Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Renault (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault.html)
-   -   Megane 2.2 1.5dci (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault/128854-megane-2-2-1-5dci.html)

iulianr26 01-09-09 23:40

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Quote:

Originally Posted by Eugen_TL (Post 2603196)
o sa ma mai interesez ce boxe pot pune sa se auda mai bine ca astea stock, si in momentul in care el schimb sa bag si folie audio, sa bag si niste burete pe la fire si ce mai trebuie.

ps: tu subwooferul il ai parca la cd-playerul original nu? are iesire? sau ai cumparat adaptor sau cum se numeste

Adaptor hi low e si costa pana in 30 lei .
ai burete pe fire boxe ia ceva ok si ai grija la magnet o sa trebuiasca decupat din suport sa intre mabnetul in spate e simplu iti dai seama cand demontezi.
Succes:P

Bogyciu 05-09-09 22:05

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
TIP: Aluband am vazut la Euskadi, langa service Cormar...

Eugen_TL 06-09-09 12:50

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Mi-a spus cineva care antifoneaza in acest moment un megane si care a avut aluband, ca e naspa, e mai mult de forma . El a dat jos aluband cand a vazut care-i treaba cu el si acum recomanda damplifier pro de la second skin audio ... Ma mai interesez, oricum usile trebuie sa le fac, ca in rest sistemul audio ma multumeste, nu-mi trebuie sa nu pot sta in masina sau sa-mi joace tabla.

Bogdan G 07-09-09 23:43

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Cred ca i-ar sta si mai bine cu niste neoane de pozitie :P

Eugen_TL 08-09-09 12:25

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Asta cred si eu, daca aceste neoane lumineaza toata oglinda si sunt mai puternice decat acest mic led care se vede ca un punct . :)

Eugen_TL 09-09-09 20:08

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Nervi ca azi n-am avut niciodata pe masina...

1 dat jos roata fata dreapta ---aia cand mi-au pus jantele au strans ca dracu cu pistolul abia abia am desfacut; am sarit pe cheie greu tare
2 masca interioara aripa data jos
3 desprins cele 3 suruburi de la scut
4 desprins surubele plastice sus
5 dat bara jos
6 scos faru
7 scos suflat si pus la loc semnalizarea --- MERGEA... probabil se mai oxideaza ceva pe acolo nu stiu dar acum merge fara sa schimb nimic, nu era topic nimic, mama lor

FOARTE greu pt o semnalizare... nu-i normal francezu la acest aspect- facut fara cap!

Sa nu mai vb ca 2-3 surubele dinalea stil penis s-au rupt! UNDE AS PUTEA GASI? la ce pret? a gasit careva pe la magazinele de piese ---pe comanda ceva?

RideTheRiddle 12-09-09 15:53

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
du-te la reprezentanta service ceva si cere-le baietilor de acolo. eu asa am facut rost de surubele si alte prostii pe care nu le-am gasit in magazin

Eugen_TL 12-09-09 16:00

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Asta a fost primul lucru care l-am facut ... concluzie: 7 lei - 1 buc surubel plastic 1 cm .. asa ca NO WAY.

Si am cautat destul si am gasit la un magazin de piese DACIA niste bulbi 95% la fel ca cel de reno, doar ca la dacie il folosesc la fetele de usa parca mi s-a zis... IDEEA e ca se potrivesc la fix sub capota, si intra fix in acel rotund si sincer sa fiu chiar dau a fi din fabrica...voi face o poza sa va convingeti! si am dat 5000lei vechi ! :) convenabil zic eu.

Diferenta e ca astia nu sar singuri cand ii rotesti cu o surubelnita..ci trebuie sa bagi sub ei si risti sa ii strici. dar macar pot lua altii oricand .. si aia de RENO se rup f repede desi au sistemul sa sara; intepenesc uneori

Eugen_TL 15-09-09 00:29

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
1 Attachment(s)
Ce parere aveti?

RideTheRiddle 15-09-09 00:50

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
mie unul imi place foarte mult!

axel44 15-09-09 01:03

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Super frumoasa, de mult asteptam sa vad masina ta cu bandourile vopsite...acum arata mai dintr o bucata;)...pare si mai lata
Cat despre stiker ul de pe capota, pe mine nu prea ma atrage...dar cel mai important e sa iti placa tie;)
Bft!

J.D 15-09-09 02:04

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Imi place. Now make it happen! ;)

Aragorn 15-09-09 17:58

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Pentru boxe fata/spate/tweetere gasisem mai demult pe un site un pdf care mi se parea super ok . Caut :shock: si pun link-ul :peace:

Uite pentru boxele fata : >> http://users.bigpond.com/MSN/matthew...i/TS-Q131C.pdf << tutorialul e pentru Pioneer TS-Q131C, dar se potriveste pentru orice fel de boxe vrei sa pui (de 13cm sunt cele stock pe fata/spate)
Uite si pentru boxele spate : >> http://www.ray-lee.co.uk/megane/PDF/...kerUpgrade.pdf << , e tot pentru un soi de Pioneer :ihearu:

Curand si eu o sa incep sa umblu la sunet la Megane, din pacate e cu bataie lunga, am tot cautat un player 2DIN care sa nu aiba afisaje tipatoare rau si am ramas la un Pioneer >> http://www.carsystems.ro/details.php?prod_id=2065 << , are si iesire pt sub, pana iau un amplificator o sa o folosesc pe asta, probabil ca nu o sa fie destui bani pentru toate odata:ashamed:, sunt si adaptoare pentru afisaj/comenzi volan:headfones Pentru boxe un prieten imi recomanda la un raport pret/calitate ok sa caut Helix, eu eram setat pe Focal Polyglass 130 V Slim.. Inainte sa cumperi, verifica dimensiunile boxelor/lacasului am inteles ca e loc mic.. cele din tutorial pentru fata sunt speciale pentru Megane, au aceleasi dimensiuni cu cele stock, daca le gasesti dimensiunile, e un punct de plecare.
Insonorizarea ar cam trebui facuta, am mai citit ca din banii pentru sistemul audio,cam o treime ar fi ok de investit in insonorizare. Pe site-ul de la be loud (lol nu pot sa le scriu numele legat ca pune stelute :?:) am gasit oferta pentru montat, au si folii, nu au Dynamat ( am inteles ca e cea mai buna, din pacate clar e si cea mai scumpa). Cam asta cu audio, cum ajung la un rezultat, incep si eu un thread, pana atunci stau, caut si astept (toate o sa le iau din State, la noi preturile sunt exagerate)

PS : Sorry pentru off-topic - stii cumva de unde sa iau ornamente cromate pentru interior ? Am cautat in nestire, cel mai fain ce am gasit si care o sa vina curand (adica in 1-2 luni, noroc ca sunt ardelean :nervious: ) e cel de aici >> http://www.edashkit.com/Shared/Diagr.../E-RTME05B.gif <<, nu costa exagerat de mult, dar transportul e destul de mult si nu sunt nici ornamente pentru ceasuri bord si pt volan. In rest are destule piese, sper sa fie ok..

Salut si spor la treaba si felicitari, masina arata super ok :dance:

Eugen_TL 15-09-09 19:09

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
MS mult baieti, si ms de detalii Aragorn. Ceea ce mi-ai aratat stiam deja de pe forumul reno, dar am inteles ca nu e mare diferenta tinand cont ca dai niste bani pe acele boxe speciale pt megane; nu se justifica investitia. Oricum incerc sa-mi strang bani pt insonorizare usi prima data...sa vad daca ma multumeste; nu-mi doresc ceva de concurs, ci vreau ca pana in vol 20 sa merg fara sa-mi baraie.

La acel player ma uitam si eu aseara, pare interesant si totusi scump tinand cont ca, cu 500euro pot lua dvd player dedicat megane cu touch screen si include si mai multe decat acest player.. oricum la player nu ma voi baga pentru simplul fapt ca nu se gaseste nimic care sa mearga la linie cu tot bordul..daca e sa fie, va fi un dvd dedicat,dar pana atunci cum spuneam mai sus, insonorizarea e baza.

ps: de ornamente habar n-am dar poti incerca (ceea ce deja cred ca ai facut) la magazine de piese auto pe comanda, gen Meteor.

grosu 23-09-09 20:18

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
frumos tare meganu ....avem masini aproape identice

pune-i flanse la rotile de pe spate ca o da intr-un fel


All times are GMT +2. The time now is 21:42.

- Copyright 2024 4Tuning