Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Subwoofere auto (https://forum.4tuning.ro/553-subwoofere-auto.html)
-   -   cumpar subwoofer (https://forum.4tuning.ro/553-subwoofere-auto/112344-cumpar-subwoofer.html)

alex44bucegi 04-03-09 13:15

cumpar subwoofer
 
am statie 900w rms 2 ohm, si condensator

caut un subwoofer de 12 sau 15, in incinta mica pentru matiz.
ceva de genu kicker solo baric, ground zero, etc. ceva serios.

alex44bucegi 04-03-09 13:18

Re: cumpar subwoofer
 
sau dati un sfat ce sa iau, in jur de 1000 w rms la 500-800 ron

Maske 04-03-09 14:09

Re: cumpar subwoofer
 
sugestie... alpine tipe R

quick_5hifter 07-03-09 11:25

Re: cumpar subwoofer
 
Salut, iti pot oferi ceva ce se potriveste perfect cu amplificatorul:
https://forum.4tuning.ro/553-subwoofere-auto/98387-vand-schimb-2-polk-momo-12-a.html
Sunt 2 bucati Polk MOMO de 12 inci a cate 500w rms si 4 ohmi fiecare, deci le poti lega in paralel si obtii 1000w rms si 2 ohmi (numai bine pentru amplificatorul tau).
Problema este daca esti dispus sa sacrifici tot portbagajul de dragul incintei.
Pretul din anunt este discutabil, iar daca le vrei fara grile ti le dau cu 500 lei pe amandoua. Dupa cum am scris si in anunt, accept si schimburi.

Edit: daca esti interesat, am pe cineva care iti poate confectiona si incinta pentru ele (contra cost), pe dimensiunile portbagajului de Matiz.

CLAUDIU_URBAN 07-03-09 13:21

Re: cumpar subwoofer
 
alex tie iti trebuie cv care chiar scoate 700 - 100 w rms , daca na tinut power acoustik ala care l-ai ars , si era un difuzor nervos . eu zic sa incerci kicker 06S15L52 , 15" , 750 w rms , 2 bobine . daca cauti pe forumuri le gasesti mai ieftin acum cu criza asta . bafta .

quick_5hifter 07-03-09 16:32

Re: cumpar subwoofer
 
Quote:

Originally Posted by CLAUDIU_URBAN (Post 2126607)
alex tie iti trebuie cv care chiar scoate 700 - 100 w rms , daca na tinut power acoustik ala care l-ai ars , si era un difuzor nervos . eu zic sa incerci kicker 06S15L52 , 15" , 750 w rms , 2 bobine . daca cauti pe forumuri le gasesti mai ieftin acum cu criza asta . bafta .

Numai de curiozitate intreb: PolkAudio e mai mincinos decat Power Acoustik, in ce priveste puterea RMS? Si inca o intrebare: crezi ca Polk-urile mele nu scot 350w rms / bucata? (repet, doar intreb, nu contrazic si nu presupun nimic, ca sunt si eu curios ce am ^la usa^)

adrianbrasov 07-03-09 17:58

Re: cumpar subwoofer
 
incearca si tu ,,in phase XTB15R'' si vezi cum este

CLAUDIU_URBAN 08-03-09 13:44

Re: cumpar subwoofer
 
Nu am facut comparatia intre power acoustik si polk audio care e o firma f. buna de care inca romanii nu stiu si e pacat , io pur si simplu stiu fostu lui difuzor care i lam bobinat dupa ce la ars . deci nam facut nici o comparatie sau referire la vreo firma anume . doar iam zis cai trebuie minim 700 - 900 w rms fiind ia si insumarea mai multor difuzoare . noroc .

quick_5hifter 08-03-09 15:25

Re: cumpar subwoofer
 
Quote:

Originally Posted by CLAUDIU_URBAN (Post 2128910)
Nu am facut comparatia intre power acoustik si polk audio care e o firma f. buna de care inca romanii nu stiu si e pacat , io pur si simplu stiu fostu lui difuzor care i lam bobinat dupa ce la ars . deci nam facut nici o comparatie sau referire la vreo firma anume . doar iam zis cai trebuie minim 700 - 900 w rms fiind ia si insumarea mai multor difuzoare . noroc .

Am inteles acum, multumesc pentru lamurire si scuze pentru off-topic!

@alex44bucegi: din moment ce suntem concitadini, putem face si o proba difuzoarelor mele pe amplificatorul tau. Anunta-ma daca esti interesat.

Toate cele bune!

Dany_PMD 09-03-09 16:29

Re: cumpar subwoofer
 
Salut
Te intereseaza un subwoofer Hertz Hy Energy HBX 252S ( 2x10" sealed/900w rms la 2 ohm)?

antidotu79 21-03-09 23:52

Re: cumpar subwoofer
 
salut, mai esti interesat de sub?

alex44bucegi 22-03-09 10:22

Re: cumpar subwoofer
 
am uitat sa mentionez ca am si GPL, deci imi trebuie doar un subwoofer.

antidotu79 22-03-09 18:02

Re: cumpar subwoofer
 
te pot servi cu un alpine type r de 12" modelul 1242 cu incinta de aproximativ 66 litri acordata la 33-35 hz, undeva acolo. dak esti interesat astept un PM. aaaaa am uitat sa mentionez ca mai are garantie un an si vreo 5, 6 luni nush exact sa ma uit pe factura.

alex44bucegi 23-03-09 18:25

Re: cumpar subwoofer
 
am ars deja un sub de 800w rms, deci vreau ceva de 1000w, la 2 ohm (2x4ohm)

antidotu79 23-03-09 18:39

Re: cumpar subwoofer
 
de curiozitate, ce subwoofer ai ars (marca si modelul) si ce amplificator ai u (marca si modelul) merci.


All times are GMT +2. The time now is 16:37.

- Copyright 2026 4Tuning