Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accidente (https://forum.4tuning.ro/451-accidente.html)
-   -   2 Accidente in orasul ROMAN (https://forum.4tuning.ro/451-accidente/108211-2-accidente-orasul-roman.html)

scturoag 07-02-09 02:31

Accidente in orasul ROMAN
 
De o vreme , in orasul Roman , judetul Neamt ... multi tineri inconstienti au luat permisul de conducere , majoritatea cocalari care o ard in figuri,scarturi , turatii mari si viteza ametitoare in oras ...
Iata 2 accidente destul de grave zic eu filmate de mine ... accidentele s-au produs la aproximativ 2-3 unul de celalalt ...
(Scuza-ti claritatea filmuletelor si a sunetului)

1. Dacia Supernova ... soferul avea 18 ani ... debea luase carnetul si isi etala talentele in trafic ... ca urmare =>>>

https://www.youtube.com/watch?v=oVrI3dNM_Yo ( soferul a fugit de la locul accidentului , dar a fost gasit in mai putin de jumatate de ora )

2. Renault Clio ... la fel ... soferul avea carnetul luat de cateva zile ... si .. in stare de ebrietate , rula cu 140 km/h in oras(in schimb , avea centura) , intr-o curba , destul de larga , la viteza aia nu a mai apucat sa-shi mentina banda si a intrat pe contra-sens si a tamponat frontal un Opel Meriva ... acul a intzepenit la 140 km/h ... Politisti si in ziua de azi au ramas mirati cum de au supravietuit ... Video =>>>

https://www.youtube.com/watch?v=4kX7b...eature=related

__________________________________________________ ______

Unii dintre voi poate trageti o concluzie si nu va mai urcati in stare de ebrietate la volan ....
Nu pui in pericol numai viata ta ... ci si a altora :!::!::!:

alex.p7m 07-02-09 14:01

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
incompetenti :| kt d beat sa fi sa nu iti dai seama ca esti beat :| si nu poti conduce in stare de ebrietate :| ... astia merita suspendarea permisului pe viata :|:arrow:

scturoag 07-02-09 14:07

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
Pai ai pus o intrebare fara raspuns ...... pana la urma , toti am baut la volan ... macar odata ... dar sunt sigur ca nu toti ne-am urcat in halu' asta la volan.. sa bei asa de mult incat sa nu realizezi ca ai 140 km/h in oras si ca nu esti cu HUMMER ci cu un Renaul Clio.
Daca il vedeati pe soferul autoturismului Renault Clio ... ziceati ca e injectat ... deci era V-A-R-Z-A.
Va puteti da seama cat de beat era numai cand va uitati la avariile masinilor ... sa faci asa accident pe un drum European de 3 benzi la 12 noapte cand is 5 masini pe o raza de 10km ...

silviu_fxx 07-02-09 14:43

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
Quote:

Originally Posted by scturoag (Post 2045799)
Pai ai pus o intrebare fara raspuns ...... pana la urma , toti am baut la volan ... macar odata ... dar sunt sigur ca nu toti ne-am urcat in halu' asta la volan.. sa bei asa de mult incat sa nu realizezi ca ai 140 km/h in oras si ca nu esti cu HUMMER ci cu un Renaul Clio.
Daca il vedeati pe soferul autoturismului Renault Clio ... ziceati ca e injectat ... deci era V-A-R-Z-A.
Va puteti da seama cat de beat era numai cand va uitati la avariile masinilor ... sa faci asa accident pe un drum European de 3 benzi la 12 noapte cand is 5 masini pe o raza de 10km ...

Daca avea hummer, la 140 iesea carnagiu.
Cred ca toti am avut momente asemanatoare dupa ce am luat permisul, insa eu, spre deosebire de altii, am stiut ca o masina nu poate intra cu 500kmh in orice curba, asa cum se intampla in NFS.

scturoag 07-02-09 14:57

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
Pai gandeste-te ca a supravietuit cu Renault Clio la 140 km/h impact frontal cu un Opel Meriva , soferul s-a zgariat la cap si o mana rupta , iar ceilalti 4 pasageri cu zgarieturi si cu o spierietura care nu o sa o uite toata viata lor.
Daca era un Hummer te asigur ca nici zgarieturi nu aveau ...
Tot in orasul Roman ... la iesire , pe E85 spre Iasi , acum 2 ani , a fost un accident , un Hummer H2 cu un Volkswagen Passat , Hummer-ul avea 120 km/h si a intrat in VW Passat frontal , Hummeru' nu avea mai nimic dar Passatu' era scrum , soferul Passat-ului a murit pe loc , iar cel/cei(nu stiu daca avea pasageri sau nu) nu avea nici macar o zgarietura , iar Hummeru' avea motorul intact.
Si am uitat sa mentionez ca a doua zi dupa cele 2 accidente de mai sus , a mai avut loc un accident cu un Volkswagen Passat modelu' din 1996-2000 , tot asa ... un adolescent in stare de ebrietate isi etala talenele in centrul orasului , a vrut el sa faca o intoarcere sa se dea in spectacol si masina a uitat sa se mai intoarca ...cu rotile virate la maxim a intrat in bordura si l-a rasturnat pe o parte , acelasi individ cu cateva ore inainte era sa mai produca 3 accidente cu un Q7 , un Passat modelu' nou(nu cc-ul) si un Mercedes E-Clase,sub ochii a sute de oameni din fata discotecii Inter Club ...
Insa nu mai aveam memorie in telefon sa mai filmez ca nu descarcasem filmuletele facute cu o seara inainte la cele 2 accidente de mai sus.

criss_cars 07-02-09 18:54

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
Da-mi voie sa ma indoiesc de faptul k al doilea accident s-a intamplat la 140km/h. Un sybol la 140km/h impact frontal se dezintegreaza uita-te la testele euroencup (sau cum se scrie) ce se intampla cu el la 60km/h.

Dimitris 07-02-09 21:11

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
nu este relevanta pozitia acului de pe bord. astea sunt basme de pe vremea lu ceausescu.

Arunca un ceas pe jos sa vezi daca se blocheaza la ora indicata inainte sa il arunci. Cunosc persoane care au cazut cu motocicleta si acul a ramas la 270 km/h.

scturoag 08-02-09 00:48

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
Nu stiu , cu ochii mei nu am vazut , din vorbele politistilor povestesc si eu care si cum a fost accidentu' :) dar au fost martori care au vazut totu' live si au spus ca avea peste 100 , si eram mai multi care il vazusem cu 30-40 de minute inainte in alt loc , si rula cu viteza ...

scturoag 08-02-09 00:53

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
Quote:

Originally Posted by criss_cars (Post 2046456)
Da-mi voie sa ma indoiesc de faptul k al doilea accident s-a intamplat la 140km/h. Un sybol la 140km/h impact frontal se dezintegreaza uita-te la testele euroencup (sau cum se scrie) ce se intampla cu el la 60km/h.

Da... Renault Clio/Dacia Logan , Differet cars , same shit ...
Dar eu am povestit din vorbele oamenilor care erau la fata locului...si am vazut si eu accidente cu masini mult mai scumpe (Mercedes E-Clase , S-Clase , BMW X5 ...etc) si unele erau la 120 km/h iar masinile se faceau praf .... vb aia .. masina de lux ... si clio rezista la 140 km/h ??? ... se aude in film , cum se circula vorba cu 140 km/h.

22VIN 08-02-09 12:17

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
pai daca e sa te iei dupa martori (75% din ei sunt doar niste gura-casca, care habar nu au de capul lor) orice accident se petrece la viteze astronomice. pentru ei:
50km/h - 80-90km/h
60km/h - 100-110km/h
80km/h - 140-150km/h
100km/h - "cred ca era peste 200 frate"

JFk_Florin 08-02-09 12:25

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
Bine zis amphetamine,dar mai ales a fost tare in al 2-lea filmulet,romanu care a zis k asta a vrut sa faca "tokyo drift" =))))

scturoag 08-02-09 12:37

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
Nu, nu , eu am zis faza cu "tokyo drift" dar nu am zis k a vrut sa faca ... am zis : " bai frate , asta unde se crede , in tokyo drift ?!?" oricum era la caterinca ...
noi astia de prin provincie asa vorbim ... mai in glume si in ras ...
@Amphetamine -> Da ... cam asha ceva ... dar cine a mai declarat ca avea 140 km/h era soferul celuilalt autoturism OPEL MERIVA ... un italian .. si el a spus ca avea peste 100 km/h ...
Sincer eu nu am vazut nimic , sa vad kilometrajul sau etc .... din cate ati auzit si voi in film ... toata lumea asa vorbea ... si apoi am fost langa masina politiei , ca unul dintre martori era un fin de'al tatalui meu .. si m-am bagat si eu acolo sa aud discutiile dintre politisti, martori si cei 2 soferi si am auzit ce a spus italianul ... faza cu: "avea peste 100km/h" ....

Evil Yuri 08-02-09 14:35

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
Daca mergi prin multimea adunata la un accident de genul, si spui ca ala a mers cu 140, cand e un accident cu daune de genul, toti or sa zica acelasi lucru.
Daca mai spui ca a fost si accident frontal, iar ambele masini se aflau in miscare, bat pariu ca vitezele lor adunate nu erau de peste 100 km/h.
La 140 km/h, si intr-un stalp de parcare (da, stalp d'ala mic de pe marginea trotuarelor) daca intra, masina arata ca dupa asediu.

scturoag 08-02-09 14:42

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
Pai da ... daca o masina are 100km.h pe ora si intra intr-un perete/stalp/copac , poti sa spui ca a facut accident la 100 km.h , dar daca face accident frontal cu alta masina ... si masinile aman2 se aflau in miscare ... se aduna viteza .
De ex: daca Opelu' avea 60 km.h si Renault-ul avea 140 km.h .. inseamna k impactul a fost la 200 km/h ...
Dar , vitezele lor erau peste 100 , hai sa-ti spun si de ce ...
Renault-ul ala l-am vazut si inainte de accident .. si sub 70-80 km/h in oras nu o tinea ... ca era 12 jumate noaptea ... orasul gol , strada europeana cu 3 benzi ... iar Opelu' sigur nu mergea cu 20-30 km/h ca viteza lor adunata sa faca 100 km.h , mergea pe putin 50-60 km.h , crede-ma stiu cum se circula in orasul ala ... mai ales in weekend dupa 8-9 seara.

scturoag 09-02-09 04:34

Re: 2 Accidente in orasul ROMAN
 
Pe 8 februarie, in jurul orei 6:15, pe DN 15 D, in localitatea Bozienii de Sus s-a produs un groaznic accident de circulatie, accident in urma caruia doua femei, mama si fiica - au decedat.

Alte doua persoane au ajuns, in stare grava, la spital. Tragedia de la Bozieni l-a avut ca protagonist pe Mihai C., de 28 de ani, din Piatra Neamt, care se afla, in momentul producerii accidentului, la volanul unui autoturism marca BMW, care se deplasa de la Piatra Neamt spre Roman. Ajuns pe raza localitatii Bozieni, într-o curba usoara la stinga, din cauza faptului ca nu a adaptat viteza la conditiile de drum umed, soferul pietrean a pierdut controlul asupra bolidului cu care circula si a intrat în coliziune cu un postament din beton, pe care era amplasat un indicator de intrare în localitate. Impactul dintre autoturism si podetul din beton a fost extrem de violent, lucru care a dus la decesul celor doua pasagere aflate pe bancheta din spate a autoturismului BMW. Este vorba despre Elena C.C., de 74 de ani, bunica soferului, si Elena D.C., de 49 de ani - mama aceluiasi sofer. Accidentul s-a soldat si cu ranirea usoara a conducatorului auto, acesta suferind un traumatism cranio-cerebral, un traumatism de piramida nazala si un traumatism dorso-lombar. Un alt pasager aflat in linga sofer, Mihaela S., de 39 de ani, din Piatra Neamt, a suferit un traumatism dorso-lombar. Cei doi au fost transportati la spital, pentru a li se acorda ingrijiri medicale. In urma accidentului, conducatorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicind ca soferul pietrean avea o concentratie de 0,18 miligrame alcool pur la litrul de aer expirat. Cercetarile in acest tragic caz sint continuate de lucratorii din cadrul Serviciul Politiei Rutiere Neamt.

Bogdan Gotca - Ziarul De Roman


All times are GMT +2. The time now is 02:58.

- Copyright 2024 4Tuning