Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/135823-logan-70-000-euro-facut-10-000-euro.html)

Cosmin Arsene 29-07-09 16:42

Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
1 Attachment(s)
Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro


Politistii romani de la Rutiera nu vor mai fi dotati cu masini Logan de 70.000 de euro bucata, contractul prin care Politia avea de platit peste 400 de milioane de euro pentru 1.836 de autospeciale fiind renegociat.

Astfel, nu vor mai fi 1.836 de masini, ci numai 820, si nici 400 milioane euro, ci doar 164 milioane LEI.

Cum s-a ajuns la o asemenea scadere a pretului? Autovehiculul de 70.000 de euro a devenit dintr-o data unul de 10.000 de euro, Logan-ul avand insa montate echipamente suplimentare de 24.000 de euro.

Si pentru ce anume se platesc cei 24.000 euro suplimentari? Semnalizatoare acustice şi luminoase, aparate radar, etilotest electronic si statie de emisie-receptie. Numai atat? Am crezut ca au un laborator criminalistic in spate. Noile dotari vor fi montate pe 449 de Logan-uri.

De masini straine noi vor avea parte doar politistii de la combaterea crimei organizate si trupele de interventie rapida. Trupele speciale vor avea cea mai scumpa autoutilitara, pretul renegociat al acesteia scazand astfel de la 500.000 de euro la 430.000 de euro.

Merita precizat ca, potrivit sefilor IGP, renegocierea contractului era singura solutie, nici investigatiile Internelor si nici ancheta DNA neputand duce la anularea contractului.

spiri14 29-07-09 16:58

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
si 24mii euro e o suma mare pentru porcariile care le baga in masina ! ... mai mult de 10-15 mii sunt sigur ca nu fac.. sau cine stie :D

si ce masina de 430 mii euro ? :) .. din ce am inteles ar fii ceva de criminalistica dar totusi ..

the_one_and _only 29-07-09 17:16

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
Quote:

Originally Posted by spiri14 (Post 2520756)
si ce masina de 430 mii euro ? :) .. din ce am inteles ar fii ceva de criminalistica dar totusi ..


Trupele speciale
vor avea cea mai scumpă autoutilitara, pretul renegociat al acesteia scazand astfel de la 500.000 de euro la 430.000 de euro.
Poate e blindata :lol:

pyttbull 29-07-09 17:24

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
misto poza cu macheta de politie :lol:

dogy_10 29-07-09 17:46

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
si totusi inteleg ca pretul masinii fara echipamente e 10.000 euro.....conform liste de preturi dacia, politistii ar trebuii sa primeasca loganuri prestige 1.5dci 85 de cai care costa 10 050euro sau 1.6 16v care sunt 9 500.......tar tare mie teama ca defapt sunt loganuri de 1.4 chele adica 5 600euro pe care noi o sa platim 10 000

Mallus 29-07-09 18:13

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
Cea ce e uimitor la noi e ca in loc sa scada pretul masini la un nr mai mare achizitionat el creste...

e30_eVG3n 29-07-09 18:29

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
Hai sa fim seriosi, echipamente suplimentare de 24000 euro? Dar ce o sa fie blindate, interior tapitat cu kevlar?????? Deci de la 70000 euro bucata s-a facut 34000(10000 masina+24000 "dotari"). E bine, avansam:lol:

DraquVerDe 29-07-09 19:36

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
deci penibil....amuzand dar penibil !

gorila600 29-07-09 19:37

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
daca aveam si eu o macheta din aia ii dadeam foc

uniquevl 29-07-09 20:02

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
asta a fost una dintre cele mai mari excrochieri pe care le-a facut politia romana :| Primaru din orasul meu se vaita la tv ca sediul politiei arata ca in 89'
ca nu au nici termopane :evil: si ei dau bani pe asa ceva cine stie in ce buzunar au intrat bani aia si acum se da uitarii totul si pe aia ii doare exact in *** .

BR 03 VLZ 29-07-09 20:12

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
34000 euro? sa inteleg ca fura mai putin? :pissed:

cj56dya 29-07-09 20:49

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
Fratilor eu unul m-am cam saturat de minciuni, povesti de adormit copiii si multe altele...pretul s-a renegociat, asta inseamna ca pana acuma s-au platit ratele la 70000 de euro iar acum se revine la normal(si tot ii bine). Deja imi vine sa scriu prostii(organe si rude de gradul I) Numa' bine!

Bong 29-07-09 20:55

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
Quote:

Originally Posted by DraquVerDe (Post 2521120)
deci penibil....amuzand dar penibil !

nu e amuzant...pt ca banii ies din buzunarele noastre... ma rog...din buzunarele celor care platesc impozite.

PetricaCBD 29-07-09 20:55

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
cat platim noi statu roman...sa fim prinsi "cu berea-n nas" sau cu viteza excesiva...platim foarte mult pentru a plati cand gresim :D

JuST_GiuGiu 29-07-09 21:52

Re: Logan-ul de 70.000 de euro s-a facut de 10.000 euro
 
de banii aia isi luau masini mult mai bune decat loganurile!Si nici nu mai aveau probleme in trafic!Pai un passat dala mai vechi da clasa loganului!


All times are GMT +2. The time now is 22:02.

- Copyright 2026 4Tuning