Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   Putere in watti in Logan si Bora (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/13298-putere-watti-logan-bora.html)

DjVictor 19-02-06 11:22

Putere in watti in Logan si Bora
 
Care e putere dintr-o Bora si un Logan masurata in watti reali ( la dodarea din fabrica ) ?
Cum se aduna decibelii ?
Care e puterea optima dintr-un subwoofer ( masina ) ptr ati misca oglinzile laterale si \" masaj \" in scaune ?
Dintre JBL P1022 ,Visonik V103BP si Sony Xplod XS-L121P5 care e mai bun ? La domeniul putere / caliate / pret ?

77aty 19-02-06 11:59

Nu am inteles bine intrebarea, daca vrei un sistem acceptabil trebuie sa schimbi neaparat difuzoarele alea jalnice cu care vine masina din fabrica, si daca vrei sa pui sub atunci si HU pt ca nu are iesire RCA, si nici nu e ceva scula speciala.
Quote:

Care e puterea optima dintr-un subwoofer ( masina ) ptr ati misca oglinzile laterale si \" masaj \" in scaune ?
Depinde de multe, dar la mine un amp normal legat in punte [aprox 300W RMS] cu un sub de 12\" Pioneer in cutie reflex, te maseaza, rezoneaza toata tabla pe masina cu tapiteria din spate deasupra portbagajului misca 5 cm in sus de zici ca este un sub :D
Docamdata ma preocupa sa rigidizez cumva tabla, pt ca vreau sa bag 2 suburi de 12\" cu doua amplif din clasa D cate una de 450 w RMS, si nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca nu rigidizez ca lumea macar portbagajul...

DjVictor 19-02-06 14:53

Vroiam sa zic ca ,care e put optima ptr un sub pe care as putea sa o pun pe una din masini ( bora ,logan ) astfel incat sa nu distorsioneze dar sa poata misca scaunul ,de la vibratii si sa intoarca fetele capul dupa mine cand trec . Undeva la 600W Rms pe sub ?

pesteimputit 19-02-06 21:25

un p1022 e ok, si daca vrei masaj pune-l intr-o cutie reflex...

fuscobal 20-02-06 18:11

Pai...depinde de motorizarile celor 2 masini. Daca stii puterea in CP, imparti la 1.36 si inmultesti cu 1000. Asa o sa obtii puterea in Wati ! :shock:

pesteimputit 20-02-06 19:29

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"fuscobal\"
Pai...depinde de motorizarile celor 2 masini. Daca stii puterea in CP, imparti la 1.36 si inmultesti cu 1000. Asa o sa obtii puterea in Wati ! :shock:

lool

Sir. Kid 20-02-06 20:04

lol!

ReLLaXX 23-02-06 07:10

Dau eu un P1022, cu tot cu incinta frumoasa. Mai trebuie rodat si e bun de folosit. :lol:

sil4tuning 23-02-06 07:13

pt masaj si oglinzi ajunge in logan chiar si in bora si un infiniti de 300 W
cu amplificare buna

ReLLaXX 23-02-06 07:15

In Bora ajung un set bun de componente fata cu amplificatorul aferent. :wink:


All times are GMT +2. The time now is 12:52.

- Copyright 2026 4Tuning