Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Seat (https://forum.4tuning.ro/299-discutii-seat.html)
-   -   Seat Leon/Toledo Schimburi (https://forum.4tuning.ro/299-discutii-seat/109124-seat-leon-toledo-schimburi.html)

enoon 12-02-09 11:12

Seat Leon/Toledo Schimburi
 
Salut,

Are cineva o lista sau informatii, referitor la cat de des se schimba uleiuri/filtre pentru toledo/leon? In special m-ar interesat ce fel de ulei trebe pentru un schimbator manual toledo 2003, dar si restul informatiilor ar fi tu utile pentru cei care nu suntem mecanici sau nu avem tangenta cu domeniu :oops:

Multumesc anticipat.

fane cordoba 13-02-09 11:35

Re: Seat Leon/Toledo Schimburi
 
cel mai corect ar fi sa suni la un dealer seat si sa afli niste informatii corecte de la oameni care se pricep ;)

enoon 17-02-09 14:55

Re: Seat Leon/Toledo Schimburi
 
Am schimbat pana la urma uleiul in cutia de viteza 75w90 pentru cei interesati, 2 litri, problema e ac totusi parca intra greu in viteze. Alte idei sugestii ce ar putea fi?

b01uxd 22-02-09 19:10

Re: Seat Leon/Toledo Schimburi
 
ai cumva motorizare 1.6 16v? dak da sa sti ca problema care o ai tu e si la mine si la multe alte masini din grup.....am intalnit aceasi problema si la audi a3 si la vw golf 4...

enoon 23-02-09 07:48

Re: Seat Leon/Toledo Schimburi
 
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 2090723)
ai cumva motorizare 1.6 16v? dak da sa sti ca problema care o ai tu e si la mine si la multe alte masini din grup.....am intalnit aceasi problema si la audi a3 si la vw golf 4...

Da 1.6 16v. Interesanta chestie, o fi o problema sau intentionat asa este construita cutia de catre ingineri, intr-un fel sa te forteze sa schimbi vitezele cat mai corect la turatii mai reduse (in caz in care ai viteza mai mare) doar ca si la pornire merge mai greu, cel putin pe perioada iernii. Nu stiu ce fac astia in nord atuncea :-P

b01uxd 23-02-09 08:31

Re: Seat Leon/Toledo Schimburi
 
Quote:

Originally Posted by enoon (Post 2091829)
Da 1.6 16v. Interesanta chestie, o fi o problema sau intentionat asa este construita cutia de catre ingineri, intr-un fel sa te forteze sa schimbi vitezele cat mai corect la turatii mai reduse (in caz in care ai viteza mai mare) doar ca si la pornire merge mai greu, cel putin pe perioada iernii. Nu stiu ce fac astia in nord atuncea :-P

eu am un leon din 2006(modelul vechi) luat din reprezentanta alto syncro, masina a venit cu problema asta inca din fabrica, am fost la serviceul lor si miau zis ca asa e normal ca cik e timoneria p cabluri, din cate stiu eu mai au si alte masini timonerie p cabluri da le intra in viteza....(masina si garantia sunt p numele tatalui meu si deci eu nam avut ce sa le fac iar acum a expirat garantia). acu cateva luni un prieten sia adus un leon din 2003 tot 1.6 16v dar la ala nu e problema asta...e ciudat, probabil e in functie de lotul de fabricatie, oricum eu miam facut o parere si despre dealer si despre marca, adik dao dreaq de treaba la un oltcit din 93 ii intra in viteza perfect si acu in 2009 si la un leon ii intra prost din fabrica si cik asa e normal.....

shm3ny 20-11-09 13:02

Re: Seat Leon/Toledo Schimburi
 
scuze de off topic dabia am luat un toledo sh de vreo 2 zile din 2000, motor pe benzina , am vazut ca pe el scrie 1,6 SR stie cineva mai multe despre acest motor?


All times are GMT +2. The time now is 17:42.

- Copyright 2026 4Tuning