Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Freehand - Desene de mana (https://forum.4tuning.ro/163-freehand-desene-mana.html)
-   -   Desenele Mele - kalligraniento (https://forum.4tuning.ro/163-freehand-desene-mana/122423-desenele-mele-kalligraniento.html)

mnc.risty 10-07-12 16:05

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Vad ca orice ti-am spune, tot tu ai dreptate, nu vrei sa tii cont de niciun sfat pe care ti-l dam. Nu iti cere nimeni sa schimbi stilul, am impresia ca nu stii sa faci diferenta intre a avansa si a pastra acel "stil" al tau..

kalligraniento 22-07-12 11:26

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
2 Attachment(s)
Am facut niste reproduceri dupa pozele spion cu noua Dacia!

Vizitati si blogul: http://kombtitus.blog.com/2012/07/22...nd-noua-dacia/

red_fury 22-07-12 16:39

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Mult mai frumoase astea decat cele in paint!

kalligraniento 22-07-12 17:32

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Quote:

Originally Posted by red_fury (Post 5111314)
Mult mai frumoase astea decat cele in paint!

Nici eu nu neg asta! Chiar te aprob! Nimic nu se compara cu desenul natural facut de mana pe hartie, panza etc!

kalligraniento 22-07-12 20:52

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
1 Attachment(s)
El Dorado s-a intors!
O sa fie pentru challange, dar il voi pune in momentu in care o sa desenez masinuta din mai multe vederi, sa nu fac multi post acolo aiurea!

shu.lee 23-07-12 22:09

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
interesante desenele, da ca si altii cred ca ar trebui sa incerci sa folosesti un program mai din mileniu 3 si vezi ca daca masina e vazuta din fata-lateral montantul fata mai apropiat de privitor nu se vede inclinat sub acelasi unghi cu cel de pe partea cealalta, e putin mai apropiat de verticala, pentru ca montantii au si inclinare transversala

kalligraniento 23-07-12 22:30

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Poti sa downloadezi desenu si sa-mi incercuiesti acolo ce este in neregula, ca n-am inteles nimic din ce ai zis. te referi la ultimul desen in creion? M-ar ajuta daca mi-ai incercuit neregurile pe care le-ai vazut!:-)

shu.lee 23-07-12 22:59

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by kalligraniento (Post 5113095)
Poti sa downloadezi desenu si sa-mi incercuiesti acolo ce este in neregula, ca n-am inteles nimic din ce ai zis. te referi la ultimul desen in creion? M-ar ajuta daca mi-ai incercuit neregurile pe care le-ai vazut!:-)

scuze, chiar am fost vag:) uite, directia montantului tau e cu rosu, corect ar fi cam ca linia verde. sper ca am fost de ajutor

kalligraniento 23-07-12 23:03

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Multumesc. Bara aia chiar mie greu sa o deduc, mereu imi joaca feste.
Vad ca te pricepi, poti sa-mi faci niste schite cu niste repere, unghiuri de fuga din diferite pozitii ale masinii, cu bara aia de care mai ziceai tu si alte chesti, asa in mare? Vorbim pe privat mai departe!

kalligraniento 25-07-12 18:55

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
1 Attachment(s)
Ete si spatele la El Dorado, stiu ca arata cam dubios portbagajul ala asa, dar asta e... conteaza si ideea!

kalligraniento 31-07-12 21:50

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
1 Attachment(s)
mda...

kalligraniento 17-08-12 16:39

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
1 Attachment(s)
Si am reinviat un model mai vechi de al meu, pe vremurile bune cand aveam un design mai nonconformist!
Va prezint pe urmasul modelului din 2006, K-T Impresso AGS 285i!

silviun95 17-08-12 16:49

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Fa o trecere de la inchis la deschis la umbre, nu asa, arata de parca ai pus un vinyl pe ea :D, arata bine, vreau mai multe in creion :D n-ar fi rau sa adaugi si putina culoare

kalligraniento 17-08-12 16:59

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Quote:

Originally Posted by silviun95 (Post 5141471)
Fa o trecere de la inchis la deschis la umbre, nu asa, arata de parca ai pus un vinyl pe ea :D, arata bine, vreau mai multe in creion :D n-ar fi rau sa adaugi si putina culoare

Am vrut sa reproduc cum o desenasem eu acum 6 ani!
Scaneru e prea decalibrat ca sa vada detaliile :((, o sa-ti arat un desen scanat normal fara sa umblu la desen, sa vezi in ce hak scoate

silviun95 17-08-12 17:02

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Incearca sa pozezi desenul, de obicei iese mult mai bine

kalligraniento 17-08-12 17:04

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Quote:

Originally Posted by silviun95 (Post 5141480)
Incearca sa pozezi desenul, de obicei iese mult mai bine

N-am aparat foto!, N-am masina, n-am carnet, n-am nevasta, n-am copii! Dar totusi am un scaner handicapat! :))

kalligraniento 21-08-12 16:45

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
2 Attachment(s)
BMW-u ptr challange! Sa se trezeasca Ursarii!

kalligraniento 26-08-12 16:55

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
1 Attachment(s)
Dupa ultimele poze spion cu noua Dacia aparute pe net am reusit sa observ mai bien cum va arata noua noastra Dacia! Am tras cateva concluzii:
-este mai lunga decat Logan
-portiere seamana cu cele de pe Skoda Octavia, mai ales cele din spate
-ca dimensiuni e intre Clio Simbol modelul nou si Octavia
-arata destul de bine, e mai suparata, mai sobra la farurile din fata, pare a fi o masina care se vrea sa concureze cu noua Skoda Rapid! sa vedem daca o sa reuseasca acest lucru!

gabriel_cars 17-09-12 11:43

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Ideal ar fi sa aibe un pret sensibil mai mic de cat skoda...la un pret apropiat lucrurile ar putea fi dificile pentru Logan. Sa vedem daca Laurens van den Acker si-a pus amprenta pe designul final, macar prin cateva detalii care sa surprinda :-) comparativ cu vechiul model ce prezenta un design extrem de cuminte .

gabriel_cars 17-09-12 12:35

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Acum am vazut si pozele " finale " cu designul, nu are elemente surprinzatoare dar se poate spune ca arata bine pentru segmentul de masini in care activeaza.

kalligraniento 17-09-12 12:58

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Si am fost oarecum aproape cu schitele :) Trebuia sa fac geamurile mai mici si stopurile alea de Toyota!

kalligraniento 26-09-12 23:23

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
3 Attachment(s)
Am revenit cu un model, cu o renastere a unui model mai vechi mai exact, al clasicului model T-377 (cel desenat in creion) !

silviun95 27-09-12 08:53

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Hai ca se vede o evolutie, bravo! Dar vezi ai grija cum faci reflexiile, masina aici pare transparenta

kalligraniento 27-09-12 12:31

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Ms! Eu foarte rar lucrez asa si cu reflexie si aici facusem mici greseli si trebuie sa iau de la inceput cu reflexia si nu aveam chef, nu am mai lucrat de mult cu reflexie...

kalligraniento 27-09-12 16:54

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
1 Attachment(s)
am mai reparat cat am putut...

kalligraniento 21-11-12 18:00

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
1 Attachment(s)
Revin si eu cu un modest concept!

kalligraniento 04-12-12 18:07

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
1 Attachment(s)
Komb-Titus revine...

si am sa revin si cu alte modele!

kalligraniento 22-12-12 00:02

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
2 Attachment(s)
Revin si eu dupa Sfarsitul Lumii!!!!
Cu o masinutza si un portret!

silviun95 22-12-12 10:50

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Cu portretul ala ai dat-o bine de tot, bravo! Simpatica si masinuta

kalligraniento 22-12-12 12:18

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Eheee ms :)

kalligraniento 03-01-13 23:03

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
1 Attachment(s)
Laaa muuulti aaaniii si un 2013 cu noroc!

kalligraniento 12-04-13 15:51

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
1 Attachment(s)
Monopost stradal concept! Plafon decapotabil si usi glisante. Butonul de la usa trebuia sa-l fac sus, nu pe lateral. Spatiu interior mai lejer decat in monoposturile de F1. A/C, navigatie, sistem multimedia (in cazul in care vrei sa-ti amplifici andrenalina si niste muzica buna pe fundal), confort sporit. Suspensie adjustabila pneumatic (in caz de dai de-o bordura, bara din fata se ridica facand un unghi de 45*), vizibilitate aproape 360*.

red_fury 12-04-13 23:02

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
"Stradal concept" te duce cu gandul la o masina de strada, de oras. Masina din desenul tau pare mai mult de circuit.. avand in vedere eleronul, buza din fata, aripile evazate si prizele de aer. Poate gresesc, e doar parerea mea. In rest masina e interesanta, imi place.

kalligraniento 12-04-13 23:06

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Da e mai mult de circuit! M-am inspirat dupa BAC Mono care si ala e mai mult ptr circuit, dar e street legal. Asta am vrut sa zic. Si partea cu suspensia adjustabila si bara aia din fata in caz de ceva se poate ridica la 45*, eu zic ca ar merge sa te joci cu ea in oras, dar nu in Bucuresti! Asta Clar! :))

kalligraniento 13-04-13 21:20

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
1 Attachment(s)
Un Hot Hatch pe baza modelului El-Dorado, Sapphire RS+ pentru competitii! Motor amplasat in spate. Versiuni motorizari propuse:
-Nissan GT-R 3.8L V6, 542HP
-Megane RS Trophy 3.5L V6 -400Hp
-si ideea mea de motor electric E.E.P. 5 de 380kW

kalligraniento 06-05-13 16:11

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
2 Attachment(s)
Am revenit cu un remake la modelul meu El Dorado RS3!
Dar am o problema la spatele ei.... imi seamana a alta masina... linia de portbagaj si stopuri... voi ce ziceti (lasand la o parte greselile de perspectiva, mi-a pierit chefu cand obs ca-mi seamana a alta masina si nu vreau asta!)

red_fury 06-05-13 20:40

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Nu vrei deloc sa iesi din "tiparul" asta, majoritatea desenelor tale sunt la fel.

mnc.risty 07-05-13 14:07

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Daca as putea as da like la postul tau, red fury!

kalligraniento 07-05-13 20:44

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Iar trebuie sa repede vechea poveste cu care era sa ma cert cu tot forumul...
Stiu ce vrei sa zici prin "tiparul in desen" dar pe mine nu asta ma intereseaza cand imi desenez propriile mele masini, ma intereseaza sa-mi scot modelul pe care-l am in cap pe hartie! Si asta o fac de aproape 8 ani cu K-T (asta fara sa mai adun si ani de dinainte sa ma stabilesc la o linie distinctiva ptr masinile mele, care sa fie in jur de.. 14-15 ani adunate, adica de cand ma stiu mi-a placut sa-mi creez masinile mele, nu sa desenez alte masini :) ).
Ca stil de desenat daca va intereseaza am avansat in portrete, va dau si o adresa unde puteti sa vedeti si alte lucrari de-ale mele: http://shakallohn.deviantart.com/ .
Nu vreau sa va suparati pe mine dar vreau sa fiu inteles. Daca vreau o parere despre modul in care sunt desenate, o cer ; cand vreau o parere, cum a fost la postarea de dinainte, o cer. Nu am vrut decat sa stiu daca si voua va aseama cu o masina acel spate, ca sa stiu cum sa o modific sa o redesenez!

Accept orice critica cand vine vb de designul lor, chiar si te stilul de desenat.

Si ca sa fiu si pe topic sa-i raspun lui red furry:

Vreau sa-mi exact la ce te referi cand ai spus ca toate masinile arata la fel? Ca design sau ca stil de desenat. Aici sunt confunz si am simtit nevoie sa ma fac mai inteles mai sus, sa inteleaga lumea exact ce postez eu aici!

mnc.risty 08-05-13 21:02

Re: Desenele Mele - kalligraniento
 
Noi iti spunem asta pentru ca vrem sa avansezi, nu te supara dar de cand te urmarim, eu, cel putin nu am prea am vazut nicio diferenta (si cred ca ceilalti colegi sunt de acord cu mine). Tu spui ca vrei sa iti dezvolti modele, ei asta merge direct proportional cu evolutia ta in desen. Sincer sunt mirat ca nu te intereseaza asta, ca nu vrei sa ajungi sa le faci cat mai bine. Ma intreb ce s-ar intampla daca marii designeri de la marcile cunoscute ar avea aceleas ganduri, cred ca ar fi dezastru pe strazi (nu ma refer la modul in care desenezi tu, ci la faptul ca nu iti doresti sa devi din ce in ce mai bun). Sper sa nu te superi si sa o iei ca pe un sfat prietenesc, pentru ca asta e. Bafta la desen!


All times are GMT +2. The time now is 14:14.

- Copyright 2024 4Tuning