Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Lotus Exige S (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/12884-lotus-exige.html)

RoSonic 11-02-06 11:39

Lotus Exige S
 
2 Attachment(s)
Lotus Exige S - cel mai rapid model fabricat de Lotus

Motorul: 4-cilindri, 1.8 litri, 2ZZ-GE VVTL-i
Puterea obtinuta: 218HP @7800rpm
Cuplu maxim: 215 Nm @ 5500 rpm (din care 80% sunt obtinuti inca de la 2000rpm)
Greutate totala: 935 kg

Acceleratia de la 0 la 100km/h: 4,3 secunde
Viteza de top: 238 km/h

Consum mediu: 9.1 l / 100 km (mixt), 7.2 l/ 100 km (extra-urban)

Pret~ 53000$

SHOGUN-A8 11-02-06 14:25

Arata destul de bine...tot stilul Elise..
Are niste performante bune-935 kg/218 cai-super! :)

Eugen_TL 11-02-06 15:06

si mie imi place! putere,consum bun,greutate buna--- cool! :)

TheMadMan 11-02-06 16:14

doamne cat de grava e masinuta asta.
cat o costa?

s3bby2000 11-02-06 18:52

Super tare masinutza,combinatia perfecta putere-consum 8)

sil4tuning 11-02-06 18:56

vezi ca ai si pretul mai jos ....
Engine
Type: Inline-4, Supercharged
Displacement cu in (cc): 110 (1796)
Power bhp (kW) at RPM: 218(163) / 7800
Torque lb-ft (Nm) at RPM: 159(215) / 5500
Redline at RPM: 8000
Brakes & Tires
Brakes F/R: ABS, vented disc/vented disc
Tires F-R: 195/50 R16 - 225/45 R17
Driveline: Rear Wheel Drive
Exterior Dimensions & Weight
Length × Width × Height in: 148.1 × 67.4 × 45.4
Weight lb (kg): 2057 (935)
Performance
Acceleration 0-60 mph s: 4.1
Top Speed mph (km/h): 148 (238)
Fuel Economy EPA city/highway mpg (l/100 km): n.a. (9.1)

Base Price: 2006 Lotus Exige S - 44,147 €

paulbijnitzaru 11-02-06 19:07

mah fratilor .... numa 238 km/h ? las`o dracului ca`i putin ... si motoru` e cam min .... aspectu` e bun

baghy83 11-02-06 19:12

si daca va zic ca la mine la facultate vine unu cu un lotus exact ca asta ma credeti?

sil4tuning 11-02-06 19:16

poate nu este S ? :roll:

RoSonic 11-02-06 19:18

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"baghy83\"
si daca va zic ca la mine la facultate vine unu cu un lotus exact ca asta ma credeti?

Evident, ca nu te credem! Nu am avea nici un motiv sa o facem!

orlando 11-02-06 19:33

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"paulbijnitzaru\"
mah fratilor .... numa 238 km/h ? las`o dracului ca`i putin ... si motoru` e cam min .... aspectu` e bun

motor mic si greutate scazuta sunt cheia succesului lotus crede-ma ca este foarte rapida si sa fim seriosi acum de cate ori prinzi viteza maxima decat cand te duci cu masina pe autostrada...eu zic ca este perfecta ptr oras dar si ptr fuga...consum mic masina frumasa nu am ce zice...jos palaria lotus :wink:

TheMadMan 12-02-06 11:51

este super frumoasa si nervoasa...si daca mai pui si controlul din ce vedeam pe la top gear eu zic ca e super tare.
si probabil ca alearga un 250 pe ac. :lol:
mie mi se pare o super masina.
sper sa ajung sa-mi iau candva asa ceva.

Spark 12-02-06 14:44

foarte putine ocazii ai unde sa mergi cu 200 sau mai mult ... asa ca ajunge ... si nici nu potzi zice ca are conscum mare ...
mai mult consuma o dacie amarata .. si ce performantze are aia ....
mica ..si super sportiva ... asa ca ii super

neXus 12-02-06 15:04

Dar Exige nu este nou. Il stiu de cel putin 2 ani de zile. E grozava oricum. Mi-as lua asa ceva...

bakal 12-02-06 16:04

la ce performante are, daca si-a mai pastrat si manevrabilitatea, aia e o masina formidabila


All times are GMT +2. The time now is 15:52.

- Copyright 2026 4Tuning