Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Fotografiile mele (https://forum.4tuning.ro/533-fotografiile-mele.html)
-   -   Fotografiile mele - Freakz (https://forum.4tuning.ro/533-fotografiile-mele/132108-fotografiile-mele-freakz.html)

taz.frkz 05-07-09 23:57

Fotografiile mele - Freakz
 
7 Attachment(s)
am prins si eu un week'end si am editat niste poze si o sa pun pe rand mai multe seturi. Daca poate vreun mod sa stearga toate posturile de pana acum e perfect! va rog frumos! multumesc.

DTH 25-11-09 20:01

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
i like it :> want more pictures :> a doua poza cu Kns imi place mult :>

cRbL 25-11-09 20:14

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
REEEEEEEEEEEEEEEESSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIZEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

taz.frkz 25-11-09 21:05

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
da ma bineee. am uitat si yo.. o sa fac resize la urmatoru set. da'mi un buzz pe mess cand intri ca vreau sa vbesc ceva cu tn

taz.frkz 25-11-09 22:51

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
3 Attachment(s)
+3 [in curand si blog]

pwr_bz 26-11-09 07:22

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Hai ca setul asta e destul de "hot" cu blondina:X
Mai vrem!
Bft la cat mai multe sesiuni:)

cRbL 26-11-09 07:41

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
1 Attachment(s)
tot a mea arata mai bine:twisted:

pwr_bz 26-11-09 07:45

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Arata...arata n`am ce zice!Mai baga ca sa imi clatesc si eu ochii:)

toader 26-11-09 09:16

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
http://toadertk.blogspot.com/2009/09/catalina.html

taz.frkz 26-11-09 10:33

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
4 Attachment(s)
cel putin 5 caractere.

BuBu>KRS< 26-11-09 11:19

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Bravo ma hai c aimi place pe zi ce trece e mai bine :) fotrzaaa cu PPV & TAW :D aa si KRS

DTH 26-11-09 16:44

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Ultima serie pot sa spun ca sunt dragute DAR ...

Sfat :

- recomand pudra ca sa nu ii mai straluceasca fata de la crema sau fond de ten ...
- sa numai tina pumnul strans de parca ar vrea sa dea in cineva ...
- privirea sa fie mai doritoare ...adica nu asa ala`n dala sa se uite oriunde cu o expresie d-asta " hai nu terminam mai repede " :P


cam atat :)) in rest e totul ok

toader 26-11-09 16:46

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Si.. culorile sunt spalacite rau:)

AndyNed 26-11-09 16:57

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Ca sa dispara stralucirea fetei si umbrele acelea dure, renunta sa mai dai direct cu blitz-un' domnisoara.
O umbrela de difuzie sau un softbox face minuni, si nici nu-i scump un set cu doua stative si doua umbrelute.

DTH 26-11-09 17:04

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Quote:

Originally Posted by AndyNed (Post 2838962)
Ca sa dispara stralucirea fetei si umbrele acelea dure, renunta sa mai dai direct cu blitz-un' domnisoara.
O umbrela de difuzie sau un softbox face minuni, si nici nu-i scump un set cu doua stative si doua umbrelute.


Eu zic intai sa se invete cu aparatu , nu sa treaca direct la softbox si umbrelute...

Iar pretul lor nu putem spune ca nu este scump ...:lol: acuma depinde de set ...daca este unu , ca asta : http://www.fotohobbyshop.ro/produs-4...kit-hl-3000-0/ este scump :lol: dar un set micut la care probabil te refereai tu , il duce in maxim 200 ron ...dar cum spuneam mai sus , eu zic intai sa invete bine cu aparatu cum sa-l foloseasca :D

pwr_bz 26-11-09 18:37

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Iar sta bine blondinei pe o masinuta:)
Ia vezi cum faci!

toader 26-11-09 19:31

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Am incercat eu dar nu vrea propietarul adica... nu raspunde... vroiam cu GTR-ul lui Theo Grecu...

taz.frkz 26-11-09 20:18

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
auzi toader.. yo am gasit un gtr gri care sta tot timpu parcat la 2-3 strazi de sincai. daca aflii ceva ia'ma si pe mine. ca trebuie neaparat inca un shooting cu nikonu. pozele de pana acum sunt cu olympusu

taz.frkz 29-11-09 00:02

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
2 Attachment(s)
pana la gtr, mai aproape au fost mandriile patriei restu pozelor se gasesc aici :
http://photographicflow.blogspot.com...sic-dacia.html

LKS 29-11-09 00:33

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Quote:

Originally Posted by taz.frkz (Post 2845324)
pana la gtr, mai aproape au fost mandriile patriei restu pozelor se gasesc aici :
http://photographicflow.blogspot.com...sic-dacia.html

Hmm...si care sunt Daciile clasice dintre alea ?

taz.frkz 29-11-09 10:40

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
@lks : expresia cu "this classic dacia" este din emisiunea top gear.

AndyNed 29-11-09 10:44

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Primele poze cu daciile parcate oblic au probleme la balansul de alb. Trage raw si editezi dupa gust temperatura, sau pentru obtinerea culorilor mai normale recomand un expodisc, te ajuta daca tragi si JPG dar si cand tragi RAW.

taz.frkz 29-11-09 11:58

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
da nu prea am avut inspiratie ce sa le fac la WB. daca il dau pe automat face ceva urat. oricum da'mi o idee ceva ca sa am de unde sa invat. si o sa revin cu un set nou tot din shootingu asta

taz.frkz 29-11-09 22:10

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
7 Attachment(s)
+ some dacia

DTH 29-11-09 22:13

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Prima este favorita mea :> , imi plac toate sincer , keep it like that ! :> si baga aparatu ala la mine ca il vreau eu :)) hai , fast !

Greedy91 29-11-09 22:19

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
uite aici idei :
1) nu mai tine balansu pe auto . scoate niste culori imputite .
2) vezi ce faci cu manual focusu ala ca la mai mult de juma din poza ti-a iesit blur
3) nu mai fa expuneri lungi doar de dragu de a le face . pozele in care luminile sunt peste tot , sau cea in care lumina taie masinile , sunt esuate grav

AndyNed 29-11-09 22:26

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Quote:

Originally Posted by taz.frkz (Post 2846033)
da nu prea am avut inspiratie ce sa le fac la WB. daca il dau pe automat face ceva urat. oricum da'mi o idee ceva ca sa am de unde sa invat. si o sa revin cu un set nou tot din shootingu asta

Nu trebuie sa ai inspiratie sa faci ceva anume la WB ci pur si simplu sa-l setezi corect astfel incat sa obtii culorile pe care le percepe si ochiul uman in momentul respectiv.
Trage RAW cu wb-ul pe auto dupa care la developare setezi temperatura de culoare in asa fel incat sa ai niste culori mai normale, nu aberatii scoase de aparat in functie de amalgamul surselor de lumina, reflectate de alte suprafete.
Cea mai exacta metoda, expodiscul si-ti faci custom wb in functie de locatia aleasa.

Exemplu 1
Exemplu 2
Exemplu 3

rommel 30-11-09 00:10

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Quote:

Originally Posted by AndyNed (Post 2847868)
Nu trebuie sa ai inspiratie sa faci ceva anume la WB ci pur si simplu sa-l setezi corect astfel incat sa obtii culorile pe care le percepe si ochiul uman in momentul respectiv.
Trage RAW cu wb-ul pe auto dupa care la developare setezi temperatura de culoare in asa fel incat sa ai niste culori mai normale, nu aberatii scoase de aparat in functie de amalgamul surselor de lumina, reflectate de alte suprafete.
Cea mai exacta metoda, expodiscul si-ti faci custom wb in functie de locatia aleasa.

Exemplu 1
Exemplu 2
Exemplu 3

Merge si cu o banala foaie de hartie, nu-ti trebuie expodisc. Daca body-ul suporta custom WB (la Canon este sigur) asezi foaia de hartie la locul faptei (unde bate lumina aia ciudata), faci o poza cu ea ca subiect si o setezi la custom wb, mai departe stie camera ce are de facut.

PS: Vezi sa nu-l uiti pe custom wb, ca o sa ai rezultate dubioase unde awb se descurca de minune inainte :D

AndyNed 30-11-09 08:14

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Hartie de culoare neutra, asa zisele gray carduri, in niciun caz hartie alba ca-ti da ale bazaconii, de multe ori iti da culori foarte calde unde WB auto tinde spre culori mai reci, deci si chestia asta e cu doua taisuri.

Asa ca ori mergi la sigur ori tragi RAW si scapi de problema regland dupa cum ti se pare tie.

taz.frkz 30-11-09 09:41

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
ok voi trage raw de acum incolo

Greedy91 30-11-09 18:30

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Quote:

Originally Posted by AndyNed (Post 2847868)
Nu trebuie sa ai inspiratie sa faci ceva anume la WB ci pur si simplu sa-l setezi corect astfel incat sa obtii culorile pe care le percepe si ochiul uman in momentul respectiv.
Trage RAW cu wb-ul pe auto dupa care la developare setezi temperatura de culoare in asa fel incat sa ai niste culori mai normale, nu aberatii scoase de aparat in functie de amalgamul surselor de lumina, reflectate de alte suprafete.
Cea mai exacta metoda, expodiscul si-ti faci custom wb in functie de locatia aleasa.

Exemplu 1
Exemplu 2
Exemplu 3

nu cred ca omu face foto reportaj , ca sa aiba culorile reale . se poate juca cu temperatura sa fie calda sau rece , dar sa si dea bine fotografia cu acea temperatura .

iar ca setare la temp , ma gandesc ca la balans iti poti alege temperatura pe care o vrei tu , adica una intre 2500k si 9900 k (astea sunt limitele la sony-u meu) .

AndyNed 30-11-09 19:01

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
1 Attachment(s)
Nu cred ca trebuie sa faci poze in stilul fotojurnalistic pentru ca sa ai culorile reale. La urma urmei e o chestie de gust, la fel cum multi baga placa cu "poza scoasa direct din aparat" asa poti spune si de culori.

Te poti juca cu temperatura de culoare dar si aici sunt niste limite, altfel creezi atmosfera prea calda sau prea rece in ciuda faptului ca tie ti se pare cool cand vezi poza cu tente de albastru sau rosu.

Eu spre exemplu las WB-ul pe auto pentru ca trag numai RAW, iar in timpul zilei, cu soare pe cer in modul auto il ghiceste foarte bine. In cazurile cand sunt amestecate sursele de lumina, tungsten, fluorescent sau chiar reflexii ale unor suprafete colorate abia atunci incerc sa corectez cat de cat culorile.

Cu permisiunea autorului pozei exemplific mai exact la ce ma refer prin culori mai normale (nicidecum "foto reportaj , ca sa aiba culorile reale" )
Ce am facut, levels ajutstat pe fiecare canal R / G / B si Hue/Desaturation pe canalul Y si R.

Acum pot distinge cat de cat ca am o salcie "verde" deasupra, masina e defapt "alba" si nu galbuie etc.

toader 30-11-09 20:23

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Vezi ca masinile erau rosii si nu roz:D

taz.frkz 30-11-09 23:41

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
sunt oameni care au postat aici si lucruri bune cum ar fi domnu' AndyNed care a venit cu un exemplu concret si prin intermediul acestui mesaj ii multumesc pentru idee (o sa incep sa pun in practica) si oameni care dau isi dau cu parerea fara sa ne arate niciun rezultat. respectabilul greedy91. asa ca acesti "maestri" ai fotografiei care nu prea ne arata nimic ii rog frumos gura mai mica.
Multumesc.

AndyNed 01-12-09 00:14

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Quote:

Originally Posted by toader (Post 2850399)
Vezi ca masinile erau rosii si nu roz:D

Bine bine, sunt "roz" si din cauza iluminarii scenei de catre un bec incandescent care iti da o lumina rosiatica, asta nu o poti schimba, dar cel mult te apropii de ce vede ochiul uman atunci. Trebuia si eu sa mai trag de slidere la hue, dezavantajul ca nu am avut RAW-ul sa lucrez direct pe temperatura de culoare.

Asa patesti si cand faci poze la un apus iar cand vezi poza realizezi ca vine Apocalipsa si urci repede poza pe forum sa vada lumea ce cer misto ai prins aseara. In astfel de cazuri merge smecheria, peisaje, abstract, experimentale, dar nu si in cazul in care ai de fotografiat o nunta, interioare, masini etc.

taz.frkz: In caz ca ai JPG-uri cu anomalii cromatice mai poti sa te joci cu Adjustemts > Color Balance si tragi de slidere, spre exemplu la cele de pe straduta luminata intens in rosu reduci mult din Red si tragi inspre Cyan, vezi diferenta.

Gata, destul ca am poluat topicul, spor la fotografiat.

Greedy91 01-12-09 02:48

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Quote:

Originally Posted by AndyNed (Post 2851089)
Bine bine, sunt "roz" si din cauza iluminarii scenei de catre un bec incandescent care iti da o lumina rosiatica, asta nu o poti schimba, dar cel mult te apropii de ce vede ochiul uman atunci. Trebuia si eu sa mai trag de slidere la hue, dezavantajul ca nu am avut RAW-ul sa lucrez direct pe temperatura de culoare.

Asa patesti si cand faci poze la un apus iar cand vezi poza realizezi ca vine Apocalipsa si urci repede poza pe forum sa vada lumea ce cer misto ai prins aseara. In astfel de cazuri merge smecheria, peisaje, abstract, experimentale, dar nu si in cazul in care ai de fotografiat o nunta, interioare, masini etc.

taz.frkz: In caz ca ai JPG-uri cu anomalii cromatice mai poti sa te joci cu Adjustemts > Color Balance si tragi de slidere, spre exemplu la cele de pe straduta luminata intens in rosu reduci mult din Red si tragi inspre Cyan, vezi diferenta.

Gata, destul ca am poluat topicul, spor la fotografiat.

ai dreptate , nu am negat , la el a iesit acea nuanta portocalie tocmai ca nu facut nimic la temperatura , a lasat-o automata , de la acel bec care este de temperatura cred 2500 +sau- . daca seta altceva , iesea si ce ai spus tu .

legat de raw , eu nu am optiunea setata pt asa ceva , lucrez direct pe jpg desii recunosc ca sunt momente in care trag niste foto , si imi dau seama ca mergea mai bine un alb-negru sau ceva de genu , si nu am de unde sa il iau si tre sa umblu in photoshop (lucru pe care il urasc)

despre comparativa de mai sus ,se vede o salcie verde , insa culorile sunt incredibil de saracacioase pt ca sunt trase din photoshop , ma duce cu gandu la o fotografie veche . tot din aparat iese smecheria frumoasa , nu cu programe si prostii . asa ca sfatu meu taz ,daca faci fotografi fa-le doar din aparat , iar in programe maxim un contrast sau un crop .

si cam asa ar arata comparativa intre ce ai facut tu si cum as vedea eu fotografia :
https://img691.imageshack.us/img691/6962/aaaqe.th.jpg

taz.frkz 01-12-09 11:36

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
la tine cred ca ai tras un pic prea mult spre verde

rommel 06-03-10 00:11

Re: Fotografiile mele - Freakz
 
Succes in continuare ;). Asa cum ziceam, lasam "tineretul sa se afirme" :)

taz.frkz 06-03-10 18:38

5 Attachment(s)
popcorn for 4tuning members. and a little baby.

Tweety_rzw 06-03-10 19:08

Re: Fotografiile mele - Freakz
 
Quote:

Originally Posted by taz.frkz (Post 3154158)
popcorn for 4tuning members. and a little baby.

Ce scumpă e asta mică , dar pozili mai încearcă nu văd nimic atractiv la ele :( şi ştiu că poţi mai mult !;)


All times are GMT +2. The time now is 17:34.

- Copyright 2024 4Tuning