Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Dacia (https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia.html)
-   -   Schimbare motor dacia 1.3 cu unul similar...ce presupune... (https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia/120433-schimbare-motor-dacia-1-3-similar-presupune.html)

JAYHOVA 25-04-09 10:01

Schimbare motor dacia 1.3 cu unul similar...ce presupune...
 
Salut am o Dacia 1300 si in urma unor complicatii cu motorul va trebui sa il schimb .M-am gandit sa pun unul indentic tot de 1.3 cam ce presupune aceata operatie ma refer la ce tine de RAR costuri, balarii din astea.....
multumesc..

bo$$u 25-04-09 12:22

Re: Schimbare motor dacia 1.3 cu unul similar...ce presupune...
 
si eu o sa fac acelasi lucru cu motorul..ca nu mai ma ajuta..am auzit ca trb sa mergem la notar si sa declaram schimbat bloc motor seria... cu bloc motor seria.....din ce cauza si iti da o procura eu assa am auzit ..:O

JAYHOVA 25-04-09 23:31

Re: Schimbare motor dacia 1.3 cu unul similar...ce presupune...
 
Quote:

Originally Posted by bo$$u (Post 2265226)
si eu o sa fac acelasi lucru cu motorul..ca nu mai ma ajuta..am auzit ca trb sa mergem la notar si sa declaram schimbat bloc motor seria... cu bloc motor seria.....din ce cauza si iti da o procura eu assa am auzit ..:O

Hai ca suntem amandoi "baba cu mitraliera" .Sa ma fac pe ea de hartogaraie si de mers intr-o mie de locuri pt un motor......ca numai in romania e asa.......

flocea_ro_ab 27-04-09 14:47

Re: Schimbare motor dacia 1.3 cu unul similar...ce presupune...
 
eu am 1.6 si in 8 aprilie am rar, nush cum fac cu seriile :-?
din cate stiu daca pui motor de acceas capacitate cilindrica platesti doar 20 - 30 lei, la rar.

JAYHOVA 27-04-09 16:00

Re: Schimbare motor dacia 1.3 cu unul similar...ce presupune...
 
ms....o sa sun la rar sa vad ce zic si ei......sa imi zici si mie cat ti-a luat sa omologhezi 1.6-le si ce a trebuit facut...ca pana la urma l-as schimba si eu.....

DannY_SmekeruL 27-04-09 16:14

Re: Schimbare motor dacia 1.3 cu unul similar...ce presupune...
 
pentru pansoanarea seriei pe bloc trebuie sa iti faci programare la rar.harti:buletin,carte identitate,talon,o declaratie pe proprie raspundere ca blocul sau motorul ca nu e furat.si ca bani anul trecut a costat in jur de 100 ron toata afacerea.

woden665plus1 30-04-09 11:22

Re: Schimbare motor dacia 1.3 cu unul similar...ce presupune...
 
Ai nevoie de: Carte de identitete posesor (daca merge altcineva cu ea si de ci lui) carte de identitate vehicolului (CIV) cerere activitate RAR pe care o iei de la RAR si o completezi acolo si cel mai important PROGRAMARE pe net sau la telefon. Programarea o poti face pe www.rarom.ro .
De platit io am platit 128 Lei dar nu a fost de facut doar modificarea in CIV.

Io am facut operatiunea luna asta asa ca tot ce mai auzi in plus de declaratier pe proprie raspundere sau alte trebi nu mai sunt cerute.

La RAR se face aceeasi operatiune ca la identificare cand cumperi o masina.

JAYHOVA 01-05-09 09:10

Re: Schimbare motor dacia 1.3 cu unul similar...ce presupune...
 
Quote:

Originally Posted by woden665plus1 (Post 2278273)
Ai nevoie de: Carte de identitete posesor (daca merge altcineva cu ea si de ci lui) carte de identitate vehicolului (CIV) cerere activitate RAR pe care o iei de la RAR si o completezi acolo si cel mai important PROGRAMARE pe net sau la telefon. Programarea o poti face pe www.rarom.ro .
De platit io am platit 128 Lei dar nu a fost de facut doar modificarea in CIV.

Io am facut operatiunea luna asta asa ca tot ce mai auzi in plus de declaratier pe proprie raspundere sau alte trebi nu mai sunt cerute.

La RAR se face aceeasi operatiune ca la identificare cand cumperi o masina.

si acte de provenienta a motorului nou? nu trebuie?

woden665plus1 01-05-09 13:01

Re: Schimbare motor dacia 1.3 cu unul similar...ce presupune...
 
Quote:

Originally Posted by JAYHOVA (Post 2280643)
si acte de provenienta a motorului nou? nu trebuie?

Mie nu mi-a cerut nimic in afara de cele enumerate mai sus.
Daca vrei o confirmare pt cele spuse de mine pune o intrebare aici: http://www.rarom.ro/?page=rfq dar dureaza cam 2 sapt pana raspund.


All times are GMT +2. The time now is 15:11.

- Copyright 2024 4Tuning