Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/122192-imagini-premiera-noul-suv-dacia.html)

Cosmin Arsene 06-05-09 17:18

Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
1 Attachment(s)
Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia


Primele detalii de design despre viitorul SUV de la Dacia au fost dezvăluite de publicaţia L'Auto Journal, francezii dovedindu-se astfel foarte interesaţi de soarta producătorului de la Mioveni.

Autovehiculul va fi botezat cel mai probabil Steppe, va avea preţuri īntre 10.000 de euro şi 17.000 de euro, urmānd a fi introdus pe piaţă cel mai probabil īn 2010. Foarte interesant este şi faptul că, potrivit publicaţiei franceze, SUV-ul de la Dacia va fi construit pe platforma Logan-ului MCV şi nu pe cea a Sandero, aşa cum s-a vehiculat pānă acum.

La exterior sunt aşteptate cāteva accente de off-road (nu prea multe īnsă), cum ar fi suporturi pentru schiuri sau biciclete. Totodată, se vorbeşte şi despre modificarea dimensiunilor, Steppe urmānd să aibă o lungime de 4,44 metri.

La interior, modificările faţă de Sandero nu vor impresiona, singura modificare care va sărea īn ochi fiind o nouă planşă de bord, mai rotunjită.

Sunt de aşteptat şi cāteva accente off-road (nu prea multe īnsă), cum ar fi suporturi pentru schiuri sau biciclete. Totodată, publicaţia franceză vorbeşte şi despre modificarea dimensiunilor, Steppe urmānd să aibă o lungime de 4,44 metri.

Īn ceea ce priveşte data la care maşina va fi lansată īn premieră mondială īn carne şi oase, analiştii pieţei auto nu pot decāt să ghicească, indicānd fie Salonul Auto de la Frankfurt, īn toamna acestui an, fie cel de la Geneva, īn primăvara anului viitor.

Cei de la Dacia nu vor să facă precizări īn privinţa noului model, īnainte ca acesta să fie prezentat oficial.

<script type="text/javascript" src="https://www.4tuning.ro/flv_player4/swfobject2.js"></script><div id="401">film</div><script type="text/javascript">swfobject.embedSWF("https://www.4tuning.ro/flv_player4/flvplayer.swf","401","470","370","9.0.115", "https://www.4tuning.ro/flv_player4/expressInstall.swf" , {fullscreen:"true",file:"https://www.4tuning.ro/flv_movies/dacia_suv.flv",image:"https://www.4tuning.ro/flv_movies/dacia_suv.jpg"} , {allowfullscreen:"true"}, { });</script>

Raresh_156 06-05-09 17:35

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
un sandero mai mare decat loganul :))...mm..dak o sa coste 10 mii de euro o sa fie cumparata, sunt curios ce consum o sa aiba motoru ala de 75 de cai pe caroserie de peste 1500 kg:))

marian_tgv 06-05-09 17:50

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
17 mii cam mult...plus k nu-mi place nici cum arata

the_one_and _only 06-05-09 17:54

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
Ma cam indoiesc ca se va vinde prea bine.

Radoo_84 06-05-09 17:58

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
conceptul ala negru arata destul de bine, sa vedem ce iasa....

Sonny 06-05-09 18:13

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
Daca o sa puna un 1.9 DCi de 120 de cai o sa fie interesant..

weedboy 06-05-09 18:18

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
hmmm oare ce sa-ti iei vw tiguan sau steppe asta :))

ShErPiShOr 06-05-09 18:51

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
un sandreo inaltat si poftim NOUL SUV Dacia...mai bine luau elemente de la Duster si iesea ceva mai frumos

22VIN 06-05-09 18:56

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
am vazut-o prin pitesti, dar am crezut ca e o varianta crossover a sandero-ului. oricum, arata bine in realitate

Danutz Bratosin 06-05-09 19:00

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
Caroseria de Sandero inaltata putin...iar pretul mi se pare exagerat...la banii aia imi iau ceva mult mai bun!

allexutzzu 06-05-09 19:20

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 2294843)
am vazut-o prin pitesti, dar am crezut ca e o varianta crossover a sandero-ului. oricum, arata bine in realitate

pai chiar ai vazut varianta crossover sandero! urmeaza sa o scoata pe piata...dar pentru SUV mai e de asteptat un pic pana sa-l vedem pe maracineni la rupt de articulatii ;)

Gabone22 06-05-09 19:25

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
arata surprinzator de bine acum sa vedem totusi ce o sa scoata pe piata...:peace:

danelu 06-05-09 19:52

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
eu sunt curios ... din ce spun unii pe forum ..ca la banii astia imi iau altceva mai bun... ce inseamna mai bun? masina la mana a doua? sau o masina noua din alta clasa?
eu am logan de mai bine de 2 ani si 70000 de km in tot acest timp nu am bagat bani in el, am schimbat doar consumabilele si atat. si daca ma gandesc bine service-ul dacia e cel mai ieftin.
nu vreau sa jignesc sau sa deranjez pe cineva dar sunt de parere ca dacia vinde masini cu un raport de calitate/pret foarte bun

danelu 06-05-09 19:53

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
aaa si masina arata bine..merita vazuta in realitate

Danutz Bratosin 06-05-09 19:59

Re: Imagini īn premieră cu noul SUV de la Dacia
 
Quote:

Originally Posted by danelu (Post 2295009)
eu sunt curios ... din ce spun unii pe forum ..ca la banii astia imi iau altceva mai bun... ce inseamna mai bun? masina la mana a doua? sau o masina noua din alta clasa?
eu am logan de mai bine de 2 ani si 70000 de km in tot acest timp nu am bagat bani in el, am schimbat doar consumabilele si atat. si daca ma gandesc bine service-ul dacia e cel mai ieftin.
nu vreau sa jignesc sau sa deranjez pe cineva dar sunt de parere ca dacia vinde masini cu un raport de calitate/pret foarte bun

Daca te referi la ce am zis eu..iti dau un exemplu
decat sa dau sa zicem 13 mii pe SUV(nu zic nici 10 nici 17 mii deoarece nu o iau nici cheala da nici full) cu 13 mii de exemplu imi pot lua un fiat linea 1.4 120 ponei(un exemplu)despre dacie nu zic ca nu e buna sau nu stiu ce...zic doar ca pretul este cam exagerat.


All times are GMT +2. The time now is 22:03.

- Copyright 2026 4Tuning