Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Hunedoara / Deva (https://forum.4tuning.ro/233-hunedoara-deva.html)
-   -   Detailing auto (https://forum.4tuning.ro/233-hunedoara-deva/122749-detailing-auto.html)

ondin 09-05-09 23:10

Detailing auto
 
1 Attachment(s)
Unde, cum, cat, multumiri/nemultumiri, mergeti la profesionisti sa se ocupe de exteriorul si interiorul masinii voastre sau va descurcati mai bine singuri, daca va descurcati singuri, ce produse ati folosit v-au placut si le recomandati.
Inainte nu aveam prea mare incredere in polisharea auto dar am apelat la colegul Marius3k si mi-a salvat si aripa gazata, si acum arata masina ca iesita din fabrica.
Uite si o proba.

BaLaurzor 10-05-09 00:36

Re: Detailing auto
 
Quote:

Originally Posted by ondin (Post 2303357)
Unde, cum, cat, multumiri/nemultumiri, mergeti la profesionisti sa se ocupe de exteriorul si interiorul masinii voastre sau va descurcati mai bine singuri, daca va descurcati singuri, ce produse ati folosit v-au placut si le recomandati.
Inainte nu aveam prea mare incredere in polisharea auto dar am apelat la colegul Marius3k si mi-a salvat si aripa gazata, si acum arata masina ca iesita din fabrica.
Uite si o proba.

nu avem deja topic pentru asa ceva ? https://forum.4tuning.ro/233-hunedoara-deva/80196-mecanici-meseriasi-recomandari-plangeri.html

ondin 10-05-09 10:27

Re: Detailing auto
 
eu zic ca e mare diferenta intre mecanici si meseriasi si detailing auto, in primul se discuta si despre servisare auto, aici propun discutii doar despre curatenia si aspectul ingrijit al masinilor, pentru cei obsedati de aspectul acestora si nu numai ei.
oricine a fost la un mecanic auto cu o reparatie stie apoi cat trebuie sa curete masina in zona respectiva.
:D

xxdadixx 10-05-09 14:54

Re: Detailing auto
 
Suna ca o reclama... Noroc ca Mariusik ii pretenu nostru si o sa avem toti odata si odata nevoie de el :lol::workout:

ondin 10-05-09 18:15

Re: Detailing auto
 
I-am promis ca ii fac putin buzz si chiar un topic separat, daca nu se supara nimeni.
Daca se supara, tot ii fac, dar mai discret.
:D

Am nevoie sa aleg ceva solutie pentru curatat super ok tapiterie, ultima folosita gen maxi foam nu stiu cum de prin Italia, parca nu a facut nu stiu ce minuni.

Voi ce fel de solutie utilizati cu notabile "succesuri"?Eventual si ceva recomandari pentru curatare bord.

ondin 21-05-09 23:24

Re: Detailing auto
 
Dar odorizante auto folositi? Lichide, solide, sau daca este parfumat siliconul pentru bord nu mai este nevoie de nimic altceva?

BaLaurzor 21-05-09 23:30

Re: Detailing auto
 
Quote:

Originally Posted by ondin (Post 2341004)
Dar odorizante auto folositi? Lichide, solide, sau daca este parfumat siliconul pentru bord nu mai este nevoie de nimic altceva?

siliconul din cate stiu nu tine asa de mult ca miros si din cate am aflat de la un vecin , a patit astfel , a luat un silicon recomandat de cei care il vindeau si cand a dat pe bord a inceput sa albeasca :D ... cat despre odorizant , folosesc unul tip bling-bling agatat de oglinda (era de mere , acum miroase - zice dzr - a mere stricate :D) si unul low-cost pus pe aerisire si sunt multumit

ondin 21-05-09 23:35

Re: Detailing auto
 
Citeam undeva ca nu sunt foarte ok pentru organism aceste odorizante, si probabil si multe alte chimicale folosite in industria auto pentru intretinerea interioarelor.

BaLaurzor 21-05-09 23:37

Re: Detailing auto
 
daca e sa ne luam dupa cat de sanatoase sunt unele lucruri , ar trebui sa ne inchidem intr-un balon :) si acolo ar fi ceva sa nu fie bun :) ....sunt de parerea ca orice am face , asa e sa fie :D

r27kul 21-05-09 23:48

Re: Detailing auto
 
Eu nu o sa renunt niciodata la Wunder Baum XL- New Car ;) .Singura problema e, ca mi-a colorat un pic consola-n albastru.

sNap7 21-05-09 23:54

Re: Detailing auto
 
Din ce am auzit de la unele spalatorii, siliconul pe bord nu face prea bine. Cica exista un inlocuitor, o solutie care curata bordul si nu-l ataca.

Kedy 22-05-09 00:17

Re: Detailing auto
 
Eu am acum in masina de ala la Cutie de pleu zici ca-i bere :lol: si miroase super ok si il am si de mult si nu e foarte scump eu am prins o oferta la CAREFOUR EXPRESS si am luat cu 8 lei cutia. Mai folosesc alea de la OMV SPORT, OMV ALPINE, OMV OCEANIC ieftin si miroase bine. Am mai avut de ala pe aerisitoare miroase bestial da se consuma instantaneu, si nu sunt tocmai ieftine astea.

xxdadixx 22-05-09 15:14

Re: Detailing auto
 
Unde gasesc niste bile ce miros frumos? Cred ca sunt de camera. Am vazut la altii pe dincolo ca le pun in scrumiere/ cotiere, locuri de pahare etc.

BaLaurzor 22-05-09 15:19

Re: Detailing auto
 
la artizanat :D

xxdadixx 22-05-09 15:28

Re: Detailing auto
 
Mai exact?


All times are GMT +2. The time now is 08:36.

- Copyright 2024 4Tuning