Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/122351-dacia-lansat-sandero-stepway-barcelona.html)

boy_wonder 07-05-09 13:22

Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
30 Attachment(s)
Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona

Dacia a lansat primul său crossover din istoria mărcii la Salonul Auto de la Barcelona.

Sandero Stepway nu este un model necunoscut nouă, fiind comercializat de ceva vreme sub sigla Renault pe pieţele din Brazilia şi Argentina, unde deja au fost vândute peste 2.700 de exemplare. Peste 80% din piesele pentru Dacia Sandero Stepway (de exemplu, barele de pavilion, barele de protecţie faţă/spate) vor fi comune versiunii sud-americane Renault Sandero Stepway.

În funcţie de piaţa pe care va fi vândut, crossover-ul celor de la Dacia va putea fi echipat cu două motorizări: un 1.6 litri pe benzină de 90 CP şi un diesel dCi de 70 CP. Conform comunicatului emis de constructorul român, consumul mixt de carburant se va situa în jurul valorii de 7.6l/100 km (pentru versiunea pe benzină) şi, respectiv, 5.3l/100 km (pentru versiunea diesel). În cazul acestei ultime versiuni, emisiile de CO2 nu vor depăşi 140g/km.

Spre deosebire de Sandero hatchback, Stepway va avea garda la sol mai mare cu 20 mm. La exterior, noul model va veni cu bare de protecţie cu ornamente cromate şi bare de pavilion longitudinale, în timp ce interiorul poate primi până la cinci pasageri şi oferă un spaţiu de încărcare de 320 litri.

Noua Dacia Sandero Stepway va fi fabricată la uzina de la Mioveni, urmând a fi disponibilă începând cu luna septembrie a anului 2009. În unele ţări, comenzile vor putea fi preluate de la sfârşitul lunii iunie 2009.

Pe lângă acest model, există zvonuri că în toamnă sau cel mai târziu în primăvara anului viitor cei de la Dacia vor mai produce un nou SUV, de această dată inspirat din conceptul Duster şi bazat pe platforma Logan MCV.

Semnat de boy_wonder & Cosmin Arsene

dem_fuzl 07-05-09 14:10

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
nu e chiar asa grav .. e ok. se poate place :)) interesante farurile cu fundal negru puteau safaca si la stopuri ceva de genu. paca ar merge si o codita, un eleron mic, sus de tot pe portbagaj ...

ionutz.xu 07-05-09 14:15

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
urat !!!

Claw166 07-05-09 14:20

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
arata binisor :) dar aceleasi motorizari :shock: :?:

central 07-05-09 14:25

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
e dragut. o masina tocmai buna pentru un tanar de 18 ani.

Vj_AlecS 07-05-09 14:31

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
draguta.. imi plac farurile pe fundal negru dau chiar f bine...

-<Gedoc>- 07-05-09 14:37

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
si asa era cocotat sandera de spate asta e si mai sus....e prea ridicata de spate frate si nu merge....pe curbe o sa ai un ruliu de nu o sa-ti vina sa crezi....

taz rider 07-05-09 14:39

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
Niciun progres. O suspensie noua mai inalta si niste plastice in plus...

the_one_and _only 07-05-09 14:56

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
Arata ok, dar nu pariez pe el ca pe un bestseller.

matiz87 07-05-09 15:09

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
e cam la fel ca toate in afara faptului ca au mia pus ei niste plastice amarate. naspa
dar oricum cred k o sa aiba profit de pe urma acestora :| .

tarzy 07-05-09 15:46

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
am vazut modelul in teste pe drumu care leaga pitestiu de mioveni si arata in realitate chiar mai bine decat in poze:D...ideea e ca se prezinta ca un model de sine statator, nu e un sandero cu un plus d plastice cum zic unii p aici..xcum..m-ar tenta unu..doar asa ca merge sa t duci cu el la un gratarel la padure:D:D:D

B-64-MVP 07-05-09 16:05

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
puteti sa spuneti ce vreti voi, arata bine si eu un pas inainte pentru industria auto de la noi, e inalta, fiabila la motorizari, usor de intretinut si are un pret de-i omoara pe toti. Respect Dacia !!!

lucian1985 07-05-09 16:12

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
Dar poate o sa apara la un moment dat si un motor mai performant decat ceea ce se foloseste de ani intregi....sa puna si ei macar un 2.0L ceva.....m-am saturat de 1.5dci si 1.6mpi

tarzy 07-05-09 16:19

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
lucian..tocmai asta e...ca nu cred k o sa bage prea curand...daca ai curiozitatea si te uiti la lista de motorizari disponibile pt noul megane..o sa t sperii... 1.6 16v 110 cp, 1.5 dci si eternul 1.9 dci d 130 cp...sincer nu cred ca dacia o sa sparga gheatza acum luand atitudine printr-un 2.0 benzinar sau un 1.9 dci p gama ei actuala....

marian_tgv 07-05-09 16:28

Re: Dacia a lansat Sandero Stepway la Barcelona
 
1.9 dci mergea pe masina asta dar poate era prea greu...poate cel mai bine era 1.5 dci 85 cai...cred k ducea bine masina, nu arata foarte bine dar nici urata nu e...din lateral aduce cu rover streetwise...


All times are GMT +2. The time now is 21:11.

- Copyright 2024 4Tuning