Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Faza scurtă va avea o istorie scurtă (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/126026-faza-scurta-istorie-scurta.html)

Cosmin Arsene 29-05-09 15:28

Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
1 Attachment(s)
Faza scurtă va avea o istorie scurtă


Faza scurtă va avea o istorie scurtă, mai precis pānă īn 2014, an din care toate modelele ce vor fi produse vor fi dotate cu aşa numitele faruri inteligente. Asta īnseamnă că farurile vor funcţiona doar pe faza lungă, la īntālnirea vehiculelor din sens opus sau apropierea din spate, intensitatea razei de lumină urmānd a fi reglată automat pentru a īmpiedica orbirea.

Noul sistem denumit "SmartBeam" şi produs de americanii de la Gentex are la bază senzori care vor fi capabili să mascheze parţial raza de lumină care i-ar putea deranja pe ceilalţi şoferi şi să menţină īn acelaşi timp o iluminare optimă a drumului pentru cel de la volan.

Tehnologia este practic o versiune imbunătăţită a actualului sistem de faruri inteligente cu care este echipat noul Mercedes E-Klasse.

nxtaz 29-05-09 15:50

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
ieri - pilot automat, azi - faruri care-si schimba singure faza, maine - masina care depaseste si ia viraje singura... BLEAH ! unde mai e placerea ?
+ pentru realizare tehnologica

scturoag 29-05-09 15:58

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
Quote:

Originally Posted by nxtaz (Post 2362701)
masina care depaseste si ia viraje singura.

Exista ceva in genu , npul Passat CC are o optiune in care merge singura , pastreaza distanta singura , daca vine cineva din spate se da pe prima banda singura , daca cel din fata pune frana brusca si passatu pune frana brusca ... avanseaza tehnologia pe zi ce trece ... app .. si are ca optiunie si sistemul de faruri care lumineaza la viraje , dupa colturi si etc . :D

tiby120 29-05-09 16:06

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
intradevar....un plus pentru tehnologie...dar unde e placerea? ca daca eu am o masina cu faza lunga inteligenta...care se regleaza singura...si cel din fata mea are o masina cu xenon si i se trezeste sa ma tina pe lunga ca vede ca eu nu ripostez...ce fac? chiar trag pe dreapta cum scrie la manual?

lucian1985 29-05-09 16:32

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
Felicitari pentru descoperire !

cristy_sofy 29-05-09 17:00

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
Quote:

Originally Posted by nxtaz (Post 2362701)
ieri - pilot automat, azi - faruri care-si schimba singure faza, maine - masina care depaseste si ia viraje singura... BLEAH ! unde mai e placerea ?
+ pentru realizare tehnologica

de acord cu tine unde mai e placerea,e ca si cum as fi p scaunul din dreapta :cry:

rohonerro 29-05-09 17:00

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
+ pt. tehnologie .. dar ..cu atata tehnologie nush unde o sa mai fie placerea de a conduce si de a da fleshuri :)))

glevidj 29-05-09 17:02

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
imi inchipui cat o sa fie loganu cu sistem de asta o sa sara de 12000

macss 29-05-09 17:12

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
ideea e buna, bravo celor care au reusit sa scoata asa ceva... dar treptat dispare placerea de a conduce....:sad:

p-george 29-05-09 17:23

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
Lasati ma va rog cu placerea de a conduce ca nu cred ca voi umblati la faruri cand conduceti si in plus la cat de nesimtiti sunt romanii este foarte bun sistemul. Din 10 in trafic 3 au xenon pe farul cu halogen si te rup, alti 5 au farurile foate prost reglate si bat in sus si te rup si ca si cum nu ar fi de ajuns mai pun si farurile de ceata ca sa fie mai cool...si te rup si alea.

TheEnZo 29-05-09 17:42

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
Odata cu evolutia tehnologie , sigur vor aparea uni care fac masini kit'uri de ti'o faci singur acasa , masini gen MK1 GTI, MK2 VR6, GSI'uri, E30, M3 E30 si tot asa , ca deja sunt multi pe afara care isi cumpara cate un kit din asta din mica gama care exista lume , gen AC COBRA, Porsche 356 ...
Deci eu sper ca placerea de a conduce tot va mai exista ... sper sa nu fie doar o iluzie.

giubau_v8 29-05-09 17:44

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
Quote:

Originally Posted by tiby120 (Post 2362761)
intradevar....un plus pentru tehnologie...dar unde e placerea? ca daca eu am o masina cu faza lunga inteligenta...care se regleaza singura...si cel din fata mea are o masina cu xenon si i se trezeste sa ma tina pe lunga ca vede ca eu nu ripostez...ce fac? chiar trag pe dreapta cum scrie la manual?


tu esti ceva de genul : hai sa ne orbim cu totii, ce o iesi nu conteaza, important e ca am fost smecher si l-am orbit si eu pe celalalt..nu? ...cam asta ar fi un motiv al accidentelor in lant..ca poate in spatele celuilalt mai e unul..sau mai sunt altii

da..tragi pe dreapta ca la manual


revenind la topic. ideea e foarte buna, asta ar putea impiedica nesimtirea unora care cat de ''smecheri'' ar fi ei, tot nu ar avea ce sa faca...ar fi ideal daca ar scoate si un sistem , ca farurile DE CEATA, sa se aprinda doar cand e CEATA....

rohonerro 29-05-09 18:15

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
Atat timp cat nu imi interzice nimeni sa merg cu masina mea pe strada nu-mi poate lua nimeni placerea de a conduce .. nu ne obliga nimeni sa ne schimbam masinile sau farurile .. este doar un concept , bun de altfel cum am mai spus.

VWluci 29-05-09 18:23

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
Nu e o idee foarte buna. In primul rand ca ajungem sa ne conduca masinile pe noi nu noi pe ele, iar in al doilea rand ca mai mult ca sigur vor aparea erori, defectiuni, in care acel senzor nu va mai functiona cum trebe...va mai dura pana va fii perfectionat.

Alex_D12 29-05-09 18:57

Re: Faza scurtă va avea o istorie scurtă
 
e mai bine asa.... mai multa siguranta pe drumurile europene si nu numai... o idee excelenta


All times are GMT +2. The time now is 17:28.

- Copyright 2024 4Tuning