Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Matizul nevestii (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/118949-matizul-nevestii.html)

srulz 14-04-09 16:56

Matizul nevestii
 
8 Attachment(s)
Masina (Matiz E, A/C din 2004) o am e un an, am luat-o (pentru sotie) pe la 89.000, acum are 112.000 km. Pana acum am tras de ea, fara mari investitii (numai ulei si filtre), dar, de luna asta m-am apucat de ea... mai intai am schimbat cam tot ce avea nevoie (amortizoare, rulmenti roti, brate, bucsi, etc...). Animat de posturile de pe forum am inceput, putin cate putin sa pun pe ea cate ceva. Masina am luat-o cheala, singurul lucru adaugat pe ea am gasit alarma... Din pacate, ofertele de accesorii pentru Matiz sunt slabe si la preturi mari (de ex. am gasit praguri universale la 220 lei, asa ca am adaptat unele de Dacia Nova de 55 lei/setul)...

Mai vreau sa pun jante (13") si bandouri laterale... apoi daca ma mai tine cureaua si nervii, poate ma apuc de spoilere sau vreun bodykit... :D

B 79 D X R 14-04-09 17:50

Re: Matizul nevestii
 
Mi-am amintit de inceputul cu Dexter al meu... Imi place... Ce cotiera ai pus? Este de Logan? Poti pune o poza cu prinderea ei? Unde ai imbracat volanul in piele? Ce este "butonul" ala din stanga volanului? Felicitari si spor la treaba...

TheEnZo 14-04-09 18:17

Re: Matizul nevestii
 
Bine ai venit printre noi!
Mult succes in continuare cu modificarile care le ai in plan si speram la cat mai multe.
App, ce subwoofer e acela si cu ce il amplifici.

srulz 14-04-09 18:21

Re: Matizul nevestii
 
1 Attachment(s)
Multumesc de urari... Cotiera e de Logan si cred ca e printre putinele care se potrivesc bine la Matiz si arata cat de cat decent... Volanul l-am imbracat eu intr-o dupa amiaza, m-am grabit un pic si mi-a iesit cateva cute mici pe stanga, e o treaba migaloasa, dar cu putina rabdare, merita. Butonul cel mic este de la proiectoare (pune masa pe releul proiectoarelor)... Am mai pus o groaza pe ea, desi nu se vede (bixenon 4300k, leduri albe pe pozitii, rosii in bord, sunetul mp3 sony, boxe si amplificator blaupunkt, inchiderea legata la alarma, parasolare pe luneta si geamurile din spate, stergatoare aero, etc...)

Subwooferul l-am avut inainte pe Cielo, era dublu ca volum, dar, a trebuit sa il tai sa imi intre in Matiz (cutia e facuta de mine), difuzorul e un no-name cu membrana metalica 12", are filtru de bass pe el si se aude chiar bine, mai ales ca il ajuta statia Blaupunkt GTA270 400W pus in bridge pe subwoofer...

andi_cimpean 14-04-09 20:34

Re: Matizul nevestii
 
Arata decent. Imi place.
Pragurile alea le lasi negre? Cred ca ar da mai bine daca le-ai trage un alb asa cum ai si masinuta. Ziceai ceva de Cielo...L-ai vandut? sau il ai in continuare ?:)

srulz 15-04-09 07:09

Re: Matizul nevestii
 
Pragurile le-am lasat deocamdata asa, pana vad ce pot face cu barile fata/spate. Am avut Cielo, dar, l-am vandut acum vreo 3 ani. Matizul l-am luat pentru sotie, ca masina de oras si ar mai fi de spus ca a fost masina de firma... adica mi-a luat ceva sa il aduc la starea de acum.


All times are GMT +2. The time now is 00:01.

- Copyright 2026 4Tuning