Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica VW (https://forum.4tuning.ro/322-zona-tehnica-vw.html)
-   -   Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY (https://forum.4tuning.ro/322-zona-tehnica-vw/118105-eliminare-suport-numere-placuta-inmatriculare-diy.html)

KTA87 08-04-09 14:43

Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
14 Attachment(s)
In cateva randuri, si cu ajutorur catorva poze am sa prezint o metoda prin care poti inlocui/elimina suportii de numere care de cele mai multe ori dau un aspect urat masinii tale. Varianta propusa de mine nu implica foarte mult timp si poate fi facuta fara costuri mari.

Materialele necesare:
-Autocolant, culoarea nu conteaza.
-Banda dubluadeziva universala.
-Foarfeca
-Carpa + o solutie degresanta (ex: solutie de geamuri)


*Poate fi folosita doar banda dubluadeziva, dar aceasta se va lipi atat de bine de vopseaua masinii incat va fi un chin s-o scoateati (cand va fi cazul)

PASUL 1
Se vor demonta placutele de inmatriculare, apoi suportii acestora

Attachment 865418Attachment 865419
-----------------------------------------------------------------
PASUL 2
Vor fi curatate (degresate) bine cele doua suprafete: spatele palcutei de inmatriculare si bara masinii sau soclul in care va veni aplicata placuta.

Attachment 865420Attachment 865451
-----------------------------------------------------------------
PASUL 3
Se aplica autocolant pe cele doua suprafete: spatele placutei si bara. In acest fel vom proteja vopseaua, dar si placuta de inmatriculare de lipiciul lasat de banda dubluadeziva in urma eventualei dezlipiri!
Dupa cum se poate vedea si in poza, autocolantul este decupat dupa o anumita forma si lipit apoi pe bara. Am optat ptr un sticker (optional) lipit in partea de jos a autocolantului.

Attachment 865421Attachment 865422Attachment 865423
-----------------------------------------------------------------
PASUL 4
Se aplica banda dubluadeziva pe una din suprafete. Apoi, se centreaza placuta si se fixeaza pe suprafata prin presari repetate!
REZULTATUL:

brownshark 08-04-09 14:46

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
banda dublu adeziva din poza nu rezista la temperaturi le la care se incalzeste o masina vara in soare , nu mai zic de cit de calda e bara fata vara la semafor in buc....

KTA87 08-04-09 14:52

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
De ce nu ar rezista? O sa verific periodic starea acesteia, dar ma indoiesc ca va ceda...

KTA87 08-04-09 15:53

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
Quote:

Originally Posted by brownshark (Post 2221869)
ce motor are polo ?
vinzi polo ?

1.3GT 75HP stock
Nu este de vanzare.

TR.91.ZML 09-04-09 01:23

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
esti un geniu! :lol: imi place cum lucrezi :evil:

D_M_X 09-04-09 11:41

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
eu am lipit nr direct cu banda dublu adeziva. Pe langa faptul ca am scos nr indoit nu s-a intamplat nimic cu vopseaua. Cu atat mai putin sa zboare de pe bari nr.

86DRN 09-04-09 12:45

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by D_M_X (Post 2224310)
eu am lipit nr direct cu banda dublu adeziva. Pe langa faptul ca am scos nr indoit nu s-a intamplat nimic cu vopseaua. Cu atat mai putin sa zboare de pe bari nr.

salut, eu am dat gaura in numar si bara, am lipit si niste banda dubla adeziva sa stea fix sa nu trepideze....si le-am prins in pocnit

KTA87 09-04-09 15:09

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
@TR.91.ZML - Merci ;)
@D_M_X - Da, solutia asta era cea mai simpla, doar ca eu m-am temut de lipiciul acela f puternic si am pus acel autocolant. :)
@86DRN - Cred ca putea folosi doar banda dubluadeziva. Castigai si la estetica! ;)

alexbadea12 09-04-09 20:12

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
eu nu am mare incredere in banda aia

SUPAPA_Jr 09-04-09 22:03

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
poti avea...baiatul cu dacia mru a lipit nr direct cu silicon si inca mai tine nr acolo...a trecut cam un an...banda de ce sa nu tina?

Cheliuta 25-07-09 11:32

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
un dubluadeziv bun cu siguranta va tine dar foarte importanta este si curatarea ,degresarea ambelor parti

john17 25-07-09 11:37

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
Banda dubluadeziva din poze este pt lipit mocheta si nu e rezistenta la intemperii! Exista insa una speciala pt outdoor/aplicatii auto.

Smenarul 25-07-09 17:32

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
KTA87 dar numarul nu se tine in banda ci in colant cum ai facut tu, ai facut treaba buna, dar totusi alergi apoi sa iti dea alt numar....eu am niste banda dublu adeziva care este groasa de 1,5 mm cred ca nu am masurat`o facuta sa lipeasca niste tuburi de tabla intre ele prin care trecea aer cald, mi`am lipit pleoapele si manerele cromate cu ea si nu are de gand sa se deszlipeasca...

brownshark 25-07-09 17:43

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
john17 ; ai dreptate , de asta am zis cele d mai sus...

Smenarul ; pune si tu o poza cu ce fel / marca / tip de banda ai folosit, la tine pt ce o foloseai la tuburile alea ? s-ar putea sa fie mai buna calitativ...

Smenarul 26-07-09 09:08

Re: Eliminare suport numere (placuta inmatriculare) DIY
 
2 Attachment(s)
nu stiu daca ce am eu se gaseste si de cumparat astea le`am sparlit cand se construia mall`ul din baneasa ca am lucrat acolo de am montat instalatia de incendiu si tubulatura pentru ventilatie iar aceasta banda se punea intre tuburi ca sa nu iasa aerul pe acolo dar era destul de dificil de decupat asa ca foloseam tot o banda dublu adeziva dar ingusta de 5-7 mm
Mactac scrie pe ea.


All times are GMT +2. The time now is 11:01.

- Copyright 2024 4Tuning