![]() |
GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
5 Attachment(s)
GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
General Motors şi Segway stau la baza proiectului P.U.M.A (ce vine de la Personal Urban Mobility and Accessibility), un vehicul electric de două persoane ce va fi prezentat cu ocazia Salonul Auto de la New York. Acest târg auto va fi deschis publicului larg în perioada 10-19 aprilie. Modul în care cele două companii îşi explică intenţiile sună cam aşa: vehiculul cu pricina este dotat cu două scaune, două roţi şi transportă oamenii în interiorul unui spaţiu urban “rapid, sigur, fără zgomot şi curat”. De parcă ar fi ceva în neregulă cu vehiculele zgomotoase cu motoare şi dimensiuni mari, auzi la ei! Vehiculul este construit pentru a avea o autonomie de 56 de kilometri, poate transporta doi sau mai mulţi pasageri (în funcţie de configuraţiile viitoare ale scaunelor) la o viteză de top tot de 56 km/h. Pentru că are doar două roţi şi echilibru zero, maşinăria în cauză dispune de un sistem denumit Dynamic Stabilization, care nu lasă vehiculul să se răstorne în faţă sau în spate. Lasând gluma la o parte, motivele care m-au determinat să scriu această ştire sunt în sine foarte interesante: unul dintre cei doi dezvoltatori ai acestui proiect este GM, acelaşi GM care vrea să se salveze de la faliment renunţând astfel la şifonierele de maşini pe care le produce, iar al doilea motiv ţine de trend-ul ecologist din ce în ce mai puternic în ţările civilizate, care nu peste mult timp o să ducă la apariţie pe străzi a acestor vehicule despre care noi acum scriem. |
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
uite din cauza asta nu imi place mie viitorul ... tot felul de porcarii
prefer o bicicleta :D |
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
Bicicleta prefer si eu decat caruta dinaia,dar de cat poluat mai bine ecologic 100 %
|
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
nu prea mas urca in una prefer si eu o bicicleta cum spun toti care au scris pana acum
|
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
mai bine o masina ecologica sau la fel ca ceilalti bicicleta
in nici un caz nu m-as urca in asa ceva mai degraba merg pe jos |
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
Aia ar fi buna in orease, nu ar mai fi asa multa imbulzeala pe strazi
|
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
ce e ma cu parasuta asta?
|
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
lasa ca e buna in orasele aglomerate brv lor
|
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
e buna doar pt china. Eu prefer mai bine bicicleta si mersul pe jos. E hidoasa chestia aia. Si ce's cu chestiile alea galbene. Parca s'ar face crash test cu persoane.
|
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
iti ei o "chestie" deastapi o staie un subwoofer ceva acolo........GLUMEAMMMM:lol:
NU AM VAZUT IN VIATA MEA ASA O PANARAMA |
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
dar ii cam trebuie si usi, ce faci daca ploua si bate vantul ...te cam uda
|
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
mai buna si mai frumoasa e bicicleta mea de la bunici de la sat
|
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
practic e mai mult scaun cu rotile decat automobil... fie ca va place sau nu, asta e viitorul :) oricum, bicicleta ramane ca alternativa :D
|
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
o alternativa ok pt. handicapati. la fel ca restul lumii votez bicicleta.
|
Re: GM va aduce la Salonul Auto de la New York un vehicul electric de două persoane
draguta chestie...sa nu uitam ca e electrica:)
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:11. |
- Copyright 2026 4Tuning