Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar! (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/132412-prins-aparatul-radar-iata-ghid-anulare-amenzilor-radar.html)

sabothor 07-07-09 19:37

Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
1 Attachment(s)
Stimati colegi, am gasit un articol extrem de interesant pe internet si m-am decis sa vi-l impartasesc si voua. Probabil unii dintre voi stiau deja de aceste "chichitze" dar tinta acestui thread este reprezentata de acei soferi care sunt "luati de sus" de catre organ, platesc "ca au gresit" fara sa stie ca poate au fost abuzati.
Am hotarat sa atasez reportajul intr-un document word, special ca sa va ofer posibilitatea de a-l downloada si de a-l pastra in pc, poate totusi aveti vreodata nevoie de el si nu mai trebuie sa pierdeti timpul sa-l cautati pe forum sau pe internet.
Continutul articolului nu imi apartine iar sursa de informare a fost trecuta in subsol.

Eventualele pareri/opinii/critici pro si contra le putem dezbate aici.

Stima multa si stop abuzurilor politiei romane! :twisted:

Nota: Daca exista un thread asemanator, rog adminii sa il faca sticky. Daca am gresit categoria (sau nu trebuia postat la generalitati) rog moderatorii sa ma ierte si sa isi faca datoria. Multumesc de intelegere.

andi_cimpean 08-07-09 00:19

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
Eu unul nu pot decat sa multmesc pentru acest material:)...

Stiam ceva ceva, dar cu materialul asta, stiu acum tot ce este de stiut:).

Psycho 08-07-09 08:51

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
Cei care aveti probleme cu conversia din 2003 in xp sau alt office
http://www.microsoft.com/downloads/t...displayLang=en

si intregul ghid


Nu e niciun motiv real deingrijorare pentru ca, de cele mai multe ori, agentii rutieri abuzeaza de aparatul radar, iar multi nu stiu sau nu vor sa completeze un proces verbal de contraventie, dupa cum cere legea. Asa ca amenda poate fi lesne anulata, iar permisul ridicat pentru trei luni poate fi recuperat in doar cateva zile. Cum anume? Aflati in continuare, gratie unei ample investigatii facute de reporterii nostri atat asupra fenomenului in sine, cat si a practicii judiciare in domeniu.<o>:p></o>:p>
Filozofia agentului rutier<o>:p></o>:p>
Primul lucru pe care trebuie sa-lstiti despre agentii rutieri este ca ei nu sunt interesati decat sa-si faca planul la amenzi, pentru a se remarca profesional. Nimeni in interiorul Politiei Romane nu va recunoaste ca de acest lucru depinde intr-o masura cariera unui politist rutier, ori ca exista sisteme de recompensare pentru agentii cei mai zelosi. De aceea, agentii rutieri nu pun accent pe preventie, ci se comporta ca niste „pandari", care se bucura ca niste copii atunci cand te-au prins cu radarul. Nu-i intereseaza niciodata de ce ai depasit un tractor care abia se tara cu 20 - 30 km/h, blocand soseaua si formand coloana in spate, te vor amenda pe loc daca te inregistreaza ca ai depasit cu 61 de km/h. Fara sa le pese de ideea de fluenta a circulatiei si ca n-ai pus pe nimeni in pericol.<o>:p></o>:p>
Pe de alta parte, agentul rutier este un mic birocrat satul sa completeze procese-verbale de contraventie. Este superficial si face greseli impardonabile in majoritatea cazurilor, care ar genera anularea „de pe scaun" a muncii lor. Cei care opereaza aparatele radar nu respecta intotdeauna instructiunile de folosire, ba chiar le „mesteresc", ceea ce a facut sa duca si la surprinderea unor viteze vadit imposibile, de 500 km/h, dar care nu i-a impiedicat sa taie amenda. Multi agenti nu au completat niciodata un proces-verbal corect, pentru ca nu li s-a cerut niciodata performanta la acest capitol. Chiar daca realizeaza ca greseste, agentul nu se impacienteaza ca un act intocmit de el ar putea fi anulat de instanta. O data pentru ca nu raspunde de niciun fel. A doua oara pentru ca putini sunt soferii care ajung sa conteste in instanta un proces-verbal de contraventie, si mai putini fiind cei care reusesc sa-l anuleze. Pentru ca hatisurile legislatiei rutiere nu sunt la indemana oricui, iar soferii prefera sa plateasca cateva milioane decat sa umble cateva luni prin tribunale. La zecile de amenzi pe care le aplica zilnic, ce-i pasa agentului ca una-doua vor fi anulate!? Asa gandeste agentul rutier, dar tocmai aceasta mentalitate constituie avantajul soferului.<o>:p></o>:p>
<o>:p> </o>:p>
<o>:p> </o>:p>
<o>:p> </o>:p>
Ce facem cand ne prinde radarul<o>:p></o>:p>
Niciun motiv de panica. Dacadepistezi ca esti luat in vizor, franezi usor, fara sa pui in pericol participantii la trafic. Daca figura n-a tinut si esti tras pe dreapta, dupa ce agentul rutier isi declina identitatea, ceri politicos explicatii asupra motivului opririi. Evident ti se va spune ca ai depasit viteza legala si ti se vor cere actele. Pe care e recomandabil sa le prezinti, chiar daca agentul iti da de inteles ca vrea sa-ti retina permisul. Se va completa apoi procesul-verbal si ti se va cere sa mentionezi ce obiectiuni ai cu privire la contraventia constatata si amenda aplicata. Este o obligatie a agentului rutier sa te informeze ca ai dreptul sa faci mentiuni, altminteri procesul-verbal este nul. Exista si posibilitatea refuzului din partea soferului, caz in care agentul trebuie sa gaseasca imediat un martor care sa ateste acest refuz, altminteri e iar motiv de nulitate. Daca nu exista niciun martor in preajma (care nu poate fi un coleg politist), esti ca si scapat.<o>:p></o>:p>
Obiectiuni la cinemometru<o>:p></o>:p>
Marea dilema e insa ce trecem la capitolul obiectiuni. Ca n-am circulat cu viteza pretinsa de agent nu e un motiv suficient, care sa tina in instanta, chiar daca acesta este adevarul. Aici incepe balciul! Conform legii, agentul rutier nu e obligat sa va arate pe aparatul radar filmul cu viteza inregistrata. Este insa obligat sa mentioneze in procesul-verbal, la rubrica descrierii faptei, marca, tipul, seria si numarul aparatului radar folosit (cinemometrul-radar).<o>:p></o>:p>
Aceasta obligatie este data de art. 109 din OUG nr. 195/2002 Republicata. In practica, de multe ori agentul nu face mentiunea sau daca o face, spune doar atat: „a fost inregistrat de aparatul radar omologat si verificat metrologic", ceea ce constituie o grava omisiune, intrucat daca nu se mentioneaza marca, tipul seria si numarul aparatului radar, acesta nu poate fi contestat in instanta - loc unde se poate solicita administrarea probei cu buletinele de omologare si verificare metrologica. Inexistenta mentiunilor complete cu privire la aparatul radar folosit este caz de nulitate absoluta, iar instantele de judecata tin cont de acest lucru.<o>:p></o>:p>
Legat de acest aspect e bine sa cunoasteti si Norma de Metrologie Legala NML 021-05 din 23.11.2005 (publicata in Monitorul Oficial nr. 1.102 bis din 07.12.2005), care prevede la art. 4.3: „Cinemometrele vor putea fi utilizate legal numai daca au fost verificate metrologic, au fost marcate si sigilate si sunt insotite de buletinul de verificare metrologica in termen de valabilitate". In instanta puteti solicita aceasta proba, caz in care veti constata ca Politia va ridica din umeri, nu va putea convinge judecatorul ce aparat a folosit, si se va ajunge la anularea procesului-verbal.<o>:p></o>:p>
Revenind la obligatia agentului rutier de a completa datele despre aparat, veti constata ca atunci cand se prezinta cu procesul-verbal completat pentru a va cere sa faceti obiectiuni, el deja a scris rubrica cu descrierea faptei, in care a omis referirile la aparat. Recomandarea: mentionati in procesul-verbal ca nu vi s-au prezentat dovezile legale pentru cinemometrul-radar. Sau nu obiectati nimic despre acest lucru, va fi atuul dvs. pe care il veti fructifica in instanta.<o>:p></o>:p>
Agentul substituit<o>:p></o>:p>
Cea mai grava greseala pe care ocomit agentii rutieri este ca cel care te opreste si iti aplica amenda nu este si acelasi care te inregistreaza cu radarul.<o>:p></o>:p>
Articolul 21 al Legii nr. 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, prevede ca: „In cazul in care prin actul normativ de stabilire si sanctionare a contraventiilor nu se prevede altfel, agentul constatator, prin procesul-verbal de constatare, aplica si sanctiunea".<o>:p></o>:p>
Din interpretarea acestui text de lege, reiese obligatia pentru agentul constatator (operatorul radar) de a fi acelasi care aplica si sanctiunea, prin proces-verbal. In practica, agentul care te trage pe dreapta si completeaza procesul-verbal, nu a constatat nimic, ci doar i s-a comunicat prin statia-radio o presupusa viteza de catre un coleg care opera un radar undeva in urma. Procedura e profund ilegala. Norma de Metrologie Legala nr. 021-05 stipuleaza la articolul 4.2. ca „Masurarile si inregistrarile care constituie probe pentru aplicarea prevederilor legislatiei rutiere in vigoare, trebuie sa fie efectuate numai de catre operatori calificati", precum si la articolul 4.4: „Masurarile efectuate cu ajutorul cinemometrelor nu pot constitui probe pentru aplicarea legislatiei rutiere, daca nu sunt respectate cerintele art. 4.1...4.3". <o>:p></o>:p>
Substituirea agentilor reprezinta prin urmare un caz de nulitate absoluta a procesului-verbal. O data pentru ca cel care a constatat contraventia ia de bun ce zice un coleg, si a doua oara pentru ca nu are calitatea de „operator radar". In concluzie, puteti mentiona aceste aspecte in procesul-verbal.<o>:p></o>:p>
<o></o>

Psycho 08-07-09 08:51

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
Plangerea la instanta<o>:p></o>:p>
Vi s-a inmanat procesul-verbal, in care scrie ca puteti sa faceti plangere impotriva lui, in termen de 15 zile, la judecatoria de pe raza localitatii unde s-a comis fapta contraventionala. Chiar daca nu locuiti in zona, ci ati fost amendat undeva intara, nu trebuie sa bateti drumurile. Redactati plangerea in care mentionati datele dvs. de identitate si in care cereti anularea procesului-verbal cu seria si numarul... pe motiv ca retine o fapta neadevarata. Si atat. Nu dati niciun fel de detalii referitoare la incalcarile legii facute de agentul rutier. Mentionati insa in plangere, mare si citet, ca solicitati sa vi se comunice toate inscrisurile depuse ca probe in dosar de catre Inspectoratul de Politie care va fi partea dvs. adversa in proces. Trimiteti plangerea, insotita de o copie a procesului-verbal atacat, prin Posta (recomandata cu confirmare de primire). Si asteptati sa fiti citat. Daca Politia nu depune nimic, procesul-verbal se va anula, iar sentinta va va fi comunicata. Daca va depune acte, le veti primi prin posta, acasa. In caz ca vi s-a ridicat permisul, veti avea putin de alergat pentru recuperarea lui. Dar merita decat sa stati fara el trei luni. Depuneti plangerea personal la judecatorie si luati un certificat de grefa cu mentiunea ca ati contestat procesul-verbal seria si numarul... Cu certificatul va prezentati la Inspectoratul Judetean sau cel din Bucuresti, de unde va ridicati permisul, in posesia caruia veti ramane cel putin pana cand procesul se va finaliza definitiv.<o>:p></o>:p>
Ce probe depune politia<o>:p></o>:p>
In cazul in care Politia prezinta probe, aceasta va depune, de regula, o fotografie sau cateva cu autoturismul inregistrat, avand in partea de jos trecute datele tehnice retinute de radar. Aici apar minunile. Daca veti constata ca numarul de inmatriculare nu se poate citi, ati scapat! Norma de Metrologie Legala nr. 021-05 prevede la articolul 3.5.1: „Inregistrarile efectuate trebuie sa cuprinda cel putin urmatoarele: data si ora la care a fost efectuata masurarea; valoarea vitezei masurate; sensul de deplasare a autovehiculului; faptul ca a fost efectuata autotestarea (conform 3.2.6.); imaginea autovehiculului, din care sa poata fi pus in evidenta numarul de inmatriculare al acestuia". Unele fotografii au inaintea cifrei de viteza trecuta litera „T", despre care surse avizate din Politie sustin ca reprezinta „Test", adica aparatul isi facea autotestarea. Pentru a combate acest lucru, puteti cere in instanta sa se prezinte manualul cinemometrului-radar utilizat, pentru a se demonstra semnificatia reala a literei.<o>:p></o>:p>
O alta minune, frecvent intalnita, o reprezinta aparitia in imaginile depuse de Politie a mai multor autovehicule. Daca va aflati in situatia aceasta, ati castigat, deoarece Norma de Metrologie Legala prevede la articolul 4.4: „Masurarile efectuate cu ajutorul cinemometrelor nu pot constitui probe pentru aplicarea legislatiei rutiere daca nu sunt respectate cerintele 4.1. ... 4.3. din prezenta norma, precum si in urmatoarele cazuri: daca masurarile au fost efectuate in conditii de ceata, ploaie, ninsoare sau furtuna; daca cinemometrul este destinat numai utilizarii in regim stationar, iar masurarile au fost efectuate cu cinemometrul in miscare; daca, in momentul masurarii, in raza de masurare a aparatului se deplaseaza simultan mai multe autovehicule, iar autovehiculul vizat nu poate fi pus clar in evidenta." Orice dubiu cu privire la conditiile mai sus enumerate va fi in favoarea dvs., intrucat, e important de stiut ca un proces contraventional se judeca in privinta probelor potrivit normelor de drept penale. Este stabilit de CEDO de laStrasbourgin mai multe cauze („Anghel contra Romaniei" - 2007 si „Ozturk contra Germaniei" - 1984). Adica beneficiind de prezumtia de nevinovatie si de principiul „in dubio pro reo" - orice dubiu se interpreteaza in favoarea acuzatului.<o>:p></o>:p>
Sanse mari de reusita<o>:p></o>:p>
In functie de probele depusedePolitie,vaputeti construi strategia de aparare. Puteti cere instantei sa solicite Politiei sa prezinte toate probele, de la inregistrarea video si pana la actele despre aparatele radar si cursurile de operatori radar urmate de agenti, inclusiv dovezi daca radarul era omologat pentru inregistrari din mers sau in regim stationar. Cum fiecare caz are particularitatile lui, sansele de castig tin de istetimea fiecaruia si de aprofundarea legii. Daca nu vi s-a dat castig de cauza la judecatorie, nu va impacientati, aveti drept de recurs la instanta superioara in grad - tribunalul. Deci mai aveti o sansa. Important este ca aceste procese nu costa nimic, nu sunteti obligat sa va prezentati la judecata, dar va dau dreptul sa cereti cheltuieli de judecata, in caz ca ati angajat un avocat sau ati efectuat deplasari, cazuri in care trebuie sa depuneti la dosar copii dupa chitante.<o>:p></o>:p>
Conform statisticilor pe ultimii ani, doar 1,5 - 2% din procesele-verbale de contraventie emise ajung sa fie contestate in instanta. Peste o treime sunt castigate de catre soferi, fapt ce demonstreaza ca Politia are serioase probleme atunci cand i se cere sa faca dovada legalitatii sanctiunilor aplicate.<o>:p></o>:p>
<o>:p> </o>:p>
Sursa: www.qmagazine.ro

sabothor 09-07-09 16:37

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 2469596)
Eu unul nu pot decat sa multmesc pentru acest material:)...

Stiam ceva ceva, dar cu materialul asta, stiu acum tot ce este de stiut:).

Ma bucur ca ti-a fost de ajutor ;)
Multumesc si lui Psycho pentru interventie.

tng 12-07-09 21:15

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
e bine de stiut, multumim

Ingerasul99 16-07-09 12:12

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
A incercat cineva dintre noi metodele astea? ca eu mi-am luat azi amenda 480 ron + 2 puncte si vreau sa scap ca nu am bani de dat pe la ei.

tng 16-07-09 13:22

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
e o ocazie buna sa tii cont de sfaturile de mai sus ... si sa ne tii la curent cum decurge treaba ;)

andi_cimpean 17-07-09 01:58

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
cel mai i-ar sta thread-ului asta, AICI:

https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html

morpheusmaster 17-07-09 03:32

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
Prea tare, sincer...am citit tot si ce pot spune...stiind astea realizez ca chiar poti face in ciuda la gabori in unele situatii...cand ai detector si vezi ca'ti piuie la o masina suspecta trasa pe dreapta cu fata spre tine...calco frate...ia frumos amenda...in mod 100% intocmita de alt agent si dupa ce semnezi si alea alea...te duci frumos si ii spui ca a si pierdut in instanta pentru ca nu agentul dp radar ia intocmit procesul ci el...prea misto de stiut...la fel cand mergi prin sat si trece unu cu viteza mai mare pe langa tine...fugi in fundul lui si acolo dai...va opreste politia pe amandoi, tu scapi 100% in instanta sau chiar mai devreme...multe situatii in care daca te risti putin odata ce ai fost prins poti sa le dai peste nas...zic eu...

Personal am sa citesc de vreo 5x toata treaba aia ca sa ajung sa invat unele chestii...sa recunosc greselile dintr'un proces verbal dintro aruncatura de ochi...ca sa stiu exact cum sa procedez daca am vreodata ghinion de vreun veiozar...ca pana acum detectorul sia facut bine treaba dar la veiozari nu te ajuta nici Doamne Doamne

KAY_ 18-07-09 17:51

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
1 Attachment(s)
o contestatie tip pt cine doreste sa conteste la tribunal PV

andi_cimpean 20-07-09 00:21

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
Quote:

Originally Posted by DOHC16 (Post 2495427)
o contestatie tip pt cine doreste sa conteste la tribunal PV

asta inseamna solidaritate:)...multumim DOHC16 :)

26WRC 20-07-09 12:59

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
Quote:

Originally Posted by DOHC16 (Post 2495427)
o contestatie tip pt cine doreste sa conteste la tribunal PV

ma costtat 150 ron la un avocat hartia asta, putin mai elaborata, dar ideia e acaeiasi.

Spark 20-07-09 13:46

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
foarte tare threadul, si foarte utile informatiile prezentate in el.
cand ajung acasa ma voi uita peste procesele verbale primite pana acum. sa vad ce si cum
chestiile astea trebuie trase la imprimanta si sa le ai in masina, deci utile ;)

KAY_ 20-07-09 19:36

Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 2497896)
asta inseamna solidaritate:)...multumim DOHC16 :)

Quote:

Originally Posted by (!8Y_M (Post 2498401)
super tare... sa ne traiti sabothor si DOHC16....
acum sa va zic si eu ceva:P

o chestie buna la orice... merge la 95% dintre cazurle cu politia:)))
scrie si in noul cod rutier... La prima oprire.. agentul trebuie sa te atentioneze si sa te dojeneasca... abea de la a 2-a sa-ti aplice amenzi;)

Quote:

Originally Posted by 26WRC™ (Post 2498862)
ma costtat 150 ron la un avocat hartia asta, putin mai elaborata, dar ideia e acaeiasi.


cu placere domnilor ,sper sa foloseasca cuiva , nici eu nu o am de mult timp si anu trecut cand am facut contestatie la un radar am apelat la un avocat , spre surprinderea mea am si castigat .


All times are GMT +2. The time now is 18:19.

- Copyright 2024 4Tuning