Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/125782-curse-auto-ilegale-inchisoare-amenda-crasa.html)

Cosmin Arsene 28-05-09 11:16

Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
1 Attachment(s)
Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă


Cursele auto clandestine (ilegale) şi pariurile bazate pe rezultatele unor astfel de concursuri vor fi sancţionate cu īnchisoarea de la doi la cinci ani sau amendă de pānă la 100.000 lei, conform unui proiect de ordonanţă de urgenţă elaborat de Ministerul Finanţelor (MF).


Īn categoria infracţiunilor şi contravenţiilor intră şi organizarea de jocuri de noroc ("cauciucuri cu timbre, capace cu boabe de cereale, capace cu bilă"), jocuri tip alba-neagra, cărţi de joc, jocuri de bingo, lupte de cāini şi cocoşi, dar şi jocuri-concurs prin telefon, TV sau radio cu cāştiguri la īntrebări de cultură generală şi cu taxă de participare, potrivit aceluiaşi document al MF intrat īn posesia Mediafax.

mica lamurire:
CRAS, -Ă, craşi, -se, adj. Care nu corespunde nici celor mai modeste exigenţe; ale cărui caractere negative sunt sub orice limită; extrem (īn sens rău); grosolan, neruşinat. – Din fr. crasse.
Sursa: DEX '98 |

Raresh_156 28-05-09 11:27

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
da...cand parlamentarii fura de la popor in loc sa ajunga toti banii care trebuie in infrastructura nici macar tva pe ei nu platesc:))! si cum frate sa fac inchisoare ca-i trag 200 cu masina? da poate io ii trag 200 si mai este unu care vrea si el sa mearga tare..care e problema? sau nu avem voie sa fim 2 care merg cu mai mult de limita legala pe aceeasi sosea?:))

crissti_d 28-05-09 11:28

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Din cate stiu si pana acum cursele ilegale erau pedepsite cu inchisoare sau amenda penala (mai mica ce-i drept).
Dar cum sa nu faci curse ilegale cand primaria si politia nu accepta organizarea intr-un cadru legal...

Andrei Alexandru 28-05-09 11:35

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
ai dracu jegosi faci inchisoare pt ce?in loc sa asfalteze strazile primavara si toamna k sa fure ei mai mult sa amenajeze un loc special!dar cum se poate?trebuiesc iar schimbate bordurile!niste jegosi imbracati la costum asta sunt!

razzwan 28-05-09 11:36

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
ce inseamana romania asta unica!!!

moartea16 28-05-09 11:39

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
cursele ilegale sunt cele mai misto sunt mai nustiu belea..:))

alex_77_marius 28-05-09 11:41

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Ce sa mai zicem baieti nu vedeti ca s-au pe noi,nu stiu ce motive si ce legi idioate sa mai scoata.Pe de alta parte am fost mai multi din comunitatea de 4tuning de la noi din oras pentru a cere autorizatie de la primar la care el. - Ce va trebuie voua curse legale dastea ma?? n-aveti ce face cu banii plecati ma cu circul vostru de aici. la o replica dasta ce sa mai zici te intorci la 180 grade si iti iei mersul

molady11 28-05-09 11:42

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
frate nici sa se suie ion si giuri in masina unul langa celalat si o calca pe apucatelea,de dat din gura stiti toti ,daca santeti asa de destepti dc nu puneti mana de la mana si faceti o pista privata ????? de la vb la fapte este drum mult cu NOS :))

vladdaman 28-05-09 11:45

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
mi se pare foarte corecta decizia...in cazul in care ne construiesc si o pista de drag! in state daca esti prins masina ta este distrusa...deci la noi inca e ok...acum ramane si de discutat ce inseamna pentru ei curse ilegale si evident ce abuzuri o sa mai faca politia romana

matiz87 28-05-09 11:45

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
nu ma mai suprinde nimic. in loc sa faca si ei ceva pentru tara asta ei voteaza legi proaste si puse la plesneala. altceva ei nu mai stiu decat cum sa jecmaneasca omu`amarat sa le fie rusine. ROMANIA = 0

baladi 28-05-09 11:48

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Amenda de 1.000.000.000ROL(miliard)?:shock:
Oricum practic va fi destul de greu de demonstrat ca liniuta ocazionala intre 2 participanti la trafic este "cursa".

Sonny 28-05-09 11:50

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Quote:

Originally Posted by Raresh_156 (Post 2358731)
da...cand parlamentarii fura de la popor in loc sa ajunga toti banii care trebuie in infrastructura nici macar tva pe ei nu platesc:))! si cum frate sa fac inchisoare ca-i trag 200 cu masina? da poate io ii trag 200 si mai este unu care vrea si el sa mearga tare..care e problema? sau nu avem voie sa fim 2 care merg cu mai mult de limita legala pe aceeasi sosea?:))

Si unde mai exact ii dai 200 in tara asta pe drum public, legal? Sau ti se pare ca mersu cu peste 70km/h peste viteza legala (autostrada) nu se lasa cu dosar... Racer adevarat...

Asfalt uscat si sa ne ferim de capete de creta.

scturoag 28-05-09 11:55

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
@ Baladi : pai cam asa e ... daca faci un pic pe prostu' nu prea au ce sa iti faca doar sa iti salte carnetu' si amenda pentru viteza depasita ... in rest ... nimic ...
Oricum ... astia is niste dobi**** .... in loc sa amenajeze cate o pista ... sau ceva ... cat de cat unde se pot da liniute ca sa nu se mai incalce legea ... sa se faca amenajat sa fie mai sigur si pentru participanti la curse si pentru participantii la trafic ei dau legi inutile .... ma rog ... nu spun ca nu au dreptate ... dar daca tot au dat legea ... sa faca si ei o pista pe judet macar....
oricum ... cei din Slobozia care ati fost la primar si v-ati intors la 180 de grade nu trebuia sa procedati asa ... trebuia sa ii spuneti si partea rea a lucrurilor ... ca daca se fac curse pe strada se pot intampla nenorociri ... si nu cred ca i-ar conveni sa se lase cu mortaciuni tocmai din cauza lui ca nu a aprobat o "amarata" de pista ... ca daca nu fura bani din primarie 1 luna ar putea sa o faca ...
dar asa se intampla in tara noastra ... opiniile oamenilor nu conteaza ... doar a parlamentarilor care iau decizii in favoarea lor ....

vladdaman 28-05-09 11:59

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
nu legal...dar nici cursa nu e...presupun ca daca e sa fie considerata cursa ilegala trebuie macar demonstrat printr-o inregistrare video nu ca i s-a sculat gaborului daca te prinde pe autostrada cu peste 200 sa te bage ca ai facut curse ilegale, pe mine m-a luat acum 5 luni un radar cu 250 pe autostrada nu a venit nici acum...

Raresh_156 28-05-09 12:06

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Quote:

Originally Posted by Sonny (Post 2358802)
Si unde mai exact ii dai 200 in tara asta pe drum public, legal? Sau ti se pare ca mersu cu peste 70km/h peste viteza legala (autostrada) nu se lasa cu dosar... Racer adevarat...

Asfalt uscat si sa ne ferim de capete de creta.

Mai Racere ma refeream asa la o viteza informativa. Si nu ma lua si tu ca nu ai unde sa-i dai 200 ca sunt care merg si cu 250 ca e limitata masina;). Asa ca veziti de treaba.

marius3030 28-05-09 12:08

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
la astfel de legi ramai fara cuvinte:shock:

crywolf 28-05-09 12:10

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Culmea mai. Cand te chinui sa faci ceva legal ti se pun toate betele posibile in coaste, pana cand te lasi. Suport din partea autoritatilor primesc numai cocalarii de fotbalisti. Da cand te dai s itu .... nah. ..... ca omu (Ca doar nu te dai in centrul orasului slalom intre pietoni, te dai si tu mai asa....ca asa trebuie ;) ) iote ca te baga laa propreala.
Ori ne mutam din tara asta, ori ne lasam de sportul asta.......ne dam pe autostrazi ca nu riscam decat permisul luat.

Sonny 28-05-09 12:11

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Quote:

Originally Posted by Raresh_156 (Post 2358845)
Mai Racere ma refeream asa la o viteza informativa. Si nu ma lua si tu ca nu ai unde sa-i dai 200 ca sunt care merg si cu 250 ca e limitata masina;). Asa ca veziti de treaba.

Prietene, eu te-am intrebat unde mergi tu cu 200 in tara asta si nu ti se face dosar. Ca indiferent ca faci tu curse la viteza aia a ta informativa tot te alegi cu dosar +- ani de parnaie.

Raresh_156 28-05-09 12:14

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Nu am auzit pana acum sa iti faca dosar sau sa faci parnaie ca mergi cu mult peste limita de viteza. da ramai fara carnet si iei o mare amenda. da nu cunosc pe nimeni caruia sa-i fi facut dosar ca a mers cu viteza foarte foarte mare. stiu care au mers cu 200 si le-a luat carnetu si atat si fara spaga fara nimik;)

kimi 28-05-09 12:17

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Curse ilegale se numesc doar cele care au o miza (bani,masini,etc) si poti fii tras la raspundere daca esti filmat sau vazut cand iei banii...

gbry_el_05-RSG 28-05-09 12:33

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
si ce fac daca de exemplu ne strangem 5o de persoane si o ardem pe una mica? ne baga pe toti la parnaie? poi poate o facem de placere nu pt bani. nu e cursa ilegala???

scturoag 28-05-09 12:34

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Quote:

Originally Posted by Raresh_156 (Post 2358868)
Nu am auzit pana acum sa iti faca dosar sau sa faci parnaie ca mergi cu mult peste limita de viteza. da ramai fara carnet si iei o mare amenda. da nu cunosc pe nimeni caruia sa-i fi facut dosar ca a mers cu viteza foarte foarte mare. stiu care au mers cu 200 si le-a luat carnetu si atat si fara spaga fara nimik;)

Ba chiar iti face dosar ... si ce dosar mare iti face !
L-a prins pe un unchi d'al meu se grabea sa ajunga acasa ca era bolnava fata lui si era la bucuresti ... in buzau(in centru) l-a prins cu 140km/h si i-a luat carnetul si o amenda ... asta pentru ca i-a povestit ca se grabeste ca ii fata lui bolnava grav ... iar politistul i-a spus ca trece cu vederea dar normal trebuia sa ii faca dosar !
P.S: Aici nu esti pe mess , esti pe un forum si sa stii sa scrii e foarte important , ai si tu macar 4 clase , nu ?

virusu' 28-05-09 12:40

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
citez: "traim in romania si asta ne ocupa tot timpul"

sKyNeT 28-05-09 12:49

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
mie imi convine...dar sa legalizeze marijuana :lol:
oricum nu am auzit pe nimeni sa infunde puscaria fiindca a facut curse ilegale

Oancea Marian 28-05-09 12:55

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
niste bulani,care dorm in banci in loc sa voteze niste legi care sa merite.oricum la mare de 1 mai au stricat combinatia la curse

Alex_D12 28-05-09 13:16

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
nu cred ca vor reusi ...... intotdeauna vor exista pasionati gata sa faca orice pt adrenalina data de curse . B)

kimi 28-05-09 13:19

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Quote:

Originally Posted by gbry_el_05-RSG (Post 2358928)
si ce fac daca de exemplu ne strangem 5o de persoane si o ardem pe una mica? ne baga pe toti la parnaie? poi poate o facem de placere nu pt bani. nu e cursa ilegala???

NU ma intreba eu doar am zis ce mi-a povestit un avocat..Si acelasi lucru mi l-au confirmat inca 2 oameni din SRI...

Sunt niste conditii de indeplinit pentru a numi cursa ilegala..Nu cum apar pe protv 2 copii care se intrec cu 2 masini de 100 cai pe Soseaua Pantelimon si se scrie mare COPIII DE BANI GATA FAC CURSE PE STRAZILE BUCURESTIULUI..

Bafta

the_one_and _only 28-05-09 13:35

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
Furtul a milioane de dolari din bugetul tarii = un loc in parlament
Uciderea a 2 oameni cand esti mort de beat la volan = un drum de 300 de km cu salvarea, si un loc in consiliul local portocaliu
Consumarea a 2 kile de ceafa de porc in timp ce te gandesti la legi idioate = nepretuit

kimi 28-05-09 13:53

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Quote:

Originally Posted by the_one_and _only (Post 2359142)
Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
Furtul a milioane de dolari din bugetul tatii = un loc in parlament
Uciderea a 2 oameni cand esti mort de beat la volan = un drum de 300 de km cu salvarea, si un loc in consiliul local portocaliu
Consumarea a 2 kile de ceafa de porc in timp ce te gandesti la legi idioate = nepretuit

Foarte tare postul tau :lol:

Marius_mym89 28-05-09 14:02

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Quote:

Originally Posted by the_one_and _only (Post 2359142)
Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
Furtul a milioane de dolari din bugetul tatii = un loc in parlament
Uciderea a 2 oameni cand esti mort de beat la volan = un drum de 300 de km cu salvarea, si un loc in consiliul local portocaliu
Consumarea a 2 kile de ceafa de porc in timp ce te gandesti la legi idioate = nepretuit

esti mortal :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

kiddo 28-05-09 14:05

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Romania e unica in legile inventate de PARLAMENTARI mai ales de...... PITICUL DE GRADINA PREFERAT AL PRESEDINTELUI( EMIL BOC)

Wilgax 28-05-09 14:10

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
............TRAIM IN ROMANIA FRATILOR.........


curse ilegale............ce e mai frumos aia ni se ia.Cand te intalnesti cu baietii si mai dai un cerc sau o linie e ceva unic cred eu decat sa mergi la legale unde te vede tot poporul.Romania e pe dossssss si va fi asa pana la sfarsitul lumii!

Goose 28-05-09 14:10

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Quote:

Originally Posted by vladdaman (Post 2358785)
mi se pare foarte corecta decizia...in cazul in care ne construiesc si o pista de drag! in state daca esti prins masina ta este distrusa...deci la noi inca e ok...acum ramane si de discutat ce inseamna pentru ei curse ilegale si evident ce abuzuri o sa mai faca politia romana

aici sunt de acord cu tine si asa e , dar cine crezi ca baga bani in asa ceva ,politistii ar treb sa se ocupe de asa ceva impreuna cu primaria , de acolo ar treb sa inceapa , iar banii ii pot recupera din taxa de participare sau ceva de genu deci greu nu e , ca doamne fereste sunt "n" pasionati de masini .

SAVYN 28-05-09 14:20

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Quote:

Originally Posted by vladdaman (Post 2358785)
mi se pare foarte corecta decizia...in cazul in care ne construiesc si o pista de drag! in state daca esti prins masina ta este distrusa...deci la noi inca e ok...acum ramane si de discutat ce inseamna pentru ei curse ilegale si evident ce abuzuri o sa mai faca politia romana

1) americanii sunt niste cretini, nu ne comparam cu ei
2) nu statul este cel care trebuie sa construiasca o pista ci cineva cu bani care nu vrea sa se imbogateasca peste noapte (nu multi de-astia pe aici)
3) nici cu pista drag nu e corecta decizia. mi se pare cu mult sub orice critica. am inteles, vor diminuarea curselor ilegale dar totusi frate...
4) in america ti se confisca masina si platesti o amenda uriasa sa o recuperezi (la prima abatere), in Elvetia ti-o taie bucati
5) nu parlamentarii fura, ci altii fura prin ei.

Bimmer_e46.Serban 28-05-09 15:00

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Pedepsele pentru cursele ilegale sunt gandite sa previna cursele nu sa umple puscariile. Cum spunea cineva pe forum in SUA iti distrug masina, tocmai din acest motiv.

Fiecare dintre noi ne credem mici Niki Lauda ( sau pentru cei mai tineri "mici Schumacheri" ), ne modificam farurile, spoilerele si motoarele ( fara macar sa ne gandim ca poate avem frane pe tambur uzate si la roti geometria lipseste si de ABS nici nu se pune problema ) si o luam la goana pentru pariuri pe drumuri publice fara sa ne gandim la ceilalti participanti la trafic sau la pietoni.

Problema care ma deranjeaza pe mine cel mai mult e faptul ca nu exista alternative legale si ca este foarte greu sa organizezi curse pentru ca autoritatiile nu vor sa se oboseasca sau cer "cadouri". Cand vorbesc de a organiza ma refer la a organiza corect, cu toate marjele de siguranta luate, cu toate conditile indeplinite.

E evident ca pot aparea complicatii grave cum ar fi accidente intre soferii care participa, cu alte vehicule sau cu pietoni care pot duce la decese. Chiar si cei care sunt spectatori, in momentul cand sunt vatamati cer ajutorul autoritatiilor. Exista motive bune din care pistele profesionale sunt dotate cum sunt, tribunele sunt la o anumita distanta, etc.

Insa in solidaritate cu cei care folosesc drumurile publice in mod necompetitiv ar trebui sa ne gandim bine la ce facem cand ne urcam la volan. Avand in vedere cat sunt de aglomerate si stricate drumurile noastre e chiar iresponsabil daca cursele se desfasoara pe sosele ( adica nu in parcari private, locuri fara trafic, etc. ), acolo unde isi fac veachul transporturile ( de marfa si persoane ), acolo unde merg si familile in concediu sau oamenii la servici.

Nu e fair play sa ii facem pe altii sa sufere costurile distractiei noastre. Haideti sa militam pentru piste sau posibilitati de a organiza legal, nu pentru accidente.

marian_tgv 28-05-09 15:56

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
este greu de demonstrat k faceai cursa ilegala...trebuie sa existe "flagrantul" nu?? k altfel nu se poate... sa vezi acum politie kklau maria ta, pe la toate colturile, cate 2-3 grasi intr-un logan :)))
cel mai nasol este k nu se face nimic pt a incerca stoparea fenomenului...o pista undeva prin capitala...la sibiu una...constanta alta, orase mai mari sa se poate aduna lumea si sa sa se dea linistiti

b0gdan_max 28-05-09 16:07

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
Quote:

Originally Posted by vladdaman (Post 2358785)
mi se pare foarte corecta decizia...in cazul in care ne construiesc si o pista de drag! in state daca esti prins masina ta este distrusa...deci la noi inca e ok...acum ramane si de discutat ce inseamna pentru ei curse ilegale si evident ce abuzuri o sa mai faca politia romana

chiar daca se construieste o pista sau chiar daca se fac legale mult mai des, sunt foarte multi care nu vor putea rezista tentatiei unei ilegale. cum exista hotii care stiu ca ajung la puscarie daca fura, cam asa sta treaba si cu cursele...esti constient ca poate sa te prinda dar hai totusi sa intindem coarda :)

vladdaman 28-05-09 16:44

vrei sa iti zic ceva...majoritatea hotilor care fura o fac ori ca sa poata sa puna ceva pe masa cand ajung acasa si e frigiderul gol, ori pentru ca sunt drogati, hotii mari care fura nu se incurca sa se afle ca s-a furat ceva...sunt discreti...
eu sunt de parere ca si comunitatea noastra poate devenii mai civilizata daca vedem ca avem parte de sprijin pentru pasiunea noastra din partea primariilor si a politiei, eu cand ma refer la comunitatea asta ma refer la cei care stiu ca uneori o cursa poate sa mearga prost si se pot intampla diverse, la cei care vor ca atunci cand se dau sa stie cam de ce sunt capabile masinile lor...nu 2 dacii tunate cu numere de if sau gr...hai sa fim seriosi se discuta problema asta cu pista de drag de multi ani nu de azi de ieri la fel se discuta si problema cu sanctiunile in cazul curselor ilegale, eu zic ca daca s-au miscat europarlamentantii nostrii de 2 bani mai repede decat noi e o mica problema...aia chiar sunt prosti, sa fim noi oare mai prosti decat ei...? ei sunt cateva sute noi suntem cateva mii!!!
problema in final este ca noi suntem stupizi si nu putem sa facem ceva pentru noi decat sa ne plangem ca dau astia amenzi mari, pai la cati suntem daca la fiecare event 4tuning s-ar strange bani de la fiecare membru de club si de la fiecare pasionat al curselor va garantez eu ca intr-un an e pista construita...si da-o dracu de treaba 10 ron de persoana pentru o cauza NOBILA! nu sunt multi bani in conditiile in care ne tinem de treaba...
acum chiar ma bucur de pedepsele pe care le dau oamenii poate asa o sa primim si noi un impuls sa facem ceva...pentru ca vb aia politia e multi si ne cam prinde mai ales ca acum au o miza chiar mare



as vrea sa mentionez ceva ce am uitat...daca cineva de la primarie poate sa zica ca investitia este prea mare pentru cat de putin este justificata, atunci sa isi aduca aminte de cele 2 seturi de borduri pe care le-au schimbat pentru ca nu erau la dimensiunile care trebuiau, si la toate strazile pe care azi le faceau si maine le spargeau...oare de ce atunci a fost investitia justificata? pentru ca erau oare firmele care castigasera licitatiile ale lor???? daca stam sa ne gandim noi nu prea am stiut cu cine sa vorbim pentru ca sunt cam foarte mult parlamentari care sunt pasionati de masini si au fel si fel de supercar-uri, cred ca si lor le-ar placea sa poata sa se joace cu masinile in conditiile in care ar exista o pista de curse sau un drag strip si nu sa se auda din cand in cand ca un smecher parlamentar sau senator a fost prins cu 200 pe nush ce strada, eu as zice sa ne bagam singurei pile undeva acolo sus, fiecare cum putem si daca nu reusim cred ca toti la un loc o sa fim greu de ignorat

Cr0c0 F 28-05-09 17:15

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
un simplu cuvant...romania.

KillerINC 28-05-09 17:18

Re: Curse auto ilegale = īnchisoare sau amendă crasă
 
daca iti dau astia un 100000 lei , te linistesc de tot ......


All times are GMT +2. The time now is 01:03.

- Copyright 2024 4Tuning