Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/135963-plati-taxa-trecerea-podului-dunare-fetesti-cernavoda.html)

Cosmin Arsene 30-07-09 13:42

Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
1 Attachment(s)
Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda


Se apropie sfarsitul de saptamana iar majoritatea dintre noi se gandeste inevitabil la mare. Numai ca autoritatile ne-au pregatit o surpriza. Incepand de luni, 3 august, soferii care aleg varianta utilizarii A2 vor plati o taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda.

Tarifele au fost stabilite in functie de tipul de autovehicul folosit astfel: 7 lei in cazul motocicletelor, 10 lei pentru autoturisme si 35 de lei pentru microbuze si autovehicule cu masa totala maxima autorizata de sub 12 tone, se precizeaza in comunicatul Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR).

Autobuzele, autocarele si autovehiculele cu masa totala maxima autorizata mai mare sau egala cu 12 tone si cu maximum trei axe (inclusiv) vor avea de platit 47 de lei, iar camioanele cu masa totala maxima autorizata mai mare sau egala cu 12 tone si cu minimum patru axe vor trebui sa aiba pregatiti 68 de lei.

Interesant este ca aceste taxe au fost stabilite printr-un ordin al fostului ministrul al Transporturilor, Ludovic Orban, emis în februarie 2008.
Si inca ceva: tariful trebuie achitat pentru fiecare trecere, indiferent de sensul de parcurs.

bogg 30-07-09 13:48

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
mare afacere au facut :rolleyes2. Acum majoritatea o sa treaca pe la Harsova si asa o sa avem doua puncte in care se vor creea ambuteiaje.

RoByNeT 30-07-09 13:48

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
ba ce nebuni sa mor eu :| hai platesti 1 data cand te duci ... dar si cand te intorci ... pana mea ... macar de ar face ceva dreaq cu banii astia ... numai sa ia bani de pomana stiu nenorocitii astia ... 10 pe pod ... 10 intrarea in mamaia ... 10 acolo 10 acolo pana te cazezi se duc jumate din bani :|

Kiki 30-07-09 13:51

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
Tipic in romania se cere...cer bani ca trec parleazu...dar nu fac nimic sa termine autostrada pana la Cta. In ro numai faptu ca traiesti, ca respiri trebuie sa platesti, si cam orice vrei sa faci nu ai voie in general...La fel e o taxa de 8 lei la trecerea la Vadu oii, podu e o ruina iti rupi masina pe el lasi amortizoare si pivoti...e greu cu munca...sa il repare, numai sa ceara

ovydioo 30-07-09 13:56

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
wtf 10ron!!! aberatie de taxa. astia o sa faca mai multi bani cu o autostrada neterminata in 25 ani decat au toate bancile profit in romania. plm taxa asta este furt legal, sunt curios ce scrie pe chitanta ''multumim ca esti printre prostii care platesc o autostrada neterminata''. pai in cazul asta pot pune taxa si pe aia 3 km din bucuresti-brasov dar acolo o sa fie ceva genul 1000ron

bibi_x 30-07-09 13:58

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
:))))

RoByNeT 30-07-09 13:59

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
incearca sa faci si tu un post folositor nu doar sa maresti numarul de reply`uri idioate ...

teen.ager 30-07-09 14:00

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
Oare de ce nu ma mir?...Toata tara asta e de cacat...

aleXpeed 30-07-09 14:04

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
Inca o taxa? O sa-mi iau vapor sau tren si trec fara sa platesc:D. La ce mai platim domnilor rovigneta?

allexutzzu 30-07-09 14:06

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
incredibil...se alege prafu de tara asta...foarte curand se va plati si taxa pentru aerul respirat...

ovydioo 30-07-09 14:06

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
aaa... si inca ceva dar nimic oficial deocamdata am gasit info pe un site, tot in 2008 au fost votata si o taxa de autostrada de 30ron!!! cred ca asta ar trebui sa dea si mai mult de gandit...

Opelino 30-07-09 14:12

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
Mai lipseste sa puna taxa si la intrarea si iesirea din Bucuresti sau din oricare alt oras....
Cu alte cuvinte....mai bine pe litoralul de la bulgari sau greci....mult mai multa curatenie, respect pt client si alte tarife mai mici.

PS: Nu se mai merita turismul in Romania...cel putin nu pe litoralul romanesc! Le doresc conducatorilor tarii ca toti copii lor sa nu aiba parte niciodata de nici un banut obtinut prin furt sau orice alta metoda ilegala toata viata lor de cand s-au nascut si pana pun capul in pamant (evident cu picioarele inainte si cat mai curand). :)))

Alex30 30-07-09 14:15

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
Omg 10lei :shock:. E criza ba nene...si mi se pare normal unde ajung banii aia (in buzunar la ei, sa nu credeti ca fac ceva folositor cu ei ba mai mult isi cumpara ei masini, case etc). Peste 2-3 ani o sa platim taxa si cand plecam cu masina din fata blocului...

the_one_and _only 30-07-09 14:24

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
Quote:

Originally Posted by bogg (Post 2522841)
mare afacere au facut :rolleyes2. Acum majoritatea o sa treaca pe la Harsova si asa o sa avem doua puncte in care se vor creea ambuteiaje.

Da, insa, cel putin teoretic, vor fi mai mici.

Quote:

Originally Posted by Alex30 (Post 2522896)
Omg 10lei :shock:. E criza ba nene...si mi se pare normal unde ajung banii aia (in buzunar la ei, sa nu credeti ca fac ceva folositor cu ei ba mai mult isi cumpara ei masini, case etc). Peste 2-3 ani o sa platim taxa si cand plecam cu masina din fata blocului...

De fapt, din cate se aude, bani vor fi folositi pentru reabilitarea si repararea podului, aflat intr-o stare accelerata de degradare.

molady11 30-07-09 14:30

Re: Vom plati taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda
 
:bat::punch::writers_b:no:Hoti+Parlament=Taxe si bani furati, eu as pune o bomba in Parlamentu ala,dusi drac pe toti la Auschwitz.


All times are GMT +2. The time now is 00:40.

- Copyright 2024 4Tuning