Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/13249-lamborghini-gallardo-nissan-skyline.html)

einstein1984 05-03-06 21:17

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
Unii forumisti venereaza Skyline pentru ceea ce poate fi, nu pentru ce este. Asta e ca si cum ai pune in muzeu o bucata de marmura, pentru simplul motiv ca ar fi putut fi transformata in David al lui Michelangelo.
Gallardo e produs in Sant Agata Bolognese, dar proiectat de nemtii de la Ingolstadt. Si asta insemana ceva..........

sandumrs 05-03-06 22:48

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
Eu nu venerez Lamborghini, Gallardo e sub 430Monza sau sub 911Turbo, dar tot ramane o super masina.

Urban_Racing 10-03-06 11:55

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
Merg pe Skyline!

sandumrs 10-03-06 17:04

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
Mergi pe Skyline, wow, simplu si eficient. Cata ipocrizie.

Race 10-03-06 19:38

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
Quote:

Gallardo e produs in Sant Agata Bolognese, dar proiectat de nemtii de la Ingolstadt. Si asta insemana ceva..........
Nu mira pe nimeni de ce Murcielago e sensibil mai rapid decat Gallardo ? 580 CP fata de 500 CP,351 CP/tona fata de 340 CP/tona nu sunt diferente chiar asa de mari.Poate din cauza ca e LAMBORGHINI Murcielago vs AUDI Gallardo ? (am fost baiat finut,n-am zis VW)

Quote:

Gallardo e sub 430Monza sau sub 911Turbo
De ce e Gallardo sub 911 Turbo ? (ma refer la 996,evident,ca 997 nici n-a aparut bine) Gallardo e mai rapid pe circuit.Intr-un test comparativ Gallardo vs 911 Turbo,cei de la Evo concluzioneaza:"King of the all-weather supercars? I'll give you a clue: it's made in Italy. "

In caz ca mai era nevoie sa precizez,in legatura cu topicul prefer Gallardo.O orezarie cu motor cat o sticla de suc (si putere pe masura) montat in fata,cu o groaza de jucarii inutile si mofturi tehnologice la fel de inutile (gen roti spate directoare) nu are nici o treba cu un supercar.

Quote:

Merg pe Skyline!
In afara de asta,crezi ca orezul e mai bun decat carnea,pestele trebuie mancat crud,iar marimea ideala a penisului pentru un adult e 13 cm,nu ?

OFF-TOPIC,nu am nimic cu japonezii ca popor,ci doar cu masinile lor (cu ceva exceptii).In schimb ma streseaza "fanii" de acest gen,care au jucat prea mult NFS si au vazut F&F de prea multe ori.

movie 10-03-06 20:30

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
Am Creat Topicul Asta Pentru A Compara Doua Masini Gallardo Si Skyline , Nu Murcielago, Nu Porsche, Nu Altceva.. Si Pentru A Afla Parerile Oamenilor. V-ati Spus Parerile Printre Primele Pagini, Bine, Dar Nu Mai Faceti 100 De Alte Posturi Pline Cu Offtopic , Doar Ca Sa Comentati Parerile Altora!

T@zMania 10-03-06 21:44

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
citesc si ma minunez de ipocrizia unora....de unde si pana unde aceste doaua masini nu sunt ''pe aceeasi pagina''?p0tr ca una e lamborgnini si una e doar un nissan?ptr ca una e un mit[lamborgnini]care pe vremuri fabrica tractoare si una e o masina super sport derivata dintr-o simpla marca de duzina?daca prin absurd dacia ar face o masina care sa bata la cur un lambo ar fi de *** ptr ca e dacia....ipocrizie la maxim.....mi se cere parerea,conform topicului si o sa o spun....parerea mea e ca nissanul skyline bate la cur din toate punctele de vedere un gallardo,motor,fiabilitate,fortza,pretz,posibilita te de tuning enorma,manevrabilitate extraordinara.de curand am vazut o emisiune la francezi in care era comparat un lambo cu un skyline.......castigator pe departe nissan-ul....daca vedeatzi in ce hal era bruscata masina pe circuit si nu iesea din trasa ei pe viraje pe cand lambo imediat se intorcea.....a nu se intzelege ca nu imi place lambo,e super masina dar in cazul de fatza e in inferioritate fatza de nissan...terminatziva cu prostiile ca o dam in need 4 speed,caci sunt fapte care arata cat de departe poate fi impins un skyline ,nu sunt simple povesti.....

Urban_Racing 10-03-06 22:26

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
Quote:

Originally Posted by Race
In caz ca mai era nevoie sa precizez,in legatura cu topicul prefer Gallardo.O orezarie cu motor cat o sticla de suc (si putere pe masura) montat in fata,cu o groaza de jucarii inutile si mofturi tehnologice la fel de inutile (gen roti spate directoare) nu are nici o treba cu un supercar.

Motor cat o sticla de suc !? daca e asha e de laudat ca obtzin asha o putere dintr`un motorash de shtergatoare sau cat o sticla de suc sau cum vrei u sa ii mai zici!! Putere pe masura !? Ce putere are gallardo shi ce putere are skyline`ul!? nu cumva sunt tot acolo !? cat despre gadgeturile tehnologice .... lumea avanseaza de ce ramai in urma !? suntem in sec. 21!

sandumrs 10-03-06 23:33

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
Slab, aceleasi aberatii si demagofie de doi lei, pentru o sticla de doi litrii. Si ce evolutie, dar fara turbo nu ar fi nici o evolutie.

Ma faceti sa rad, chiar pana acolo mertgeti sa spuneti ca Skyline-ul asta e perfectiunea in persoana???

Slab prea mult NFS intr-adevar, prea multe filmulete cu masini de platforma.

Pacat, imi si imaginez un Gallardo parcat langa o Primera(toata lumnea stie cat e de praf), si cineva sa zica, dar stai ca Nissan face si Skyline, nu numai junghiuri ca asta.


Race piesa de comentariu, mi-a placut, si complet de acord cu tine. Orez dimineata si seara, si peste care de multe ori e otravitor, hehe.

200SX 11-03-06 00:31

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
mai bine va uitati la primul post si vedeti ca e vorba nu de skyline ci de un anumit model de skyline editie limitata

http://www.fast-autos.net/compare/?a=797&b=975

Race 11-03-06 01:34

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
Asa e,nu m-am uitat,am gresit.
Nu e vorba de un Skyline stock de 276 CP si 90.000 USD,ci de un Skyline modificat de 500 CP si 160.000 USD...mult mai bine ! La pretul ala trebuie sa fii fan inrait Nissan s-o cumperi.
E totusi o oferta interesanta...tineti minte cum de Craciun Coca-Cola avea promotie cu 2,5l in loc de 2l ? Aparent asa si Nismo,au promotie de 2,8l in loc de 2,6l :lol:
Serios vorbind,pentru cursele de drag motorul de 2,6 ajunge la 1.000+ CP fara a i se mari cilindreea,deci putea ajunge si la 500 linistit.Ei au optat pentru marirea cilindreei...oare de ce ? Poate pentru ca o masina de strada nu face doar cate 402m de 5 ori dupa care intra in revizie generala ? Nu sunt fan al ideei de fiabilitate de 500.000 km fara reparatii majore...dar nici chiar asa.

Skyline-ul asta bate la cur un Gallardo...interesanta idee,dar fara argumente.Nu am vazut nici un test pe niciunde cu Nismo-ul asta,daca stiti voi dati link.Aceeasi masa,aceeasi putere,ambele tractiune integrala.Lamborghini are avantajul motorului central.In afara de asta,asa pe nevazute,in general Lamborghini-urile sunt mai rapide decat Nissan-urile...deci in lipsa unui test,nu vad de ce presupuneti voi ca e mai rapid Skyline.
Sumarizand,Gallardo are avantajul motorului central si al renumelui Lamborghini (Prin renume nu ma refer la impresia produsa trecatorilor sau cine stie ce,ci pur si simplu ca statistic vorbind Lamborghini face masini rapide) Skyline are avantajul ca...aaa...poti sa vezi ce acceleratie laterala ai fara sa mai dai 2-300 USD pe un G-Tech ?!

sandumrs 12-03-06 15:34

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
Gallardo e mai rapid pe circuit, iar pe sosea e patron. Acest Nismo e o masina foarte rapida dar sa nu exageram.

emperor5k 02-04-06 03:34

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
skyline u ala e urata rau da tot.galado in schimb arata bine si pa interior si pa exterior.Cine vrea limuzina sa ia aston, eu as lua skylineu fara sa ma gandesc.

GTR 03-04-06 02:06

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
AOLEUUUUUU, nu am mai scris de mult pe forum dar acum cand vad asa "analfabeti" in ale auto si care mai fac si mistouri nu m-am mai putut abtine.
1. Cand comparam 2 masini trebuie sa le comparam in primul rand din punct de vedere al performantelor (cazul de fata) si mai ales ca sunt si apropiate la pret. Cum vor unii sa se compare, in ordine alfabetica?:))
2. Nu cred ca are vre-o importanta daca una e tunata si alta nu atat timp cat nu sunt diferente majore de banuti.
Daca ar fi sa-ti iei o masina de 100000 EUR te intereseaza daca e stock sau performantele?(exceptie babalacii o sa vedeti mai jos)
(si in TOP GEAR s-a facut o comparatie intre evo si lambo) si tocmai asta se spunea ca dai pe o masina de 2 ori mai putini bani cu aceleasi performante pe pista)
3. Sunt niste copii de cresa care fac mishto de aia cu sculele mici dar gandesc ca si aia cu muschii mari (si atat) dar ati uitat probabil ca masinile alea facute de galbejiti au fost catalogate de nemti, americani, francezi(culmea) si nu numai ca fiind cele mai fiabile. Asa ca ciocul mic cand vorbiti de fiabilitate.
4. Mai stiti voi "analfabetilor"(scuze dar aveti gura prea mare ca sa nu va zic asa) de ce nu au facut japonezii masinile peste 300 CP (de ce oare toate supra, skyline, rx7, nsx, sti, evo nu treceau de 300 CP) pantru ca nu puteau:)), sau pentru norme de poluare. NU. Din cauza reeglementarilor (legislatie).
Asa ca nu mai comentati aiurea ca daca urci motorul la x cai se strica sau alte bazaconii de gen ca ele au fost bine gandite sa urce peste fara nici un fel de probleme.
Gallardo e o masina deosebita dar in acelasi timp limitata (tunning), e o masina supersport la indemana orcarui om (cu bani) pe care il intereseaza un design deosebit cu performante foarte bune dar pe care nu-l intereseaza tunningul.
Nu mai ganditi ca un roman ca nu pentru romani sunt gandite.
Daca mergeti in Germania sau oriunde in lume majoritatea Gallardo, Ferrari si alte cateva ...... sunt cumparate de oameni peste 40 de ani.
Mentalitatea lor este complet diferita de a noastra.
Acolo nu o sa-l vezi pe tataie cu skyline, evo sau subaru (preparate sau ne.) ci cu siguranta in ferrari, porsche, lamborghini si altele de gen.
Normal ca mai sunt si exceptii si nu foarte putine dar media de varsta este sigur de peste 40 de ani.
Asta e diferentierea si categorisirea reala nu ca ferrari si lamb. sunt mai tari ca skyline sau supra.

Deci comparatia este perfect corecta si eu merg pe SKYLINE.
Apropo, am vre-o 45 de GB de curse de gen (pe pista) plus alte >1000 de ore de filmulete vazute asa ca sunt documentat fiti fara grija.
P.S.
Astept comantarii :D

Race 03-04-06 13:30

Re: Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
Inca unul cu "voi toti sunteti prosti,numai eu sunt destept".De unde tot rasariti nu inteleg.

Quote:

Daca mergeti in Germania sau oriunde in lume majoritatea Gallardo, Ferrari si alte cateva ...... sunt cumparate de oameni peste 40 de ani.
Ti-ai pus vreodata problema de ce ? Iti zic eu,ca presimt ca nu te duce capul sa-ti dai seama singur:la 20-30 ani,foarte putini oameni au atatia bani de dat pe o masina.In afara de faptul ca o data cu varsta vine si avansul profesional si deci mai mullti bani,la inceput exista alte prioritati:casa,familie,ceva bani pentru orice eventualitate...sau crezi ca e normal sa stai pe banii parintilor pana la 30 ani,cu ei in casa,doar sa poti sa ai o masina tare ?

Quote:

Daca ar fi sa-ti iei o masina de 100000 EUR te intereseaza daca e stock sau performantele
Te intereseaza daca e stock,pentru ca in general aceste masini sunt cumparate pentru strada si circuit,nu doar pentru circuit.Nu stiu cati oameni ar avea curajul sa se urce intr-o masina cu motorul supra-alimentat pana la limita exploziei si sa plece la mare,cu riscul de a ramane in drum.Plus ca unii oameni vor sa stea cu masina mai mult pe strada/pista decat in garaj.

Pentru toti fanii Skyline: puneti un test,o comparatie,orice (dar sa fie credibile) cu acest Nismo.Pana atunci,speculati degeaba ca ar fi mai bun decat Gallardo.

GTR esti un exemplu clasic de imbecil."Eu sunt destept,voi sunteti analfabeti","eu am vazut filme","eu sunt documentat","alea sunt masini pentru pensionari","puteau sa faca rachete dar au facut carute".Lauda-te cat vrei,dar sa stii ca asta nu te face mai putin idiot.Iar mentalitatea asta de "masinile sport adevarate sunt pentru mosi,orezariile sunt pentru tineri",ca un fel de revolta si incercare de a fi diferit (desi nu inteleg de ce toti sunteti diferiti in acelasi fel,dar in fine), la varsta ta e cel putin dubioasa.


All times are GMT +2. The time now is 09:49.

- Copyright 2024 4Tuning