Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Fotografiile mele (https://forum.4tuning.ro/533-fotografiile-mele.html)
-   -   Fotografiile mele - Freakz (https://forum.4tuning.ro/533-fotografiile-mele/132108-fotografiile-mele-freakz.html)

pwr_bz 26-11-09 18:37

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Iar sta bine blondinei pe o masinuta:)
Ia vezi cum faci!

toader 26-11-09 19:31

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Am incercat eu dar nu vrea propietarul adica... nu raspunde... vroiam cu GTR-ul lui Theo Grecu...

taz.frkz 26-11-09 20:18

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
auzi toader.. yo am gasit un gtr gri care sta tot timpu parcat la 2-3 strazi de sincai. daca aflii ceva ia'ma si pe mine. ca trebuie neaparat inca un shooting cu nikonu. pozele de pana acum sunt cu olympusu

taz.frkz 29-11-09 00:02

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
2 Attachment(s)
pana la gtr, mai aproape au fost mandriile patriei restu pozelor se gasesc aici :
http://photographicflow.blogspot.com...sic-dacia.html

LKS 29-11-09 00:33

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Quote:

Originally Posted by taz.frkz (Post 2845324)
pana la gtr, mai aproape au fost mandriile patriei restu pozelor se gasesc aici :
http://photographicflow.blogspot.com...sic-dacia.html

Hmm...si care sunt Daciile clasice dintre alea ?

taz.frkz 29-11-09 10:40

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
@lks : expresia cu "this classic dacia" este din emisiunea top gear.

AndyNed 29-11-09 10:44

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Primele poze cu daciile parcate oblic au probleme la balansul de alb. Trage raw si editezi dupa gust temperatura, sau pentru obtinerea culorilor mai normale recomand un expodisc, te ajuta daca tragi si JPG dar si cand tragi RAW.

taz.frkz 29-11-09 11:58

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
da nu prea am avut inspiratie ce sa le fac la WB. daca il dau pe automat face ceva urat. oricum da'mi o idee ceva ca sa am de unde sa invat. si o sa revin cu un set nou tot din shootingu asta

taz.frkz 29-11-09 22:10

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
7 Attachment(s)
+ some dacia

DTH 29-11-09 22:13

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Prima este favorita mea :> , imi plac toate sincer , keep it like that ! :> si baga aparatu ala la mine ca il vreau eu :)) hai , fast !

Greedy91 29-11-09 22:19

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
uite aici idei :
1) nu mai tine balansu pe auto . scoate niste culori imputite .
2) vezi ce faci cu manual focusu ala ca la mai mult de juma din poza ti-a iesit blur
3) nu mai fa expuneri lungi doar de dragu de a le face . pozele in care luminile sunt peste tot , sau cea in care lumina taie masinile , sunt esuate grav

AndyNed 29-11-09 22:26

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Quote:

Originally Posted by taz.frkz (Post 2846033)
da nu prea am avut inspiratie ce sa le fac la WB. daca il dau pe automat face ceva urat. oricum da'mi o idee ceva ca sa am de unde sa invat. si o sa revin cu un set nou tot din shootingu asta

Nu trebuie sa ai inspiratie sa faci ceva anume la WB ci pur si simplu sa-l setezi corect astfel incat sa obtii culorile pe care le percepe si ochiul uman in momentul respectiv.
Trage RAW cu wb-ul pe auto dupa care la developare setezi temperatura de culoare in asa fel incat sa ai niste culori mai normale, nu aberatii scoase de aparat in functie de amalgamul surselor de lumina, reflectate de alte suprafete.
Cea mai exacta metoda, expodiscul si-ti faci custom wb in functie de locatia aleasa.

Exemplu 1
Exemplu 2
Exemplu 3

rommel 30-11-09 00:10

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Quote:

Originally Posted by AndyNed (Post 2847868)
Nu trebuie sa ai inspiratie sa faci ceva anume la WB ci pur si simplu sa-l setezi corect astfel incat sa obtii culorile pe care le percepe si ochiul uman in momentul respectiv.
Trage RAW cu wb-ul pe auto dupa care la developare setezi temperatura de culoare in asa fel incat sa ai niste culori mai normale, nu aberatii scoase de aparat in functie de amalgamul surselor de lumina, reflectate de alte suprafete.
Cea mai exacta metoda, expodiscul si-ti faci custom wb in functie de locatia aleasa.

Exemplu 1
Exemplu 2
Exemplu 3

Merge si cu o banala foaie de hartie, nu-ti trebuie expodisc. Daca body-ul suporta custom WB (la Canon este sigur) asezi foaia de hartie la locul faptei (unde bate lumina aia ciudata), faci o poza cu ea ca subiect si o setezi la custom wb, mai departe stie camera ce are de facut.

PS: Vezi sa nu-l uiti pe custom wb, ca o sa ai rezultate dubioase unde awb se descurca de minune inainte :D

AndyNed 30-11-09 08:14

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
Hartie de culoare neutra, asa zisele gray carduri, in niciun caz hartie alba ca-ti da ale bazaconii, de multe ori iti da culori foarte calde unde WB auto tinde spre culori mai reci, deci si chestia asta e cu doua taisuri.

Asa ca ori mergi la sigur ori tragi RAW si scapi de problema regland dupa cum ti se pare tie.

taz.frkz 30-11-09 09:41

Re: Fotografiile Mele - Freakz
 
ok voi trage raw de acum incolo


All times are GMT +2. The time now is 20:15.

- Copyright 2024 4Tuning