Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   dacia mea IL 03 MAJ (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/120715-dacia-mea-03-maj.html)

xanderrr 27-04-09 15:30

26 Attachment(s)
a fost cumparata in 2007 culoare visinie insa in 2008 a suferit unele imbunatatiri: suspensie, jante ,frane, planetare,tinichigerie,schimbat usile fata,bara fata( dar...asta lasa de dorit..a fost noua si imediat dupa montare s-a umflat intr-un colt, deci trebuie schimbata ),motorul a fost desfacut de mai multe ori...pot sa spun teste..ca de fiecare data am incercat ceva nou si ..din greseli se invata: biele usurate de un asha zis mecanic si au iesit prin bloc, 2 supape rupte ptr ca am pus distributia cu un dinte gresit:P , s-a mai intamplat de am pus si discul de ambreiaj invers...si am dat de 2 ori intr-o zi motorul jos...da cum am mai zis din greseli se invata.Acum motorul este o combinatie intre renault si dacie cu unele modificari:bloc renault alpine,set 1600 , biele usurate , axa cu came luata de pe un r12 de raliu de prin '80, chiuloasa de 1.4,arcuri la supape intarite cu cate o saiba de cupru la baza acestora,supapele si scaunele de 1600,gaurile de admisie si evacuare lustruite perfect cu smirlgher,evacuare cap coada cu tzeava de 50mm, la frane...etrieri r18 spate punte r18, jante bbs 15" , 195/50/15,, suspensie: amortizoare nova cu arcuri de e21.Masina a avut si folie pe toate geamurile insa neomologata...si m-am intalnit cu 2 militieni:P care m-au pus sa o dau jos ptr a nu imi lua talonul.
Astept pareri de bn si de rau....

pozele in care avea jante pe 3 sunt ceva mai vechi..din 2008, restul dupa ianuarie 2009

DannY_SmekeruL 27-04-09 16:02

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
frate ai uitat sa zici de ambreiaj sport de 220(Valeo),volanta usurata,cutia modificata,si mai sunt multe care nu au fost spuse.
Bafta in continuare cu proiectul si poate ne vedem si noi sa faca si zambilica mea poze cu masina ta :)
PS:trebuia sa cer drepturi de autor ca ai facut poze la mine in garaj :)

xanderrr 27-04-09 16:03

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
buna asta cu drepturile de autor:P da..de conditii?? nu mai zici nimic?/ ca am stat o zi intreaga in frig si am mancat eugenii:P :))) ca sa montam puntea :)

bo$$u 27-04-09 16:19

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
Smechera dacia . imi place..cu toate ca nu imi place plasa aia in fata aplicata peste grila....si cu stopurile nu ai avut probleme cu militia ..ca parca sunt negre rau :))

b08ygs 27-04-09 16:21

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
e senzatie masina e ceva de genu black on black on blak on more black

xanderrr 27-04-09 16:22

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
nu am avut probleme cu stopurile....plasa.....sincer nush ce sa pun ...ca nici grila normala nu prea imi place...prefer asta..decat aia....daca o sa gasesc ceva , poate un alt model de plasa mai groasa o s-o schimb

andi_cimpean 27-04-09 20:27

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
foarte mult negru...
Oricum masina arata ok:)
Poate ar cam trebuie sa mai umbli la bara fata sa o asezi mai bine...la fel si numarul de inmatriculare.
Pana la urma cum este masina?...are roti in 4 sau in 3 prezoane?...ca vad ca rezerva de este de 3 prezoane:D

xanderrr 27-04-09 20:30

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
am zis si mai sus de bara fatza:P ..a fost proasta de noua , masina e in 4prezoane, pozele alea sunt mai vechi...cu 3 prezoane , la fel si pozele in care masina e visinie,

dmo.mihai 27-04-09 23:37

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
misto masina...ar merge un negru mat

deniel 28-04-09 00:00

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
Ai muncit mult la masina si a iesit ce ti-ai dorit,bravo multa bafta in continuare . Sa ne vedem cu bine pe strazi.

Sir-NyCkY 28-04-09 00:03

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
Angel eyes... arata bine :D Cum ai facut? Sau daca stie cineva o metoda optima de a'ti pune angel eyes pe acest model de dacie il rog sa ma contacteze pe PM :D As fi recunoscator. :)

xanderrr 28-04-09 11:21

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
negru mat trebuia sa fie de la inceput..da ..de bine ce stiau sa vopseasca..."ne-a vasile" si "ne-a ion" au zis sa faca si ei un lucru bun...si nu au mai asteptat sa le duc lac doar ptr protectie...si au dat cu lac normal ptr luciu

Sonny™ 28-04-09 15:12

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
cum ai facut angel-urile,....?vreau si eu...:)

DannY_SmekeruL 28-04-09 16:57

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
angelurile sunt de la un golf din cate stiu eu de la alex

xanderrr 28-04-09 18:00

Re: dacia mea IL 03 MAJ
 
cerculetele sunt scoase din nishte faruri de golf 3 , si le-am legat in loc de pozitii...dar acum gasesti toate 4 cerculetele in vitan in targ..50 ron


All times are GMT +2. The time now is 13:10.

- Copyright 2024 4Tuning