![]() |
ajutor- coordonare ohmi
sals, mi-am cumparat acum un an un aplificator si 2 woofere, Magnat tribal x one respectiv 2x pioneer TS-W307D2. Totul frumos si placut, pana astazi cand am ajuns sa le pun in masina (din motive obiective) stiam ca wooferurile lucra la 2 (400w rms) si la 4 ohmi, si amplifu la 700w rms, deci ar fi fost comfiguratia 800w duse de 700w, si astazi ma uit la amplificator si observ pe spate scrie 500w rms-2ohm, 700w rms -1ohm. Am ramas inlemnit :shock:.
Intrebarea mea acum ar fi pot cumva face difurile sa mearga la 1 ohm sau trebuie sa le schimb cu TS-W307D4? Oare mi-ar schimba cineva difurile cu d4 sau n-am sanse? :cry::o |
Re: ajutor- coordonare ohmi
Pai difuzorul n-are cum sa mearga la 2 sau 4 ohmi. Merge 1 sau 4 . Legi bobinele in paralel si ai 1 ohm.
l.e. In specificatie eu stiu ca scrie 2+2 ohmi. Verifica totusi. |
Re: ajutor- coordonare ohmi
m-a dus in eroare fiindca pe woofer scrie 2 ohm dvc, pe cutie 1 or 4 ohm iar pe internet 2x2 ohm ori 2/4ohm :| de aceea m-am zapacit
|
Re: ajutor- coordonare ohmi
1 Attachment(s)
:poke::shakefist :?:
scz nu ma pricep deloc la chestii dinastea... dar pe acest grafic parca altcumva arata :arrow: |
Re: ajutor- coordonare ohmi
sau asta e in situatia mea? scz is zapacit in totalitate =))))
http://www.the12volt.com/installbay/...m_dvc_1ohm.gif |
Re: ajutor- coordonare ohmi
Schema pusa de tine nu "pupa" cu difuzorul. Difuzorul tau are 2 bobine de 2 ohmi. Le pui in paralel adica +cu+ si -cu-, dupa care legi la amplif. Sper ca e mono ampliful...
|
Re: ajutor- coordonare ohmi
ok ms, azi o sa le leg, si da e mono
|
Re: ajutor- coordonare ohmi
pana la urma tot la 2 ohmi am legat, cu 500w rms... saxo n-ai inteles ca sunt 2 boxe cu cate 2 bobine... mno, da suna bine si la 500w, in viitor probabil voi schimba amplifu cu ceva mai tare la 2 ohmi
|
Re: ajutor- coordonare ohmi
Eu intelesesem ca ai 1 difuzor. Oricum e suficient 500, poate chiar prea mult...
|
| All times are GMT +2. The time now is 20:59. |
- Copyright 2026 4Tuning