Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Fiat (https://forum.4tuning.ro/318-zona-tehnica-fiat.html)
-   -   Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat (https://forum.4tuning.ro/318-zona-tehnica-fiat/123870-urgent-nevoie-mecanic-bun-fiat.html)

eddy1973 15-05-09 21:38

Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
am un fiat bravo 1,6 16 valve i benzina multijet 98 si i-am facut recent chiuloasa,supapele si distributia..am rateuri si abia pleaca dp loc si dupa 10 metri abia parca se tureaza sau are compresie..nu are viata deloc ..este posibil de la distributie pt ca am inteles ca se pune cu niste cale speciale si mie a pus-o manual ochiometric pe semnele vechi..in fine cine imi poate da un nr de tel sau adresa la un mecanic bun si evident mai ieftin decat pe bd timisoara sau pe 1 decembrie(reprezentatele fiat)....

eddy1973 18-05-09 02:21

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
nu ma ajuta nimeni? :(

Vj_AlecS 18-05-09 11:50

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
sal. cam greu sa gasesti un mecanic bun pt fiat.. multi fug.. eu iti recomand pe cineva.. acolo imi fac masina de 2 ani...https://forum.4tuning.ro/102-bursa-serviciilor-auto/62776-service-auto-bucuresti.html
ii zici ca suni din partea lu alex cu stilou:P o sa fi multumit.. bafta

eddy1973 19-05-09 01:37

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
mersi mult o sa incerc sa ajung si acolo sper saptamana asta,dar nu mai lamurit fac exclusiv fiat?sau printre altele si fiat?ca asa am fost deja la un service care fiat sunt la etc pt ei si sunt satul de asta cautam unu axat pe fiat

Vj_AlecS 19-05-09 09:22

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
sal. nu prea gasesti sa fie axat pe fiat ca nu sunt asa multe si nu prea isi permite nimeni sa faca doar fiat... ca si eu daca as fi zugrav nu mas limita doar sa dau cu trafaletele nu? mai pui si o gresie si etc:D el a avut si ceva fiaturi si stie destul de bine.. acum ramane la aprecierea ta... si sa fiu mai precis NU este axat pe fiat dar este priceput. bafta

mandax 19-05-09 20:31

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
Cale am eu .Am vb deja cu el.Sper sa o rezolve

eddy1973 20-05-09 03:43

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
o rezolv daca mi le vei imprumuta :)

LISU 21-05-09 10:39

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
www.problemefiat.ro o sa gasesti acolo niste baieti minunati care au experienta in italience

eddy1973 23-05-09 01:11

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
Quote:

Originally Posted by LISU (Post 2338936)
www.problemefiat.ro o sa gasesti acolo niste baieti minunati care au experienta in italience

si niste preturi pe masura..scuze..am sunat la ei,nu difera nimic la pret ca la cei de pt bd timisoara

markizu 23-05-09 09:21

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
cand ai umblat la chiuloasa ai pus supape noi ? le-ai pus tu ,in service sau la "servicul din colt '' (nu te supara )?
distribuita se pune simplu chiar daca e 16v cu 2 axe cu came ...
sus la axe punctle sunt exact la 90 grade jos la arbore la fel ai la 4 ,7 10 grade parca nu mai tin minte exact ideea e sa te uiti si la fereastra volantei sa fie acolo la 0 grade
cand se pune distributia se fixeasa arborele si axele sa nu se miste si se srtange rola intinzatoare aliniind gaurile la 90 grade sau linie .. se invarte dupa acea la mana si se verifica ca semnele sa cada bine..
bafta

eddy1973 26-05-09 06:15

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
Quote:

Originally Posted by markizu (Post 2344443)
cand ai umblat la chiuloasa ai pus supape noi ? le-ai pus tu ,in service sau la "servicul din colt '' (nu te supara )?
distribuita se pune simplu chiar daca e 16v cu 2 axe cu came ...
sus la axe punctle sunt exact la 90 grade jos la arbore la fel ai la 4 ,7 10 grade parca nu mai tin minte exact ideea e sa te uiti si la fereastra volantei sa fie acolo la 0 grade
cand se pune distributia se fixeasa arborele si axele sa nu se miste si se srtange rola intinzatoare aliniind gaurile la 90 grade sau linie .. se invarte dupa acea la mana si se verifica ca semnele sa cada bine..
bafta

supape noi 4 bucati axe cu came noi..esti UNICUL care spune ca se pune la mana fara cale..pana acum toti care au fiat si chiar mecanici stiu ca se pune cu cale..faza e ca sunt semne in vreo 2 locuri nu stiu sa iti explic corect..da ma rog..cred ca o sa platesc 3 mil la cineva care are si aceste cale si am terminat balciul..

markizu 27-05-09 09:03

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
Quote:

Originally Posted by eddy1973 (Post 2351747)
supape noi 4 bucati axe cu came noi..esti UNICUL care spune ca se pune la mana fara cale..pana acum toti care au fiat si chiar mecanici stiu ca se pune cu cale..faza e ca sunt semne in vreo 2 locuri nu stiu sa iti explic corect..da ma rog..cred ca o sa platesc 3 mil la cineva care are si aceste cale si am terminat balciul..


eu am zis ca se invarte la mana arborele ca sa vedem daca dupa o rotaite completa cad puntele pe aceasi pozitie ...
cale se pun ca sa stea fixe axele si arborele cand se intinde distributia ...


daca te duci la service ai mare grija ... cand o sa puna fuliile pe arbore sa nu bata prea tare sa iti strice semeringul de la baie ulei ..

eddy1973 28-05-09 02:22

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
eu am cam alergat-o saraca asa cum e..si sper sa nu fi belit cumva axele sau supape,sau sa trebuiasca rectificata chiuloasa ori sa pun alta garnitura..ca mor..ma gandesc ca il dau in judecata pe mecanicul asta de 2 lei care sa bagat sa faca ceva ce nu stia,si sa plateasca tot de nou ce am cumparat(noi).....

syncron 06-06-09 15:43

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
Quote:

Originally Posted by eddy1973 (Post 2344193)
si niste preturi pe masura..scuze..am sunat la ei,nu difera nimic la pret ca la cei de pt bd timisoara

Salut, o mica mentiune nu ai cum sa o sti . Difera calitatea executiei , intradevar nu se baga multi la masini italiene ,dar ca sa faci o economie de 50 de lei vei ajunge la concluzia ca vei plati mult mai mult si vei avea si alte pagube . Nu tre sa fi suparat pe macanic si pe tine ai vrut ieftin asta e rezultatul si se calculeaza astfel ; platesti o data la jumate din pret si merge prost ,si mai platesti o data intreg sa iasa bine si in total ai platit o data invatare de minte si odata calitate . Daca nu ai rezolvato sunama si te ajut o sa platesti doar 250 ron si ai sa vezi ce inseamna distributie de fiat . Dupa ce ai calele si comparatorul iti mai trebuie multa experienta sa o faci .Numai bine . Apropo cat te-a costat sa faci chiuloasa ?

eddy1973 08-06-09 13:06

Re: Urgent am si eu nevoie de un mecanic bun de fiat
 
Quote:

Originally Posted by syncron (Post 2386163)
Salut, o mica mentiune nu ai cum sa o sti . Difera calitatea executiei , intradevar nu se baga multi la masini italiene ,dar ca sa faci o economie de 50 de lei vei ajunge la concluzia ca vei plati mult mai mult si vei avea si alte pagube . Nu tre sa fi suparat pe macanic si pe tine ai vrut ieftin asta e rezultatul si se calculeaza astfel ; platesti o data la jumate din pret si merge prost ,si mai platesti o data intreg sa iasa bine si in total ai platit o data invatare de minte si odata calitate . Daca nu ai rezolvato sunama si te ajut o sa platesti doar 250 ron si ai sa vezi ce inseamna distributie de fiat . Dupa ce ai calele si comparatorul iti mai trebuie multa experienta sa o faci .Numai bine . Apropo cat te-a costat sa faci chiuloasa ?

3,5 mil chiuloasa..ok cum facem sa fac si eu distributia?cand unde cum?lasa un nr de tel,id de mes ceva..


All times are GMT +2. The time now is 12:12.

- Copyright 2024 4Tuning