Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Volkswagen (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen.html)
-   -   Vw Passat CC (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/117598-vw-passat-cc.html)

nvybvl 05-04-09 19:12

Vw Passat CC
 
Salutare tuturor , sunt nou pe aici ! ..
Numele meu este Stefan .

Am deschis acest topic pentru toti ce-i care poseda aceasta bijuterie de masina si anume Passat Cc


Eu am unul , l-am achizitionat anul trecut in Decembrie si vreau sa va spun ca sunt foarte multumit de el pana la consum !

Am sa va spun ce tip de motor are si cateva detalii, in rest nu am idee ce as mai putea spune (ramane sa ma intrebati voi , si sa va raspund pe rand)

Motorul 1.8 TSI este silentios chiar si la turatii inalte, si vorbim aici de 6.000-6.500 de „ture”, dar si viguros, ceea ce nu va va face sa va mai ganditi la alta varianta de motorizare. Transmisia manuala cu sase trepte este foarte bine etajata, lucreaza in deplina armonie cu propulsorul, dovada ca, daca rulati in treapta a sasea cu o viteza de 50 km/h (adica la vreo 1.000 rpm), coupe-ul va accelera foarte-foarte usor. De altfel, efortul maxim depus de noul „CC” pentru atingerea „sutei” este de 8,6 secunde. Chiar si in conditiile unui condus cuminte, consumul de carburant mediu in regim urban s-a situat in jurul valorii de 13,5 litri / 100 km, in timp ce „afara” a coborat doar pana la 9,2 litri pentru fiecare 100 km parcursi.
Comportamentul rutier este impecabil, si asta se datoreaza in primul rand suspensiilor, a caror setare este un compromis intre sportivitate si confort, dar si pneurilor cu profil mic (235/40), care imbraca jantele de 18 inch. De asemenea, un rol important il are si directia ferma si precisa, asistata electro-mecanic.

Pozitia la volan este mai joasa decat la sedan, dar foarte confortabila datorita reglajelor electrice ale scaunului si cele ale volanului multifunctional, volan care, spre deosebire de Passat-ul clasic, are trei spite. Desi este vorba despre un coupe, Passat-ul CC ofera soferului o vizibilitate foarte buna in spate, datorita noului sistem Park Assist Vision, care, odata cuplat marsarierul, se activeaza automat usurand misiunea soferului la manevrele de parcare in locurile stramte.

  • Motor: 4 cilindri in linie, montat fata transversal
  • Combustibil: benzina
  • Cilindree: 1.798 cmc
  • Putere maxima: 160 CP / 5.000-6.200 rpm
  • Cuplu: 250 Nm / 1.500-4.200 rpm
  • Demaraj 0-100 km/h: 8,6 secunde
  • Viteza maxima: 222 km/h
  • Consum mediu: 7,6 litri / 100 km
  • Transmisie: manuala, 6 trepte
  • Lungime: 4.799 mm
  • Latime: 1.855 mm
  • Inaltime: 1.417 mm
  • Ampatament: 2.711 mm
  • Ecartament fata/spate: 1.552/1.559 mm
  • Greutate: 1.430 kg
  • Rezervor: 70 litri
  • Portbagaj: 532 litri

Am clima , Geamuri electrice fata spate , incalzire scaune , ABS , ASR , EBV , EDS , ESP , incalzire oglinzi , volan sport imbracat in piele , piele pe scaune & bancheta spate , xenon , jante aliaj 18' , geamuri ionizate spate , luneta + fata 10 % (aproximativ) , oglinda retrovizoare cu sistem antiorbire (am uitat exact cum se numeste :oops: ) , suspensii reglabile ( Sport , Confort , Normal ) , are inca o chestie care iti verifica anvelopele in caz de faci "pana" , ca si "frana de mana" are un 'buton' amplasat in partea stanga deasupra celui pt faruri , senzori parcare , sistem audio compus din 8 incinte (parca) dynaudio (mp3)

Avantaje (din pct meu de vedere)

-Confort
-Eleganta
-Sportivitate (cand este cazul)
-Usor de manevrat
-Dinamica

Dezavantaje

-CONSUMUL ( am facut Bucuresti - Pitesti cu jumatate de rezervor , aprox 30 L - cu 200 - 220 Kmph )
-RAMA CARE LIPSESTE DE LA PORTIERE ( IARNA ITI INGHEATA SI NU MAI POTI DESCHIDE USA :lol::lol::lol: )
pentru ca in momentul in care doresti sa deschizi portiera ,geamul se lasa usor , fiind inghetat ... nu se mai lasa deci nu mai deschizi usa :lol: [ dar totodata ofera un aspect foarte placut autovehiculului ]


Momentan o am din decembrie 2008 si am parcurs doar 2000 - 2200 km cu ea , pe parcurs o sa editez topicul daca mai apar alte neplaceri sau disconforturi :)

Daca este cineva dispus sa-mi raspunda la o singura intrebare referitoare la aceasta masina : " De ce in denumirea ei apare acel 'CC' (coupe / cabrio)? "

Astept intrebari ! salut !

Craxy 05-04-09 20:36

Re: Vw Passat CC
 
asteptam poze...cat mai multe si poze cu interioru sa nu uiti...apoi schimbam impresiile:D

nvybvl 06-04-09 06:37

Re: Vw Passat CC
 
da am sa pun si poze de indata ce o sa am :)

Kent8 06-04-09 11:00

Re: Vw Passat CC
 
:) tu stii pe forum ce scriu altii pe alte forumuri?
si eu cc`u si nu ingheata geamurile iarna, inca am si testat sa vad daca ii adevarat, si nu este.
si o consumat cam mult bucutesti pitesti cu 30l, sincer.
eu am 9000km.
nu are nici o chestie care iti verifica pana de la roti are in interiorul gumelor un strat de spuma speciala care cand simte ca scapa aer etanseaza gaura/spartura
la vulcanizare cand o sa desfaci guma ai sa vezi.

nvybvl 06-04-09 17:58

Re: Vw Passat CC
 
Ma asteptam si la astfel de comentarii , unde e prea mult bine vine si raul ...


Daca nu stii despre ce vb , nu mai vorbi !

IARNA INGHEATA GEAMU SI NU SE MAI DESCHIDE USA !
CAT DESPRE PNEURI , AI O COMANDAT SPECIALA PRIN BUTON CARE ITI VERIFICA ATMOSFERELE DIN ROTI . si te avertizeaza in mom in care una are mai putin ca cealalta si etc ! pls abtine-te daca nu stii , EU DETIN UNA si stiu exact ce se intampla .. e ca si cum ai zice unui orb ca becu ala e rosu si defapt e verde !

Craxy 06-04-09 18:21

Re: Vw Passat CC
 
nu te astepta la mai multe comentarii pana nu pui poze...toti asteptam sa vedem masina:Dhai odata cu pozele

Razvan-CT 06-04-09 18:34

Re: Vw Passat CC
 
Quote:

Originally Posted by nvybvl

Daca este cineva dispus sa-mi raspunda la o singura intrebare referitoare la aceasta masina : " De ce in denumirea ei apare acel 'CC' (coupe / cabrio)? "

pentru ca se numeste coupe confort nu coupe cabrio...

sa o stapanesti sanatos si fara incidente.. si pune niste poze sa vedem si noi bijuteria.. apropo.. ai ceva planuri pentru ea? sau o lasi stock?

nvybvl 06-04-09 19:15

Re: Vw Passat CC
 
Da . o sa pun si poze , promit ca pun maine cand vin de la munca fac cateva poze cu telefonul :-s


Am de gand sa o resoftez deocamdata am abia 2200 km cu ea , nu vreau sa-mi bat joc .. macar sa fac prima revizie dupa aceea mai vedem !

Kent8 07-04-09 14:37

Re: Vw Passat CC
 
Fii serios, NU INGHEATA NICI UN GEAM.
crezi ca azi iarna am stat cu feon`ul sa incalzesc geamul sa intru in masina?
in fine, arata-mi si mie butonul ala cu pneurile ca a mea ii full full full si culmea, nu are nici un asemenea buton.
chiar am sa-i fac poze la bord ca poate sunt eu prea cretin si nu stiu butonul acela.
da recunosc ca nu m-am jucat cu modul de parcare singura...si nici nu prea am curaj...prea scumpa o fost masina sa o las sa se parcheze ea...dar mno

nvybvl 07-04-09 18:16

Re: Vw Passat CC
 
Quote:

Originally Posted by Kent8 (Post 2218533)
Fii serios, NU INGHEATA NICI UN GEAM.
crezi ca azi iarna am stat cu feon`ul sa incalzesc geamul sa intru in masina?
in fine, arata-mi si mie butonul ala cu pneurile ca a mea ii full full full si culmea, nu are nici un asemenea buton.
chiar am sa-i fac poze la bord ca poate sunt eu prea cretin si nu stiu butonul acela.
da recunosc ca nu m-am jucat cu modul de parcare singura...si nici nu prea am curaj...prea scumpa o fost masina sa o las sa se parcheze ea...dar mno

O sa iti fac poza la acel buton !

Se afla in partea dreapta a schimbatorului de viteze situat deasupra celui de reglaj pentru suspensii !

Kent8 09-04-09 10:05

Re: Vw Passat CC
 
ai cutie manuala...?
ieri m-am uitat dupa butonul ala de am paralizat si nimic.
dar dupamasa am fost la vulcanizare sa pun gumele de vara si mi s-o aprins in bord un bec...dar eu nu am gasit nici un buton.
astept poza

nvybvl 09-04-09 18:06

Re: Vw Passat CC
 
Da , am cutie manuala , 6 trepte ! Eu cred ca tu visezi sa ai un CC de nu stii de acel buton =) , no offence

Craxy 09-04-09 20:37

Re: Vw Passat CC
 
pune si tu pozele alea odata ca sunt curios cum arata:D

Kent8 09-04-09 20:37

Re: Vw Passat CC
 
a noastra ii automata
cu optiune de trecut pe manual.
in fine, chiar astept poza cu acel buton, uite chiar acu bag dvd`urile sa vad de ce buton zici tu

eddycdk 10-04-09 06:28

Re: Vw Passat CC
 
ceva poze ar mai linisti spiritele p-aici! :D
nu e greu sa tragi o poza cu tel si sa o urci!
stii cum e cu zicala: nu cred pana nu vad
chiar daca ai mers 200-220 cu ea Bucuresti-Pitesti, e prea mult 30l consumul
oricum nu e indicat sa folosesti mai mult de 3/4 din viteza maxima a autoturismului in primii 1500-2000km, (vad ca ai 2000 abia)
faza cu inghetatul geamului si imposibilitatea de a mai deschide usa...mi se pare plauzibila doar in cazul in care intre geam si cheder, din motive obiective a patruns apa...altfel pare dubioasa (spun asta pt ca la alte masini fara rama la geam cu care am avut de-a face personal - opel calibra si subaru forester - nu au fost probleme nici la -17grade C)


All times are GMT +2. The time now is 04:41.

- Copyright 2024 4Tuning