![]() |
Putin ajutor...nu se aude, cum ar trebui sa se auda!
11 Attachment(s)
Am un Golf 3...problema e ca difuzoarele din spate nu se aud cum ar trebui sa se auda, in afara faptului ca trebuie sa`mi montez un subwoofer, ce ideei/sfaturi imi dati?
Am un Sony CDX-GT220 (45w*4) in bord am 2 boxe Magnat, in usi 2 boxe Sony xplod, iar in spate o linie Pyle + amplificator Novex SX 1000 In week-end am montat un subwoofer provizoriu si am deconectat boxele de pe spate, se auzea super clar! Iar a doua intrebare: Ce reprezinta LPF OFF, LPF 125HZ, LPF 78HZ ? (atunci cand LPF`ul este OFF, se aud ceva inalte la boxele din spate, dar mi se opreste statia cand volumul creste) am atasat si poze: |
Re: Putin ajutor...nu se aude, cum ar trebui sa se auda!
1)Boxele tale se aud mai incet deoarece cred ca ar trebui sa i dai din HU fader mai mult pe boxele din spate
2)fa si tu o ajustare la frecventa din statia de amplificare...si acu vine raspunsul la intrebarea 2: "Ce reprezinta LPF" LPF=low pass freqency(bass, pt woofere) mai exista si flat=(pt. boxe medii) HP=high pass(pt tweetere) Din LPF si imput level trebe sa iti faci ajustarea la boxe dar si din HU(head unit,casetofonul) trebe sa te joci cu faderul... |
Re: Putin ajutor...nu se aude, cum ar trebui sa se auda!
Daca vrei sa se auda mai bine in primul rand schimba sonyshitul...ce bagi in boxe aia se aude....
|
Re: Putin ajutor...nu se aude, cum ar trebui sa se auda!
o parere scurta si rapida: :):):)
1 la mana ceea ce ai tu acolo ar fi un anume sistem pentru usi fata 2 la mana tu cand inchizi portbagaju si coboiara capacul de spate peste ''incinta'' interioara a portbagajului tu infuzi tot suinetu in interiorul acelui compartiment separat 3 la mana decat tot ce ai acolo mai bine ori iti faci o polita spate din pal sau mdf si iti pui toate alea acolo ori iti iei un set de difuri ovale mari sau de 20 le legi pe ampu ce il ai si esti de 10 ori mai castigat decat tot ce ai momentan si efortul totusi depus deja pentru a intabula tot acolo in stanga dreapta :) |
Re: Putin ajutor...nu se aude, cum ar trebui sa se auda!
O alta ideie ar fi ca se pare ca ai pus prea multe difuzoare pe ampliful care al ai si sar putea sa fi coborit impendata la 2ohm iar ampliful sa nu suporte decat pe 4ohm,de acea merge la volum mic dar cand dai mai tare intra an protectie!
Frumoasa aranjare ai facut ! Bafta! Scuze dar mam uitat mai atent la poze si ampliful tau este de fapt an 2 canale si tu ai pus 6 difuzoare.......sar putea sa te alegi cu ceva FUMIGENE:!::!::!: |
Re: Putin ajutor...nu se aude, cum ar trebui sa se auda!
o problema de ceva timp nu se mai aude in boxele din spate, tin sa precizez ca s-a aprins ledul rosu la statie :(
|
Re: Putin ajutor...nu se aude, cum ar trebui sa se auda!
Vezi sa nu fi ars siguranta la statie!
|
Re: Putin ajutor...nu se aude, cum ar trebui sa se auda!
Quote:
|
Re: Putin ajutor...nu se aude, cum ar trebui sa se auda!
deci am scos toate boxele de pe spate, am lasat decat subwooferul, si tot se aprinde led-ul rosu, pt siguranta mea am deconectat alimentarea statiei de la baterie.
|
Re: Putin ajutor...nu se aude, cum ar trebui sa se auda!
ai verificat daca mai ai masa?
|
Re: Putin ajutor...nu se aude, cum ar trebui sa se auda!
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:37. |
- Copyright 2026 4Tuning