Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Navigatii, GPS, Detectoare, CarKit (https://forum.4tuning.ro/467-navigatii-gps-detectoare-carkit.html)
-   -   Vand DETECTOARE RADAR (https://forum.4tuning.ro/467-navigatii-gps-detectoare-carkit/11353-vand-detectoare-radar.html)

WoW 02-01-06 00:23

Vand DETECTOARE RADAR
 
2 Attachment(s)
Vand detectoare radar Cobra 7080 cu 6 benzi, mici, 360grade, vg2 (nedetectabile) cu raza de actiune de 2,3ori intensitatea radarului.

Pret 59.99Euro

Deasemeni Cobra 9215 cu 10 benzi, voce la 89.99euro

Alte modele
Cobra 9400 la 109.99euro
Beltronics 925 la 120euro
Beltronics 945 la 180euro
Beltronics 995 la 300euro

Un model care se instaleaza in bara cu avertizare vocala, in engleza si spaniola (male/female), banda Ku in plus fata de celelalte la un pret promotional de 220euro

Garantie 1an

tel 0740018888

WoW 09-01-06 09:24

up

Dimitris 10-01-06 22:24

daca stiam si eu de tine acum vreo 3 sapt poate mai aveam carnet acum.
ma intereseaza un detector... pe la 100-150 de euro... poate unu pt bara...

steaua23 10-01-06 22:55

care il recomanzi ... raport calitate/pret ??
caut sa-mi achizitionez si eu unul pe la 4-5 mil.
merci

WoW 11-01-06 10:41

Ca raport pret calitate recomand urmatoarele

cel mai ieftin are un raport bun pret calitate (adik Cobra 7080 la 60euro), e micut, are 6 benzi, suficient pt romania, important e ca prinde si dupa deal, curba, are o raza de actiiune cam de 2,3 ori fata de intensitatea radarului (ei pot regla intensitatea radarului de la 150m la 1500m) decai sa spunem 800m x 2,3 = 1840metri acum depinde putin si de traficul de pe strada. Deci e ok pt pretul asta

Mai bun e 9215 care are in plus voce (nu bipaie doar), e mai mare putin, are 10 benzi (mai interesant daca mergi pe afara mult), si cel mai important prinde putin mai bine cam 2,6ori intensitatea radarului. Asta e 90 euro

Ceva echivalent cu 9215 ar fi modelul Beltronics 925


Eu vineri ajung in Buc si daca sunteti interesati un tel 0740018888 si va arat cateva modele

Hondarul 11-01-06 11:30

Preturile sunt ok, dar nu dezinforma oamenii. Nu exista radar care sa bata \"dupa deal, curba\". Nu ai sa vezi asa ceva. Daca le vinzi, ar trebui sa stii mai bine cum functioneaza. Si anume ca detectorul este un dispozitiv pasiv. Nu reactioneaza decat la razele directe ale radarului/laser/IR. Si cum un radar de viteza nu functioneaza decat direct (si nu dupa curba sau deal), lucrurile stau in felul urmator: primul care actioneaza este radarul propriu-zis, care loveste masina cu undele pe care le emite. In acel moment detectorul le simte si te anunta vizual si fonic. Deci primul te detecteaza radarul, apoi bipaie detectorul. Insa... ca sa stabileasca viteza, un radar trebuie sa emita mai multe unde si sa faca o medie. Detectorul de bazeaza pe faptul ca o data ce a bipait, soferul reduce imediat viteza, permitand in 2-3 secunde radarului sa faca o medie mai mica decat viteza care o avea masina la primul semnal sonor.

Mai exact... un detector nu va merge niciodata inaintea unui radar, ci doar dupa ce masina este detectata de undele radar. TOTUL depinde de cat de repede franezi.

FlippE[R]75 11-01-06 13:00

@ Hondarul ... cred ca ceea ce spui tu e valabil pentru unde Laser care se folosesc in america ... la noi din ce stiu se folosesc alt tip de unde ... daca vrei sa vezi detectoare care merg si dupa curba sau chiar deal ... te invit la o plimbare ...

Hondarul 11-01-06 13:04

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"FlippE[R
75\"]@ Hondarul ... cred ca ceea ce spui tu e valabil pentru unde Laser care se folosesc in america ... la noi din ce stiu se folosesc alt tip de unde ... daca vrei sa vezi detectoare care merg si dupa cubra sau chiar daca e deal ... te invit la o plimbare ...

sunt aceleasi unde, stai linistit... ca folosesc acelasi detector in ro ca si in sua. Citeste si instructiunile de folosire unde iti zice clar cum merge detectorul. Si zice clar ca bipaie si actioneaza cand este lovit de unda radarului. Alfel detectorul ce ar detecta daca nu ar intra in raza de actiune a radarului ??? Faza cu curba... este abureala. Mai bine zis, radarul este pus in asa fel incat sa vada masina din timp.

Concluzie: un detector NU merge si NU intra in functiune decat cand este actionat de undele radar. Asta scrie si la prospect, unde zice clar sa franezi imediat !!!!

WoW 11-01-06 13:19

Sunt de acord cu ce a spus FlippE[R]75, te invit si eu la un test si cautam un pistol radar in K si iti demonstrez pe oricare din aceste modele ca intr/adevar prinde radarul chiar daca acesta este dupa o curba sau deal.

Principiul este in primul rand urmatorul undele radar se reflecta in copaci, garduri si ce mai e pe margine, deasemeni un exemplu cu detectorul care il am eu montat in bara iti demonstrez ca daca radarul este pe intensitate destul de mare sa spun cel putin 400/500m detectorul meu care are antena in bara din spate, detecteaza radarul care vine din spatele masinii de la o distanta de 2km in conditii normale de trafic. Mentionez ca nu am antena in spate. Totul se realizeaza prin reflexie.

Si asta tot pt tine Hondarul te informez ca nu toate detectoarele radar sunt pasive. Au o raza oscilatoare de 360 grade cu care poti spune ca ai tu radar nu politia.

Ma ocup de mult timp de, detectoare si le cunosc f bine performantele.
Invitatia ramane deschisa Hondarule

Hondarul 11-01-06 13:49

Bun, deci tu zici ca pana la urma detectorul sesizeaza undele nu care tintesc masina in sine, ci reflectate sau ratacite. Se poate asta, nu te contrazic. Insa eu stiam ca radar-gun urile de pe masinile de la noi au un unghi foarte mic de deschidere tocmai pt a evita astfel de reflectari si pentru a inregistra viteza unei singure masini din vizor, sau chiar a unui biciclist, si nu la toti participantii la trafic. Eu nu ma contrazci cu tine, insa chiar sunt tare curios cum functioneaza detectorul de radar. Eu am unul cu 11 benzi, tot Cobra si crede-ma... ca detecteaza radarul foarte de aproape, adica abia am timp sa franez ca si vad masina de politie.

WoW 11-01-06 15:07

Unghiul de deschidere la radarele de la noi cele de pe masinile de politie care au costat 4000euro bucata au raza cu o deschidere de 200m!!!

Deci e destul de mare.. Chiar poti reclama daca sunt alte masini care circula pe langa tine ca nu ai fost tu prins cu viteza respectiva, depinde ce se vede pe camera.

O posibilitate sa nu mearga al tau este sa nu ai geam atermic care reduce mult distanta, sau chiar sa fi fost tu mai ghinionist si sa fi nimerit unul care sa fie mai prost reglat, ca au mai multe reglaje in interior care sunt facute in fabrica. Caz de 1 la 200buc, depinde si de model. Ar trebui sa il dai inapoi la garantie sau macar sa faci proba cu altele.

Eu dau la ale mele garantie dar nu pot sa le schimb decat daca au fost luate de la mine, ca la randul meu trebuie sa le trimit in SUA.

Ce masina ai?

Hondarul 11-01-06 15:10

cea care se vede in semnatura - delta integrale. ma indoiesc sa fie vorba de geam atermic :lol: ma rog... cert e ca nu mai am o parere asa de buna despre detectoare. Ori nu am avut eu unul performant, ori este doar impresia mea... ca nu prea fac treaba.

WoW 11-01-06 16:32

Sa stii ca se merita sa dai banii pe detectoare decat pe amenda. Eu folosesc de vreo 5/6 ani si nu am mai luat nici o amenda de viteza de atunci. Si merg destul de mult, pe langa alte trasee, faceam bacau/bucuresti saptamanal si pe drum sunt cel putin 5 radare in cea mai fericita situatie. Si ca sa iti faci o idee de viteza cu care merg de depasit ma depasesc max 3 masini pe drum.

Important e sa te mai si uiti ca s/a mai smecherit garcea si mai scoate mufa si o baga cand te vede ca vii tare. Deci face toti banii

Dimitris 11-01-06 21:28

Spune-mi si mie mai multe despre beltronics 945 si ala care se monteaza in bara... mersi

WoW 12-01-06 10:08

Belul 945 e deja ceva superior celorlalte normale, da mai putine alarme false, prinde mai bine ca distanta, are mai multe functii selectabile de utilizator, in concluzie e un detector care merita fiecare banutz si te salveaza in orice situatie. E unul din preferatele mele. Se prinde pe bord cu scai, cu ventuze sau mai are un cleste care se prinde la plafoniera. Pretul e mai mare deaorece Belurile sunt cele mai bune detectoare de pe piata, au soft upgradabil, e 180euro

Cel de bara e Black Spider cu un patent pt Romania si ca performante e identic cu Bel 975 care e 400euro si putin mai bun decat Whistler 3450. Are standard si antena pt spate, si voce in engleza/spaniola, male/female, si prinde tot. Are o antena pt bara din fata, una pt spate, un display, fire, suporti, manual, suruburi, coliere....Deci nu iti mai trebuie nimik ca sa il montezi si cel mai important scapi de stresul de a/l ascunde daca e ceva.


All times are GMT +2. The time now is 19:33.

- Copyright 2024 4Tuning