Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Pickup-ul suprem (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/126085-pickup-suprem.html)

dogy_10 29-05-09 20:43

Pickup-ul suprem
 
5 Attachment(s)
Sunt curios care credeti ca este mai bun, si care respecta cel mai mult ideea de pickup.......


Toyota Hilux 2.5 D-4D
Putere maximă: 120cp / 3600rpm
Cuplu maxim: 325Nm / 2000rpm

Mitsubishi L200 2.5 DID
Putere maxima:136cp / 4000rpm
Cuplu maxim:314Nm / 2000rpm

Nissan Navara 2.5 DCI
Putere maxima:171cp
Cuplu maxim:403Nm

Ford Ranger 2.5 TDCi
Putere maxima:141cp / 3500rpm
Cuplu maxim:-

Isuzu D-Max 2.5 TD
Putere maxima:136cp / 3600rpm
Cuplu maxim:294Nm / 1800rpm

Champion 30-05-09 10:03

Re: Pickup-ul suprem
 
Eu as alege Nissanul, e frumoasa si are o motorizare buna.

daniwmk 30-05-09 10:17

Re: Pickup-ul suprem
 
Navara este cel mai complet pick-up

-arata cel mai bine (fiind derivat din Pathfinder)
-are o super motorizare
-are cele mai multe doatari dintre toate (poate avea navi si piele)
-are cel mai bun spatiu interior (asta si datorita dimensiunilor fiind cea mai lunga)
-are cea mai confortabila suspensie (hilux si mazda parca sunt carucioare de billa)
-foarte buna la capitolul fiabilitate (la cele din primii ani de fabricatie au fost probleme cu ambreajul in rest foarte solida masina)

pretul este cu 10-20% mai mare decat al concurentilor dar nici una nu ofera un pachet atat de complet dotari/motorizare/look ...

johhny 30-05-09 11:35

Re: Pickup-ul suprem
 
nissan imi place si mie, arata foarte bine..

gabbyyy 30-05-09 13:23

Re: Pickup-ul suprem
 
Daca iti iei pick-up pentru navi si piele, atunci alege dupa gusturi.
Daca vrei un pick-up care sa isi faca treaba pentru care a fost proiectat, ia Hilux-ul.

dogy_10 30-05-09 18:17

Re: Pickup-ul suprem
 
Quote:

Originally Posted by daniwmk (Post 2364712)
Navara este cel mai complet pick-up

-arata cel mai bine (fiind derivat din Pathfinder)
-are o super motorizare
-are cele mai multe doatari dintre toate (poate avea navi si piele)
-are cel mai bun spatiu interior (asta si datorita dimensiunilor fiind cea mai lunga)
-are cea mai confortabila suspensie (hilux si mazda parca sunt carucioare de billa)
-foarte buna la capitolul fiabilitate (la cele din primii ani de fabricatie au fost probleme cu ambreajul in rest foarte solida masina)

pretul este cu 10-20% mai mare decat al concurentilor dar nici una nu ofera un pachet atat de complet dotari/motorizare/look ...


nu vreau sa te dezamagesc dar am impresia ca nu asta se vrea de la un pickup, si cand zic pickup nu ma refer la moda actuala cand toata lumea isi ia genu asta de masina pt ca e trendy.......ma refer la o masina fiabila, capabila in offroad, care poate sa transporte fara probeleme si ceva greutate si care in primul rand sa reziste cu brio exploatarii in conditii grele si sa poata tot atat de bine sa se descurce si in oras...... navara din punctul meu de vedere e cea mai departe de ideea de baza.....adica e cea mai joasa, aproape cea mai lunga, lucru care in offroad e un dezastru, are un motor mai degraba gandit pt un SUV, intradevar cu ceva mai multi cai putere, dar ma intreb cat de fiabil in conditiile unei exploatari mai "neortodoxe" in clasamentul meu navara e pe ultimul loc......

GTR 30-05-09 18:59

Re: Pickup-ul suprem
 
Quote:

Originally Posted by dogy_10 (Post 2363799)
Sunt curios care credeti ca este mai bun, si care respecta cel mai mult ideea de pickup.......


Toyota Hilux 2.5 D-4D
Putere maximă: 120cp / 3600rpm
Cuplu maxim: 325Nm / 2000rpm

Mitsubishi L200 2.5 DID
Putere maxima:136cp / 4000rpm
Cuplu maxim:314Nm / 2000rpm

Nissan Navara 2.5 DCI
Putere maxima:171cp
Cuplu maxim:403Nm

Ford Ranger 2.5 TDCi
Putere maxima:141cp / 3500rpm
Cuplu maxim:-

Isuzu D-Max 2.5 TD
Putere maxima:136cp / 3600rpm
Cuplu maxim:294Nm / 1800rpm

Ai cam gresit topicul.
1.Isuzu nu prea are reprezentanta in Romania si exista si varianta mai puternica.
2.Toyota are varianta mai puternica.
3.Mitsubishi are varianta mai puternica.

De ce sa compari un Nissan de 171 CP cu variantele mai slabe de la concurenta si nu cu echivalentul lui de putere?

dogy_10 30-05-09 19:14

Re: Pickup-ul suprem
 
nu am gresit topicul......doar ca am vrut sa compar variante de aceiasi capacitate.....stiu ca toate au si motor de 3.0 (mitsubishi tot 1.5 dar mai puternic) iar isuzu este vandut de dealeri subaru sau alti dealeri, iar nissan nu e chiar asa gorzav chiar daca are 170 de cai....aici comparam pickupuri nu masini sport

Bogdan_mb 30-05-09 19:26

Re: Pickup-ul suprem
 
Quote:

Originally Posted by daniwmk (Post 2364712)
Navara este cel mai complet pick-up

-arata cel mai bine (fiind derivat din Pathfinder)
-are o super motorizare
-are cele mai multe doatari dintre toate (poate avea navi si piele)
-are cel mai bun spatiu interior (asta si datorita dimensiunilor fiind cea mai lunga)
-are cea mai confortabila suspensie (hilux si mazda parca sunt carucioare de billa)
-foarte buna la capitolul fiabilitate (la cele din primii ani de fabricatie au fost probleme cu ambreajul in rest foarte solida masina)

pretul este cu 10-20% mai mare decat al concurentilor dar nici una nu ofera un pachet atat de complet dotari/motorizare/look ...

Intaleg ca Nissan face parte din grupul Renault, dar :

http://www.euroncap.com/tests/nissan_navara/317.aspx + https://www.youtube.com/watch?v=ab1t_Eg0UoI

Ford Ranger : http://www.euroncap.com/tests/ford_ranger_2008/342.aspx

L200 : http://www.euroncap.com/tests/mitsubishi_l200/314.aspx

Isuzu : http://www.euroncap.com/tests/isuzu_dmax_rodeo/316.aspx

La Hilux nu am gasit, sunt curios daca sta mai bine ca "luxos-ul" Navara.

Putere nu este foarte relevanta, daca ajunge la 100 km/h si nu sta in 4000 de ture este arhisuficient, la genul asta de masini conteaza cuplu, fiabilitatea si sa fie capabile sa reziste in timp pe drumuri accidentate.

dogy_10 30-05-09 20:00

Re: Pickup-ul suprem
 
mda sunt curios la un impact intre un clio 3 de 5 stele si un isuzu de 1 stea.....eu cred ca il spulbera pe clio.....e vorba de masa si energie cinetica

GTR 30-05-09 21:03

Re: Pickup-ul suprem
 
Quote:

Originally Posted by dogy_10 (Post 2366045)
nu am gresit topicul......doar ca am vrut sa compar variante de aceiasi capacitate.....stiu ca toate au si motor de 3.0 (mitsubishi tot 1.5 dar mai puternic) iar isuzu este vandut de dealeri subaru sau alti dealeri, iar nissan nu e chiar asa gorzav chiar daca are 170 de cai....aici comparam pickupuri nu masini sport

Ce legatura are ce spun eu cu ce spui tu?
De ce sa ma intereseaza capaciteatea, ca nu-mi foloseste la nimic?
Puterea nu ma intereseaza ca sa mergem cu ea pe pista, puterea si cuplul ma intereseaza pt tractiune, noi tractam cu un Mitsubishi L200 2.5 DID 136cp ambarcatiuni si imi pare rau de alegere dar a fost o ocazie (de noua), se simte lipsa de putere si nici la fiabilitate nu exceleaza.
Probabil urmatoarea alegere o sa fie o Toyota Hilux 3.0 D-4D 171 CP.
Deasemenea un prieten are platforma si tracteaza masini cu o Navara, crezi ca nu e importanta puterea????

dogy_10 30-05-09 21:13

Re: Pickup-ul suprem
 
nu am zis asta......doar ca peste tot am vaz ca navara e criticata.....sincer eu am de gand sa achizitionez asa ceva.....si imi trebuie o masina care poate sa tracteze o incarcatura de vre-o 2 tone si sa fie cat de cat capabila in offroad, pt ca o sa intre pe niste drumuri destul de accidentate.......da capacitatea nu are relevantza.....dar am zis ca este singurul lucru prin care puteam sa le echilibrez....pt ca puterea variaza de l;a model la model......ideea e ca de navara am auzit foarte multe lucruri rele.....in schimb de hilux numai de bine......

kostello22 17-07-09 13:13

Re: Pickup-ul suprem
 
dar daca e vb de pick-up-uri... de ce sa nu vina vorba de monstrii americani.... ma refer la ford f350 sau f650... sau de ce nu chevrolet....

ionut_cluj 17-07-09 15:03

Re: Pickup-ul suprem
 
pentru mine pick-up-ul suprem e Dodge RAM

dogy_10 17-07-09 18:09

Re: Pickup-ul suprem
 
pt ca facem referire la masini care sunt disponibile in romania, si masini care sa merite sa le folosesti, adica nu masina de fitze cu consum 30% ca pana la urma astea is autoutilitare nu masini de dorobanti

LE: poate am gresit titlul topicului si lume se gandeste la cel mai amre pick-up.......ma refeream la cel mai bun pick-up disponibil in romania


All times are GMT +2. The time now is 17:14.

- Copyright 2024 4Tuning