Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   E36 320 i help (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/115172-e36-320-help.html)

giovanny_best2000 20-03-09 20:58

E36 320 i help
 
Am achizitionat de curand aceasta masinuta si am trei probleme ca ma pune pe ganduri....prima ar fii a: un bec rosu care sta aprins dupa ce pornesc motoru (al doilea in partea stanga de martoru de la frana de mana) si a doua problema este ca pe la 50-60 de km/h imi bate volanul adica ceva de genu stanga dreapta ca si cum ar fii rulmentul dar nu este rulmentul iar a treia problema ar fii ca ceasul de apa de fiecare data cand pornesc motoru ca e rece sau cald el sta numai la jumatate....astept cateva sfaturi va rog

giovanny_best2000 21-03-09 18:58

Re: E36 320 i help
 
chiar nu poate sa ma ajute nimeni?? plss.....am gasit chestia asta in manualul de utilizare da nu cunosc engleza prea bine,,,poate sa ma ajute cineva macar la traducere?? # Lights up when starter is actuated
and goes out when the
engine is started.
If the lamp comes on during normal
vehicle operation: replace brake pads
immediately.

giovanny_best2000 21-03-09 19:19

Re: E36 320 i help
 
upppp nu ma ajuta si p mine nimeni??? problema cu ceasul d apa sa rezolvat au mai ramas celelalte 2

giovanny_best2000 21-03-09 19:25

Re: E36 320 i help
 
1 Attachment(s)
uita-ti si un upload la un manual de utilizare e 36 cine este interesat

viviesp 22-03-09 10:13

Re: E36 320 i help
 
vorbeste cu Edy ca te rezolva sigur.
e tatic in de-astea.
sa o porti sanatos si sper sa nu ma incurci.

R-BMW 23-03-09 00:58

Re: E36 320 i help
 
Quote:

Originally Posted by giovanny_best2000 (Post 2168483)
Am achizitionat de curand aceasta masinuta si am trei probleme ca ma pune pe ganduri....prima ar fii a: un bec rosu care sta aprins dupa ce pornesc motoru (al doilea in partea stanga de martoru de la frana de mana) si a doua problema este ca pe la 50-60 de km/h imi bate volanul adica ceva de genu stanga dreapta ca si cum ar fii rulmentul dar nu este rulmentul iar a treia problema ar fii ca ceasul de apa de fiecare data cand pornesc motoru ca e rece sau cald el sta numai la jumatate....astept cateva sfaturi va rog

Scrie cumva air/bag ? Numai resetat se stinge . Mergi cu ea la tester si se rezolva. Daca ai jante de ALU mergi sa vezi daca sunt echilibrate. BAFTA

scorpionreptyle 23-03-09 17:01

Re: E36 320 i help
 
Poare fi airbagul sau placutele de frana. Iar jantele ori sunt strambe ori ai joc in pivoti.

giovanny_best2000 23-03-09 19:48

Re: E36 320 i help
 
airbag nu am am rezolvat si cu jocul erau din jante .....am facut echilibrarea la toate 4 si am schimbat si cauciucele pe fata...si cum nu se putea mai bine am fost azi in poligin am dat cateva cerculete cu ea si hop sa aprins si becul rosu la nivelul de apa....cred ca sa ars si garnitura de chiulasa se poate sa se fii ars? am stat vreo 25 de min sa raceasca mot dupa care am plecat cand statea pe loc masina cu motorul pornit urca iar nivelul la apa iar in mers scadea ...nu stiu c sa mai cred

scorpionreptyle 24-03-09 21:39

Re: E36 320 i help
 
Quote:

Originally Posted by giovanny_best2000 (Post 2176408)
airbag nu am am rezolvat si cu jocul erau din jante .....am facut echilibrarea la toate 4 si am schimbat si cauciucele pe fata...si cum nu se putea mai bine am fost azi in poligin am dat cateva cerculete cu ea si hop sa aprins si becul rosu la nivelul de apa....cred ca sa ars si garnitura de chiulasa se poate sa se fii ars? am stat vreo 25 de min sa raceasca mot dupa care am plecat cand statea pe loc masina cu motorul pornit urca iar nivelul la apa iar in mers scadea ...nu stiu c sa mai cred

cel mai probabil sa se fi ars garnitura daca ai supraincalzit-o. Sau daca ai noroc,poate ti-o fi sarit mufa de la sonda de apa din cerculetzele alea :)
...ai mai putea circula o perioada cu ea,pana iti pui o garnitura noua,scotzandu-i termostatul...(nu-ti mai da cu apa) ;)

sorin_mx3 02-04-09 15:13

Re: E36 320 i help
 
TESTER (DIAGNOZA )BMW 50 RON !!! ID MESS : AUTOGRUPSRL

sprinter 03-04-09 01:08

Re: E36 320 i help
 
Becul acela rosu este de la placutele de frana ... trebuiesc schimbate .... airbag sau centuri nu iti raman aprinse. Simbolul de care vorbesti este un cerculet incadrat de 2 "paranteze" punctate nu? daca da ... schimba placutele de frana, nu mai au viata lunga...

R-BMW 14-04-09 07:51

Re: E36 320 i help
 
Quote:

Originally Posted by sprinter (Post 2207817)
Becul acela rosu este de la placutele de frana ... trebuiesc schimbate .... airbag sau centuri nu iti raman aprinse. Simbolul de care vorbesti este un cerculet incadrat de 2 "paranteze" punctate nu? daca da ... schimba placutele de frana, nu mai au viata lunga...

Daca ai cheia in contact pe prima pozitie ,ca volanul sa nu se blocheze cand vrei sa il dai jos ,apoi scoti mufa de la air/bag becul va ramane aprins pe bord. Incearca si vei vedea ca trebuie sa mergi dupa aceea la tester.


All times are GMT +2. The time now is 20:58.

- Copyright 2026 4Tuning