 12:59.

- Copyright 2024 4Tuning