Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   M-a prins fara asigurare (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/124805-prins-asigurare.html)

lupanu1 21-05-09 12:22

M-a prins fara asigurare
 
salut...am fost prins fara asigurare.... de fapt m-a luat radaru in localitate cu 148 :))
si asa au descoperit si ca nu am asigurarea facuta (expirase cu 3 zile inainte si nu eram in bucuresti ) ideea e ca mi-a fost retinut permisul si placutele de inmatriculare eu nemaiputand pleca cu masina de acolo.....se poate face contestatie?

RoByNeT 21-05-09 12:24

Re: M-a prins fara asigurare
 
din cate stiu eu nu ... si cu 148 ... si fara asigurare ... si tu nebun ... sper sa nu fie asa si sa poti sa faci ceva ... alta data stai si tu mai linistit :)

26WRC 21-05-09 12:25

Re: M-a prins fara asigurare
 
Quote:

Originally Posted by lupanu1 (Post 2339227)
salut...am fost prins fara asigurare.... de fapt m-a luat radaru in localitate cu 148 :))
si asa au descoperit si ca nu am asigurarea facuta (expirase cu 3 zile inainte si nu eram in bucuresti ) ideea e ca mi-a fost retinut permisul si placutele de inmatriculare eu nemaiputand pleca cu masina de acolo.....se poate face contestatie?

zi merci ca nu esti in puscarie;)

lupanu1 21-05-09 12:26

Re: M-a prins fara asigurare
 
Quote:

Originally Posted by 26WRC™ (Post 2339233)
zi merci ca nu esti in puscarie;)

ideea e ca eu a trebuit sa pierd o zi intreaga pana a venit un cunoscut cu o rampa...eram tocmai pe la brasov ...si sa pui o masina pe rampa sa o duci la bucuresti....
mai ales pe criza asta...

RoSonic 21-05-09 12:26

Re: M-a prins fara asigurare
 
Contestatie ca ce?
Ca aveai defapt asigurare si ca te-au sanctionat pe nedrept?

Sau ce vrei sa contesti, ca eu nu am inteles?

gbry_el_05-RSG 21-05-09 12:42

Re: M-a prins fara asigurare
 
poate contestatie ca nu au dat amenda maxima.... in cazu de fata nu poti face nici o contestatie. ai semnat procesul verbal? adio!

RoSonic 21-05-09 12:46

Re: M-a prins fara asigurare
 
Semnarea procesului verbal nu exclude posibilitatea depunerii unei contestatii, daca ai un motiv intemeiat.

gbry_el_05-RSG 21-05-09 12:48

Re: M-a prins fara asigurare
 
din moment ce ai completat la rubrica obiectiuni "nu am alte obiectiuni" ce mai contestezi? poti sa ai 10 motive...

RoSonic 21-05-09 12:51

Re: M-a prins fara asigurare
 
Semnarea procesului verbal inseamna doar "am luat la cunostinta". Tot pe acel proces verbal scrie un termen in care poti depune contestatie si locul in care o poti face.

RIcKO 21-05-09 13:00

Re: M-a prins fara asigurare
 
dar totusi nu ai un termen de a reinnoii asigurarea ....zicea baiatul ca expirase de 3 zile.....nu exista o marja de o saptamana sau ceva ca sa iti reinnoiesti asigurarea ...cel putin in spania asa era ..2 saptamani chiar daca te opreau te lasau in pace si itzi atrageau atentia ca trebuie sa faci asigurarea......in spania cei drept nu e ca la noi ..acolo se face prin telefon si dureaza pana ajunge hartia acasa..si poate deaia..oricum ...e vina ta ...146 km / h cu restrictie de 70 sau 50 ...e ceva ...si permisul ..pe cate luni ?

manumeciu 22-05-09 10:16

Re: M-a prins fara asigurare
 
Quote:

Originally Posted by RIcKO (Post 2339337)
dar totusi nu ai un termen de a reinnoii asigurarea ....zicea baiatul ca expirase de 3 zile.....nu exista o marja de o saptamana sau ceva ca sa iti reinnoiesti asigurarea ...cel putin in spania asa era ..2 saptamani chiar daca te opreau te lasau in pace si itzi atrageau atentia ca trebuie sa faci asigurarea......in spania cei drept nu e ca la noi ..acolo se face prin telefon si dureaza pana ajunge hartia acasa..si poate deaia..oricum ...e vina ta ...146 km / h cu restrictie de 70 sau 50 ...e ceva ...si permisul ..pe cate luni ?

NU.
Poti face contestatie pentru motive de legalitate a intocmirii procesului verbal.

nos2techno 24-05-09 12:58

Re: M-a prins fara asigurare
 
Pai si daca tu ii dai o marja de a merge fara asigurare si el intra intr-un Ferrari la 148 la ora care n-are CASCO (ipotetic vorbind), de unde ii plateste lu' ala masina?
Sau daca intra in tine, si n-are asigurare si te lasa pe bara cu masina nu iti vine sa il bati?
Si el mai vrea sa mai faca si contestatie, auzi tu...

RIcKO 24-05-09 13:00

Re: M-a prins fara asigurare
 
Quote:

Originally Posted by nos2techno (Post 2346979)
Pai si daca tu ii dai o marja de a merge fara asigurare si el intra intr-un Ferrari la 148 la ora care n-are CASCO (ipotetic vorbind), de unde ii plateste lu' ala masina?
Sau daca intra in tine, si n-are asigurare si te lasa pe bara cu masina nu iti vine sa il bati?
Si el mai vrea sa mai faca si contestatie, auzi tu...


Ai vorbit ca o baba :D

nos2techno 24-05-09 13:03

Re: M-a prins fara asigurare
 
Tie ti-ar conveni frate sa intre unul in tine fara asigurare si sa te lase fara masina? Sa stai sa te judeci cu el ani buni de zile ca e el inconstient si nu are asigurare, nu?
Dau pariu ca daca nu-l prindea politia, si acum mergea fara asigurare...

Spark 24-05-09 14:09

Re: M-a prins fara asigurare
 
data viitoare fi mai atent, si zi mersi ca nu e mai rau.

(mie mi ciuda ca m-au prins cu 65 in localitate si m-au amendat ... deci)


All times are GMT +2. The time now is 23:49.

- Copyright 2024 4Tuning