![]() |
E oficial: Fiat face o oferta pentru Saab!
Oficialii guvernului suedez au confirmat astazi faptul ca una dintre cele trei parti interesate de Saab este Fiat.
Dupa ce a depus o cerere oficiala pentru preluarea marcii Opel si asteapta un raspuns din partea guvernului german si a oficialilor GM, Fiat se indreapta acum spre a doua marca europeana a grupului american: Saab. Oficialii companiei suedeze au anuntat astazi oficial acest lucru, dupa ce pana acum se cunostea doar faptul ca in cursa pentru Saab ramasesera trei pretendenti. "Putem sa confirmam faptul ca Fiat este una dintre companiile cu care guvernul nostru negociaza vanzarea Saab", a declarat Johanna Martin, purtatorul de cuvant al Ministerului Industriei din Suedia. Numele celorlalte doua companii nu au fost insa date publicitatii. Daca Fiat va reusi sa ajunga la un acord pentru cele doua subsidiare europene General Motors, compania care va rezulta din aceasta intelegere va deveni a doua ca marime si volum de productie pe Glob dupa ce, anterior, Fiat a ajuns la un acord de cooperare cu Chrysler. via | AFP |
Re: E oficial: Fiat face o oferta pentru Saab!
HUA, neghiobii, o sa strice si ultima masina europeana "virgina", imi pare rau ca s-a ajuns aicea, dar saab are o istorie foarte frumoasa in spate, cu masini exceptionale.
|
Re: E oficial: Fiat face o oferta pentru Saab!
Quote:
(saab 9000 turbo cu motor 2.0 16v) |
Re: E oficial: Fiat face o oferta pentru Saab!
Quote:
|
Re: E oficial: Fiat face o oferta pentru Saab!
Quote:
|
Re: E oficial: Fiat face o oferta pentru Saab!
Oh, de acum marca asta in deriva o sa foloseasca platforme FIAT ? :lol:
|
Re: E oficial: Fiat face o oferta pentru Saab!
Quote:
|
Re: E oficial: Fiat face o oferta pentru Saab!
Quote:
On: Treaba buna ca a ajuns la Konigsegg |
Re: E oficial: Fiat face o oferta pentru Saab!
Buna oferta,insa eu astept acel prototip lancia de 1120 cai pe care l-au anuntat
|
Re: E oficial: Fiat face o oferta pentru Saab!
GM nu ste tocmai cel mai bun lucru care s-a intamplat Saab-ului si Opel-ului. In conditiile actuale, Fiat este un fel de salvator. De-abia astept sa aud vesti ca s-a ajuns la un acord si ca Opel-ul si Saab-ul sunt ale Fiat-ului.
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:50. |
- Copyright 2026 4Tuning