Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Satu Mare (https://forum.4tuning.ro/195-satu.html)
-   -   2 Faster More Show (https://forum.4tuning.ro/195-satu/121633-2-faster-more-show.html)

IonutzMFF 03-05-09 15:13

2 Faster More Show
 
Pe data de 31 MAI , pe aeroportul din Baia Mare , se organizeaza al doilea show din seria ''Midnight Race and Show''

Curse de accelerare pe 400 m
Expo Tuning
Concert Live
Drift Show
Drift Taxi



Vom avea invitati speciali din alte tari (Ungaria , Austria)
Mai multe detalii voi oferii pe parcurs

Spark 04-05-09 12:48

Re: 2 Faster More Show
 
stiam deja ca in 31 va fi eveniment, dar am asteptat anuntul oficial :D

norbi_bidi 07-05-09 18:22

Re: 2 Faster More Show
 
Super. Voi fi prezent.
Asteptam si celelalte detalii

szambi77 07-05-09 18:31

Re: 2 Faster More Show
 
detalii ??? :suspiciou

IonutzMFF 07-05-09 21:11

Re: 2 Faster More Show
 
Detalii nu am mai multe deocamdata , clasele voi fi la fel ca cele de anul trecut , doar mai multa distractie :)

zeck 09-05-09 22:30

Re: 2 Faster More Show
 
daca am permisu suspendat pot participa?:D

veveve 10-05-09 09:42

Re: 2 Faster More Show
 
Quote:

Originally Posted by IonutzMFF (Post 2298168)
Detalii nu am mai multe deocamdata , clasele voi fi la fel ca cele de anul trecut , doar mai multa distractie :)

Te rog fa public pentru cei care nu stiu , sau care nu au fost anul trecut, si chiar pentru cei care au uitat regulamentul concursului vostru precedent.Dupa cum poti vedea si tu , deja incep baietii cu intrebari de genu :am permisu suspendat pot participa?, si deja clasicul:am un trabant cu motor de ferrari , in ce grupa ma incadrez?
Daca tot ai deschis topicul asta aici la noi , ocupate de el ;)

IonutzMFF 11-05-09 11:08

Re: 2 Faster More Show
 
Regulament Concurs 31 MAI 2009


* Concurs de accelerare viteza ,pe distanta de400 si 1000m plecand cate doua masini in paralel,startul de pe loc, sosirea lansata.Se desfasoara pe grupe in functie de puterea motorului(cea declarata de fabricant), clasele sunt urmatoarele:

A1 75cp
A 100cp (+ 75 pana la 100cp)
B 130cp (+100 pana la 130cp)
C 165cp (+130 pana la 165cp)
D 200cp (+165 pana la 200cp)
E 250cp (+200 pana la 250cp)
F 300cp (+250 pana la 300cp)
G 350cp (+300 pana la 350cp)
J 400cp (+350 fara limitare )
H VIP



Liber aici competitori se aleg intre ei indiferent de clasa din care fac parte.
* Concurs de viteza indemanare, traseu virajat, jaloane, intoarceri se da startul la cate o masina contra timp.

Mentiune , atunci cand se stabilesc grupele se ia in calcul puterea motorului ce echipeaza in acel moment autoturismul, iar in cazul unor interventii majore cu ar fi aplicarea unui turbo , compresor, nitro, nos, sau schimbarea chiulasei de la 2 supape pe cilindru la mai multe rezultand un motor de alt tip se aplica coeficiente respective se reincadreaza noul motor.
Exemple de mod de calcul :
Pt montare suplimentara de turbo
(puterea de fabrica) x 1,6 = puterea de clasa
Pt compresor
(puterea de fabrica) x 1,3 = puterea de clasa

Pentru nitro, nos
(puterea de fabrica) x 1,4 = puterea de clasa
Pentru combinatia acestor modificari, de exemplu turbo+NO2, se ia in calcul coeficientul mai mare, cel de turbo.
Folosirea unui bloc motor intalnit pe mai multe modele, dar cu configuratii diferite nu poate determina in mod direct clasa, clasa este determinata de configuratia generala nu doar de seria blocului motor.
Pentru schimbat chiulasa
Motor opel 115cp 8valve-se schimba chiulasa se monteaza de 16v rezulta motor de 136 sau 150cp , la motor de Vw 1,8 8v de 90cp se aplica 16v rezulta clasa pt motorul 1,8 de 16v adica 130cp.
Exemplu la bloc motor de Dacia, daca este montata chiulasa de Renault 5 Alpine, se va inscrie in clasa corecta motorului renault astfel echipat care ofera cca 92cp. valabil si pentru alt tip de accesorii ale motorului.
Organizatorul atunci cand apar cazuri speciale poate intruni o comisie tehnica si indica clasa de participare putand da derogari sau marirea clasei cand se impune.

Coeficienti in functie de tractiune si arhitectura( Cta)

Tractiune spate 1,00
Tractiune fata 0,95
Motor central 1,10
Tractiune 4x4 1,15

puterea masini se inmulteste cu Cta si rezulta puterea dupa care se determina grupa de incadrare corecta.

Grupele vor fi asemanatoare cu cele de anul trecut cu o singura conditie , in categoria A1 si A , numarul de locuri va fi limitat la 20 masini /grupa

veveve 11-05-09 11:38

Re: 2 Faster More Show
 
Multumim frumos ;)

szambi77 11-05-09 15:20

Re: 2 Faster More Show
 
Quote:

Originally Posted by IonutzMFF (Post 2284776)
Pe data de 31 MAI , pe aeroportul din Baia Mare , se organizeaza al doilea show din seria ''Midnight Race and Show''

Curse de accelerare pe 400 m
Expo Tuning
Concert Live
Drift Show
Drift Taxi



Vom avea invitati speciali din alte tari (Ungaria , Austria)
Mai multe detalii voi oferii pe parcurs

Te rog pune si un orar in timp util ca stie toti cei ce vor sa participe ca spectatori/concurenti !

IonutzMFF 11-05-09 21:09

Re: 2 Faster More Show
 
INSCRIERILE SE FAC DE LA 08:00 AM - 10:00 AM , TAXA ESTE DE 30 RON/MASINA SI 15 RON DE SPECTATOR

IN PROGRAMA EVENT'ULUI ''PUYA'' VA SUSTINE UN CONCERT DE PROMOVARE A NOULUI SAU ALBUM ''UNDEVA'N BALCANI''

Spark 11-05-09 21:13

Re: 2 Faster More Show
 
se accepta si inscrieri facute in prealabil aici pe net ?

SpeeDBreaker 12-05-09 15:09

Re: 2 Faster More Show
 
Daca e cineva interesat de db contest, https://forum.4tuning.ro/showthread.p...post2311624.:-)

c00lzer0 13-05-09 15:41

Re: 2 Faster More Show
 
pe linga faptul ca is chior mai si intreb, oricum ca spectator platesc 15 lei dar daca vreau sa expun masina cat platesc sau cum e ? si inca ceva, daca ajung dupa ora 13 mai este loc ? (din cati au zis ca vin sa imi estimezi daca se poate) prin absurd in 31 mai am examen.....

IonutzMFF 13-05-09 19:19

Re: 2 Faster More Show
 
Se plateste ori 30 ron care include masina expozanta sau participanta + soferul


All times are GMT +2. The time now is 22:34.

- Copyright 2026 4Tuning