Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   Passat 2.0 TDI Marea Dezamagire (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/131945-passat-2-0-tdi-marea-dezamagire.html)

baku 04-07-09 13:23

Passat 2.0 TDI Marea Dezamagire
 
Hello, va spun o mica poveste de vacanta. E ghinion sau problema de fabricatie si service? Am un Passat 2.0 TDI model 2007 (din nov.2006) cu care am plecat in vacanta acum o luna si 5 zile , la 63000 km , caruia i-am schimbat pompa de combustibil cu cateva zile inainte.
Pe 5.06. s-a oprit brusc motorul , in mers, la 150 km/h, pe autostrada in Austria. Sambata ora 16:30. Transport cu platforma aproape 200 km. pana la destinatia mea( cu tot cu sotie si copil) la Passau ( Germania) = 590 euro ( cu acte). Reparatia la VW Passau + transport in oras = 956 euro. Cauza: INJECTOR !!! ( In factura scrie Pompa Duse, eu nu ma pricep si alte chestii mici pe langa, garnituri, habar n-am etc.) TOTAL: aprox. 1550 euro
La venirea in tara , la service PB Vest1 , am fost atentionat ca mai sunt 3 injectoare care e posibil sa..., ca au mai fost cazuri. Practic la scurta vreme dupa iesirea din garantie.
Dupa 2 zile plec in Grecia dar de aceasta data motorul a murit , tot in mers , dar la viteza mica si aproape de intoarcerea in tara. Transport Skiathos - Volos service VW cu platforma :150 euro. Masina a stat in service 3 zile intregi + alte 3 ore si N- AU STIUT CE SA-I FACA dupa tot felul de verificari. Am venit cu un prieten venit special sa ne ia si urmeza sa trimit o platforma sa ia masina de acolo ( 850 km.). Inca cel putin 700 euro + reparatia in tara. What do you think about that ? caci in romana cuvintele ce-mi vin sunt prea dure. The end

paul_ral 04-07-09 21:36

Re: Passat 2.0 TDI Marea Dezamagire
 
Buy a Honda!

dubmaniacks 04-07-09 22:49

Re: Passat 2.0 TDI Marea Dezamagire
 
Paul, e foarte sec...

baku, am prieten bun, mecanic, care săptămānal schimbă injectoare de passat b(nuștiucāt). Motoarele astea de 2.0 TDi, sunt cele mai proaste. Probabil noul motor(facelift?) va avea cāteva īmbunătățiri.

Alt prieten, șofer pe camion, făcānd extern, alimentānd numai din Austria și Germania, acuma schimbă a 3-a pereche de injectoare la un Mondeo din 2005. Explicația? MOTOARELE DUPĂ 2004 SUNT MULT PREA PRETENȚIOASE!

baku, īți doresc multă răbdare și bani pentru reparație. (Dacă te īncălzește cu ceva... și eu tot īn pagubă merg de ceva vreme... shit happens)...

Swat-Cat 05-07-09 17:47

Re: Passat 2.0 TDI Marea Dezamagire
 
exista un topic https://forum.4tuning.ro/322-zona-tehnica-vw/109177-devenit-vw-masina-proasta.html

motoarele nu sunt prea pretentioase.... sunt prost gandite si neverificata fiabilitatea subansablelor in conditii dure...

B.D. 08-07-09 19:58

Re: Passat 2.0 TDI Marea Dezamagire
 
Am patit si eu la fel tot cu un injector acum 1 sapt. Pe mine m-a costat 30 de mil cu platforma de la RAR .Ma gandesc sa-mi cumpar o extensie de garantie dak s-o putea , k ma gandesc cu groaza k ar putea pica si celelalte 3 . Prima masura e sa schimb bezinaria , (bagam OMV) . Ar fi bine sa fie doar de la motorina . Eu dak pateam ce ai patit tu clar le-o dadeam inapoi (in caz ca nu e achitata si platesti lunar leasing) .

HS-AS1965 28-01-10 11:05

Re: Passat 2.0 TDI Marea Dezamagire
 
eu am un prieten care are un passat 2.0 tdi. tot acceas poveste i-a picat un injector , a mers la reprezentata l-a schimbat , dupa o luna a picat iara , de la reprezentata a zis ca nu e tot ala ca e altul insa nu ai cum demonstra ca e tot ala care l-au schimbat si care avea garantie..

Rudy87mn 29-01-10 13:46

Re: Passat 2.0 TDI Marea Dezamagire
 
Sincer nu stiu ce sa spun.Si eu am un passat 2.0 tdi din 2006.Am aprox 160.000 km cu ea.Singuru lucru care l-am schimbat a fost pompa de alimentare care s-a schimbat cat masina a fost in garantie.De atunci nu am avut probleme la ea , consumabile si in rest talpa.Ce pot sa-ti spun insa este ca am citit pe multe forumuri ca sunt multi posesori care au aceasi problema , in special la modelu de motor BKP , tu ce model ai trecut in talon ?Am stat de vorba cu cineva care intr-un interval foarte scurt de timp a schimbat 8 injectoare 4 in tara 4 undeva prin germania.Acum nu pot sa vorbesc de urat despre masina , pentru ca pe mine ma satisface , nu am avut probleme mari la ea sa ma pot plange.Probabil problema asta vine undeva de la un lot mai putin reusit , trist e faptu ca marele concern vw inca nu s-a obosit sa spuna ceva legat de aceste probleme.

TIBI 84 31-01-10 21:21

Re: Passat 2.0 TDI Marea Dezamagire
 
si eu sunt curios sa stiu ce cod are motorul.
eu pe leon am BKD


All times are GMT +2. The time now is 20:29.

- Copyright 2026 4Tuning