Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Candidati grup foto (https://forum.4tuning.ro/628-candidati-grup-foto.html)
-   -   Fotografiile mele - eMH (https://forum.4tuning.ro/628-candidati-grup-foto/118093-fotografiile-mele-emh.html)

eMH 08-04-09 14:08

Fotografiile mele - eMH
 
20 Attachment(s)
Deci...nu sunt profesionist,sunt ditamai incepatorul,dar totusi m-am hotarat sa imi deschid si eu un topic. Stiu ca nu e mai nimeni curios,si ca pozele mele sunt undeva mai jos de mediocre. Dar totusi,in speranta ca voi progresa,si ca voi impusca poze din ce in ce mai bune,mi-am luat inima in dinti si...start new thread. Astea sunt primele...o sedinta foto cu machete :).
O sa mai pun cateva,ca am mai multe,dar nu pot sa le arunc pe toate intr-un singur post.
Astept critici,dar va rog,nu fiti prea duri !

eMH 08-04-09 19:33

Re: Fotografiile mele - eMH
 
12 Attachment(s)
Poze cu flori sau pomi. Am facut si eu ce am putut.

Hai cu comentarii...sunt urate,nu sunt...?
Ceva idei de subiecte...ce as putea sa trag in poze ??



P.S.: La ultimele 2 poze,cum e mai bine,cu blitz,sau fara ??

D@N_NSL 09-04-09 00:25

Re: Fotografiile mele - eMH
 
se vede bine cea cu blitz (parerea mea)dar pune camera pe un trepied si incearca cu o expunere mai mare (fara blitz)

bafta!!!

eMH 09-04-09 10:19

Re: Fotografiile mele - eMH
 
Merci mult de sfaturi,as tine cont de ele,daca nu ar exista unele impedimente. Nu fac poze cu camera,ci cu telefonul. Sunt cam robot,trag pozele "dupa ureche" si dupa cum mi se pare mie ca arata bine. Nu am habar de teorie,deci daca ai putea sa imi explici ce e aia expunere/sub-expunere/supra-expunere ti-as fi pe deplin recunoscator !
Sper ca nu sunt prea pretentios...

eMH 09-04-09 22:22

Re: Fotografiile mele - eMH
 
19 Attachment(s)
Ceva poze cu detalii.

JuST_GiuGiu 09-04-09 22:27

Re: Fotografiile mele - eMH
 
sunt destul de reusite avand in vedere ca sunt facute cu telefonu,dar se putea si mai bine.Din ce an e camera aia olimpia?

PH86MIN 14-04-09 13:16

Re: Fotografiile mele - eMH
 
Expunerea: o realizezi prin urmatoarele setari: -diafragma(daca este inchisa(exemplu f/22,f18 etc),vei primi mai putina lumina din exterior catre senzorul camerei,insa vei avea un DOF mare,deci toata poza va iesi clara,daca este deschisa(ex:f/2,8,f/3,5 etc) vei capta mai multa lumina dar vei avea un DOF mai mic,il folosesti de exemplu atunci cand vrei sa fotografiezi un obiect iar peisajul din spate sa iasa in blur )-Timp de expunere(sau shutter speed),este viteza cu care declanseaza obturatorul camerei,cu cat este mai mare(1/60sec,1/20sec,1 sec,10 sec etc) cu atat captezi mai multa lumina. ISO:cu cat este mai mare cu atat ai mai multa lumina,insa acesta este un semnal electric,iar daca folosesti un ISO mare o sa ai niste poze cu o granulatie mare(mai pixelate),in general e bine sa ti ISO cat mai mic posibil,undeva la 100,maxim 200.Toti acesti factori ii folosesti pt a avea o expunere corecta si dorita(diafragma,timp de expunere,ISO,insa sunt dependenti unii de altii,ca de ex:Daca ai o poza expusa corect,cu diafragma f/2,8 timp de expunere 1/60 sec si Iso 100,si sa zicem ca vrei sa folosesti o diafragma mai mare cu o treapta (adica in loc de f/2,8 setezi f/3,5) automat trebuie sa ridici ori timpul de expunere ori ISO (adica ori pui 1/125,ori ISO 200).Nu stiu daca ai inteles,daca nu ai o camera care sa permita asta,e cam greu sa intelegi fara practica.
Subexpusa:adica poza e prea intunecata
Supraexpusa: poza are prea multa lumina,e prea "arsa"

eMH 14-04-09 17:15

Re: Fotografiile mele - eMH
 
13 Attachment(s)
Merci frumos de hinturi,dar problema ar fi ca eu impusc pozele cu telefonul. Dar in vara,dupa ce imi fac masina,si ce mai am de facut la ea,o sa imi iau camera. Sper.

OnTopic : Inca ceva poze,impuscate mai demult,dar descarcate de curand din telefon.
OffTopic : Ce naspa arata forumul cu chestiile astea cu Mobil1 :|

toader 15-04-09 07:15

Re: Fotografiile mele - eMH
 
Incearca sa faci o selectie a pozelor... Daca imi arati atatea poze, eu o sa vad doar ca te-ai chinuit sa scoti o poza buna, iar interesul meu pentru pozele tale va scadea... Nu e nevoie de 6 poze cu telefonul... gaseste una sau maxim doua din care sa reiasa cel mai bine mesajul dorit de tine

eMH 15-04-09 11:51

Re: Fotografiile mele - eMH
 
9 Attachment(s)
OK. Saru'mana de sfat. Si niste poze cu ce am mai impuscat pe la tara. In general... Pisici si flori :D


All times are GMT +2. The time now is 20:25.

- Copyright 2024 4Tuning