Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Opel (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel.html)
-   -   Maşina mea: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/135079-masina-mea-opel-vectra-b2-1-8-16copite.html)

riv_gms 24-07-09 14:29

Maşina mea: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
6 Attachment(s)
Povestea ei incepe prin Noiembrie 2008 , dupa multe cautari si oscilatii intre 1.6-1.8-2.0 raportate la putere,consum si posibilitate de modificare a puterii am ales in final un 1.8 16v - 125cp, consum mediu aceptabil putere... sa ziceam ok pentru masa ei de 1400kg.
Si asa am luat`o pe aceasta mandra visinie...
Dotari
-volan reglabil
-A.c.
-Scaune,oglinzi incalzite
-spalatoare faruri
-jante aliaj
-4 balonase...
Si multe alte maruntisuri care nu-mi vine in cap....

Achizitionata undeva la 185000km,verificari la reprezentanta opel;
Dupa o buna perioada au inceput si micile probleme...AM plecat la munte...totul frumos...la drum intis mi-a coborat temperatura pe albastru si in loc de caldura a bagat numai aer rece...mai cald era afara decat in masina mea... am ajuns acasa pe tester nimik , problema se afla la termostat care a ramas blocat pe deschis... dumnezeu cu mila... merge si acuma fara nici o problema...
Dupa vreo 2 zile dp munte obs pe jos o baltuta mica...ce o fi...ma uit nu-mi dau seama...vb cu un prieten imi spune uita-te la butoiasul de la servo vezi poate e de la el...m-am uitat era o mica problema semerigurile si origurile se dusese.... Acuma prima cheltuiala cu reparatia 250 ron....schimbat distributia piese 470ron manopera 200ron... si cam astea ar fi problemele...


Dupa micile incidenta m-am gandit mai bine sa-i fac o resoftare la colegi din Bistrita-Nasaud ... unde am fost foarte multumit...se stipula ca sunt undeva la 140-145cp...nu se simntea mare diferenta dar in principiu a fost ok....
Trecuse o perioda...am ajuns la concluzia ca data tot i-am facut resoftare sa-i schimb si rampa de injectie si pompa de benzina...cu debit marit...

Momentan sunt foarte fericit si multumit de aceasta jucarioara...

Exteriorul o sa mai astept....

riv_gms 24-07-09 14:36

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
Alte poze din trecut...
http://www.postimage.org/Pq9tjv9.jpg
http://www.postimage.org/Pq2uw8z9.jpg
http://www.postimage.org/Pq2uwHu9.jpg

riv_gms 28-07-09 13:54

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
Azi mandra a primit ceva cadou
Le recomand cu caldura...asteptam si discurile:D

riv_gms 29-07-09 22:06

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
Azi a avut un mic accident...
Toata partea dreapta avariata incepand cu aripa fata dreapta terminand cu fata de usa spate dreatpa ... acuma asteptam pe bara

FIGHET 30-07-09 00:32

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
pacat de accident , vream sa te intreb dupa resoftare esti sigur ca ai 145 cp ca tu ai spus ca nu s e simt ..... normal ar fi trebuit sa s e simta citusi d e putin mai ales in ture peste 4000 ca d e alfel acolo trage opelu bine incearca si zim si mie ce ai facut....

riv_gms 30-07-09 07:23

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
revin cu pozele cu masina avariata... si cu detalii cu modificarile aduse

riv_gms 30-07-09 08:16

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
2 Attachment(s)
Am pus si pozele cu micile bubisoare pe care le are fata lu` tata...
Aripa spate dreapta-revopsita
Fata usa spate+fata dreapta schimbata si vopsita
aripa fata indreapta si ropsita
Janta dreapta schimbata + cauciuc 50% plata eu
Restul se vede mai incolo...


Legat de resoftare ... nu recomand eds-ul dar intre altele sunt ok ca soft dar foarte reticenti la ce se doreste,
Tot ce am facut la masina s-a facut in Bistrita ,unde am gasit intelegere si dorinta de a pune in evidenta puterea masini, dupa primul soft masina a tras ok , dar apoi s-a schimbat rampa injectie ,injectoare , pompa benzina cu debit marit , si totul s-a schimbat ,trage dar nu trage la asteptarile mele, in unele clipe bune ale ei stau in fata unui e36 2.0 - 150cp...uneori pica pe labele de fata si-mi iau bataie la o masina,,,,depinde si benzina ,depinde si factori externi , depinde si prostul de la volan,,,

In concluzie masina trage bine!!!!

Bmw_E30dak 30-07-09 15:06

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
Masina la Km pe care ii are si modificarile facute trage ok,nu are nevoie de fisa DYNO de filmulete,din cate am inteles masina o face pentru el , nu pentru a se da la LINIUTE ;Poate masina are mici puncte slabe dar in principiu am vazut-o langa GSi,E36,Passat 1.8T si sta extraordinat de frumos.Este problema ta si a tuturos care nu cred cum trage masina.
Stefan nu se lauda cu masina pe care o are , decat incearca sa o faca pe placul lui si sa mearga la parametri maximi.

Skma 31-07-09 10:30

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
vreau sa incerc si eu cu vectra B de 145 cp.!Am 115 cai amarati!;)

riv_gms 31-07-09 10:36

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
Oricand daca sunt in oras skm...dai un tel si vedem
O sa intre in service luni pt remediere bubele avariate

Bmw_E30dak 01-08-09 12:13

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
Quote:

Originally Posted by riv_gms (Post 2525799)
Nu sunt curios sincer imi sta bine in buzunar 50eur , decat sa-i fac un test dyno , daca ar fi un 200cp s.a.m.d.p. din modificari poate as da, dar asa nici 50 lei nu dau pe un dyno ,

mi-am luat vorba din gura.iar in legatura cu aceste contraziceri nu isi au rostul...eu unul am mers cu el cu masina...si se simte....pacat de discul ala ca trebuie schimbat:P...succes la reparatie ai grija.

south_side 23-08-09 11:14

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
Frumoasa masinuta,ai grija de ea pe viitor,ca e frumoasa foc si nu merita loviturile alea ;) astept poze cu ea cand o scoti din service....iar in legatura cu gura lumii...masina o faci pt tine si trebe sa fi tu multumit de ea !

riv_gms 25-08-09 08:52

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
Masina a iesit din servi dp multi bani dati k daruri pe la sefii d service,meknici dar nu am fost multumit d serviciile facute

ionutzmi 29-08-09 07:31

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
sa-o stapanesti sanatos si ai grija FARA acceidente !

andi_cimpean 31-08-09 21:16

Re: Opel Vectra B2 - 1.8 16copite
 
Quote:

Originally Posted by riv_gms (Post 2583628)
Masina a iesit din servi dp multi bani dati k daruri pe la sefii d service,meknici dar nu am fost multumit d serviciile facute

pai cu ce defecte a iesit de la ei...de ce esti nemultumit?

pune si tu niste poze si spune-ne service-ul.


All times are GMT +2. The time now is 04:22.

- Copyright 2024 4Tuning