![]() |
Cresterea puterii Audi 1.8S
Salut.Asi dori sa aud cateva parereri despre "cresterea puterii la un Audi B3 1.8S".Ce idei aveti?Mentionez ca masina merge impecabil si a suferit cateva modificari:filtru sport,caburator cu dublu corp,evacuare modificata si acum urmeaza un ax cu came.Orice parere e bine venita...
|
Re: Cresterea puterii Audi 1.8S
Poti incerca in continuare:comprimarea motorului,usurarea volantei,marirea si lustruirea intrarilor/iesirilor de aer/gaze din chiuloasa.
|
Re: Cresterea puterii Audi 1.8S
Quote:
|
Re: Cresterea puterii Audi 1.8S
Pai comprimarea motorului este alezarea chiuloasei , adica micsorarea camerei de ardere.
Lustruirea si eventual honuirea chiuloasei se face pentru o curgere a aerului mai eficienta. Cauta pe wikipedia : " head porting". |
Re: Cresterea puterii Audi 1.8S
asta este 4 cyl 8 valve...cauta o chiuloasa de gti golf cu valve mai mari, valve adica supape
|
Re: Cresterea puterii Audi 1.8S
Daca vrei sa modifici o masina, trebuie sa-ti pui niste intrebari. Si daca raspunsurile sunt favorabile, poti sa treci la lucru. De exemplu, zici ca merge bine. Cum ar fi ca sa-ti creasca consumul cu 2 litri la suta? Sau sa se uzeze mai repede piesele? Sau sa-ti pice motorul. Nu poti sa te apuci de modificat motorul, daca nu stii chestiile de baza macar, asa isi bate mecanicul joc de tine.
Cauta, citeste, nu astepta sa gasesti totul de-a gata. |
| All times are GMT +2. The time now is 13:29. |
- Copyright 2026 4Tuning