Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   Cele mai bune imagini surprinse de telescopul Hubble (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/123056-bune-imagini-surprinse-telescopul-hubble.html)

CatalinM6 11-05-09 17:37

Cele mai bune imagini surprinse de telescopul Hubble
 
8 Attachment(s)
Aici sunt cateva imagini incredibile surprinse de-a lungul timpului de telescopul Hubble

http://www.space.com/bestimg/index.p...590906&cat=hst


ce parere aveti?

alexcump 11-05-09 21:18

Re: Cel mai bune imagini surprinse de telescopul Hubble
 
Impresionant.
Pacat ca nu prea stiu ce inseamna....

Victor_WRC 11-05-09 21:47

Re: Cel mai bune imagini surprinse de telescopul Hubble
 
mi se pare mie sau in pozele 5 si 6 sunt poze cu galazia noastra ?......daca da cum le-a facut neamule ? ca telescopul Hubble e in saptiu si orbiteaza in jurul Terei cum a facut poza la intreaga galaxie .....eu chiar nu imi explic...sa ma lumineze si pe mine cineva :lol::lol: de...sunt mai incet la minte( ma prind mai greu) :)

DTH 12-05-09 23:35

Re: Cel mai bune imagini surprinse de telescopul Hubble
 
Superbe pozele , si totusi nu stim daca inafara pamantului nostru si a stelelor de pe langa el , este defapt o gaura neagra in care ne aflam...sau exista si alte chestii pe care noi inca nu suntem "upgradati" sa le descoperim :(

CatalinM6 13-05-09 10:18

Re: Cel mai bune imagini surprinse de telescopul Hubble
 
salut!
In poza 5 este galaxia Sombrero,una dintre cele mai fotogenice galaxii,iar in poza 6...sunt doua galaxii care sunt foarte aproape sa se ciocneasca

Victor_WRC 13-05-09 22:34

Re: Cel mai bune imagini surprinse de telescopul Hubble
 
Quote:

Originally Posted by CatalinM6 (Post 2314076)
salut!
In poza 5 este galaxia Sombrero,una dintre cele mai fotogenice galaxii,iar in poza 6...sunt doua galaxii care sunt foarte aproape sa se ciocneasca

foarte interesant....e bine de stiut,mersi pt update :D........

Spark 18-05-09 12:12

Re: Cel mai bune imagini surprinse de telescopul Hubble
 
pt MDB, din cate stiam eu cam la centrul feicarei galaxii se afla cate o gaura neagra.
cel putin la galaxia noastra asta e sigur.

AAAAK 18-05-09 20:43

Re: Cele mai bune imagini surprinse de telescopul Hubble
 
pacat ca pe luna hubble nu poate face poze la locurile unde au aterizat americani :)

dog99 20-05-09 11:03

Re: Cele mai bune imagini surprinse de telescopul Hubble
 
wow intresant.

DTH 26-05-09 14:31

Re: Cel mai bune imagini surprinse de telescopul Hubble
 
Quote:

Originally Posted by Spark (Post 2329120)
pt MDB, din cate stiam eu cam la centrul feicarei galaxii se afla cate o gaura neagra.
cel putin la galaxia noastra asta e sigur.


Eh in fine , nu prea m-am documentat sa zic asa :-)

p.S: Daca mai aveti articole + poze , bagati :) ca sa mai citim si noi cate ceva .


All times are GMT +2. The time now is 10:13.

- Copyright 2026 4Tuning