Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Renault (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault.html)
-   -   RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985 (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault/106978-renault-fuego-1-6-gts-1985-a.html)

vandomankan 31-01-09 11:36

RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
Salutare tuturor!

Aici voi incerca sa arat pe cat posibil,dezmembrarea,reconditionarea,si imbunatatirea unui Renault Fuego.
Intrucat stim cu totii ca tuningul costa,iar pentru majoritatea banii sunt o problema,incerc sa reconditionez starea masinii folosind cat mai putini bani.
La inceput mi s-a parut si mie ca suna ciudat,insa am ramas uimit la cate lucuri poti reconditiona pe bani putini.
Doresc sa anunt ca nu sunt expert mecanica sau in tuning de orice fel.Tot ceea ce am sunt niste scule ruginite,indemanare,incapatzanare si internet(de care ma voi folosii majoritatea timpului pentru a fura idei).

Renault Fuego 1985,motor 1.6(1647 cc),carburator weber 32 dara,dublu-corp,96 cp,aprindere elctronica,filtre schimbate(cel de aer schimbat cu unul nou,insa tot stock deocamdata,filtru nou benzina,filtru nou ulei,se potriveste cel de logan).Geamuri electrice,oglinzi electrice,evacuarea e praf...e gaurita toata..cap coada.

Voi arata imagini cu "rabla" in diferite ipostaze.Mentionez k treaba asta am inceput-o de vreo 2 saptamani si pe parcurs,odata cu postarea imaginilor si explicatiilor,poate imi mai puteti da sfaturi...daca nu, pentru mine e de ajuns sa ramana aceste lucruri aici,pentru cei care vor avea nevoie.

vandomankan 31-01-09 11:39

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
https://img187.imageshack.us/img187/3...1161661pg8.jpg
https://img187.imageshack.us/img187/r...jpg/1/w640.png


Asa arata masina knd am luat-o de la fostul proprietar

vandomankan 31-01-09 11:52

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
masina arata jalnic la interior : omu' lipise niste ornamente de catifea rosie pe bord,stalpi,si prin spate.
Are contact de Raba,iar knd dadeam drumul la aer cald iesea numai pamant.
Macar omul a fost simtit si a recunoscut ,atentie, ca masina a fost luata de apa.exact: a luat-o garla. Iar acest lucru e sigur,deoarece in masina se afla un strat de un deget de nisip de garla.


https://img141.imageshack.us/img141/5...1161663pg6.jpg
https://img141.imageshack.us/img141/r...jpg/1/w320.png

mikkai 31-01-09 11:57

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
imi place culoarea!Poate reusesti sa pui mai multe poze dar pe forum nu pe imageshack.

vandomankan 31-01-09 12:27

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
3 Attachment(s)
demontarea......

vandomankan 31-01-09 12:43

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
un lucru foarte important inainte de a demonta totul prin interior:

- sa aveti la indemana toate numerele de chei,insa nu numai fixe,ci si tubulare,inelare.o cheie reglabila e sfanta.un patent simplu,unul cu cioc,set de imbusuri,surubelnite in stea si drepte,cleste...si foarte important:un cutzitash cu varf,zdravan,ascutit bine.

- sa mai fiti cu cineva(nu neaparat priceput) cu voi. veti avea nevoie sa sa tina contre la suruburi,la piulite...si de ce nu...sa mai dea cu parerea.:D

-un pix, un carnetel si un marker.incercati pe cat posibil si notati fiecare surub,piulita,saiba sau alte accesori.veti fi uimiti cate se vor strange.(de preferat,la montarea acestora inapoi poate cumparati altele noi,k nu sunt scumpe)

- sa aveti niste pungutzae de unica folosinta astfel incat sa bagati in ele toate surubaraiele si accesoriile.de exemplu :dak desfaci scaunul de la sofer,bagi intr-o punga numai maruntzishurile de la el.si tot asa.o sa va vina mult mai usor sa le montati inapoi.

- sa aveti chef de treaba,mult tutun si fara bautura.sa fiti lucizi.

- orice ati face ,sa nu faceti treaba pe intuneric. munca pe intuneric nu e buna in cazul asta

vandomankan 31-01-09 12:49

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
2 Attachment(s)
in desfasurarea activitatii...
se poate obseva cu usurinta restul de nisip de pe jos si de pe langa schimbator si frana de mana...

vandomankan 31-01-09 13:16

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
6 Attachment(s)
demontarea bordului...

un sfat...inainte dea demonta bordul,neaparat scoateti volanul(eu nu am facut asa si m-am chinuit...de...de fraier:sad:) folositi tubulara.

acum incepe calvarul....fire si matzaraie..

- dati bateria jos(evident)
- scoateti tot ce poate fi scos din bord(casetofon,bricheta,scrumiera etc...)
- deasupra panoului cu indicatoare se afla capacul.capacul e prins in cleme.
-panoul cu indicatoare e prins in 2 suruburi laterale,apoi cu cleme metalice sus si jos.iese destul de usor cu o surrubelnita.
- bordul propriu zis are urmatoarele sisteme de prindere: in laterale(sub gurile de ventilatie) se afla cate un surub cu contrapiulita prins de stalp.e destula chinuiala acolo k nu prea e loc.apoi are cleme de plastic in partea de sus,pe la parbriz,unde iese caldura.are 3 cleme,dispuse egal.trebuie 2 persoane sa fie mai usor:una impinge de bord in fata cealalta ridica de el.si aici e ceva chinuiala.(mai ales din cauza vechimii masinii)
- acum teoretic bordul trebuie sa iasa insa atentie la cabluri.toate cablurile sunt prinse pe partea interioara bordului.nu desprindeti cablurile din bord:vedeti k in partea stanga a volanului,pe dedesubt,sunt 3 prize.scoateti de acolo cablurile.atentie la nul.e si el pe acolo,numai k e mai mic.
- daca ati scos cablurile din prize,bordul ar trebui sa iasa...mai e o chichitza: bordul e fix intre stalpi,asa k nu va chinuiti sa trageti de el.scoateti intai un capat,deschideti portiera,trageti de capat spre portiera deschisa.iese usor acum.
cateva poze...imi pare rau k nu am reusit sa fac poze cu toate etapele....knd ajung la zi cu reconditionarea am sa fac mai multe..

si imi cer scuze de neclaritate pozelor...sunt facute cu telefonul

vandomankan 31-01-09 13:33

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
3 Attachment(s)
etapa pe care nu am metionat-o este dezmebrarea capitonajelor usii,scoaterea scaunelor,canapelei,si capitonajele din spate si din portbagaj:
acestea din urma sunt de pastic si sunt prinse cu suruburi si holsuruburi(cel putin asa au fost la mine).capitonajele din dretul canapelei au un surub mascat,care se scoate prin stalpul central al masinii(la incuetoarea usii).vedeti k are un dop de cauciuc,intai il scoateti.
atentie ca si prin spate veti gasii fire(care duc la boxe si la lumina,pe laterale).imi pare rau,dar aici nu am facut poze.
am facut insa cu reconditionarea scaunelor...sunt sport..si totodata stock.
pot sa zic k erau niste infectii...colacaiau toate unicelularele pe acolo.
Poze:

vandomankan 31-01-09 18:28

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
pana una alta...ma lovesc de o problema.....imi da ulei pe la garnitura de la saxofon...m-am uitat de 'njpe mii de ori si sigur da pe acolo.se si vede.nu se scurge din alta parte.mi se pare o mare problema,avand in vedere k stiu k nu are ce cauta ulei pe la evacuare.
reusiti sa imi dati cateva idei sa remediez problema?in afara de faptul k ar trebui sa schimb garnitura de chiulasa si cea de la saxofon

thehuhu 31-01-09 21:15

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
simeringuri supape

nospherat 31-01-09 21:52

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
Care nu sunt scumpe deloc,dar e mai mare tam-tam'ul cu schimbarea lor,bravo,e interesant ce faci tu acolo si ce scri aici ...poate fi luat ca un tutorial pt cei care vor mai face asta cu Fuego :),bafta si spor la treaba in continuare!

nospherat 02-02-09 13:54

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
Hai man...ce-i mai faci Focului?Sau ai intrat in astenia primaverii si nu mai ai chef..?:)

vandomankan 03-02-09 00:10

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
4 Attachment(s)
nu nu...nu am intrat...insa mai sunt si alte lucuri de care sa ma ocup.
poi ce sa zic k i-am mai facut: m-am apucat de vopsit elementele de prin ea,plasticaraiele alea de design care vin pe stalpi,care mascheaza stuturile de amortizoare spate,imbracamintea de prin portbagaj...concret tot ce e din plastic. culoarea lor era un maroniu ciocolatiu,erau patate,shterse...vechi ce sa mai.le-am vosit cu spray negru,in 2 straturi.le voi da si cate un strat de lac tot spray.bordului i-am facut la fel,numai k l-am smirgheluit cu smirhel de 500 inainte.a ramas numai lacul de dat.poze pun knd le-oi da si lacul...sa arate bine.
Am inceput remontarea canapelelor: adica dupa vopire,am pus buretzii inapoi dupa care imbracamintea prinsa inapoi.mare chin si aici pt k e imbracamintea originala,nu huse d-alea care se pun peste.M-am gandit k e bine sa le pun inapoi(dupa spalare bineinteles),k se aseaza mai bine husele pe care le voi cumpara. Era sa stric si masina de spalat cu alea,k imi mai ramasese o sarma otelita in una din ele si la rotatzii intrase printr-o gaurica din centrifuga.
Volanul l-am dat jos si vreau sa il reconditionez, k imi place.Consider k e mai bun decat un kitch din ala de curse de 100 lei.Acesta este din aluminiu si e foarte zdravan.
Poftim cateva poze.
Sa nu va luati de buretzii de la scaune....in poze par rupti si murdari,insa imbracamintea a fost lipita de ei si s-au smotocit la scoatere

vandomankan 03-02-09 00:13

Re: RENAULT FUEGO 1.6 GTS 1985
 
o sa pun poze si cu imbracamintea originala pusa.


All times are GMT +2. The time now is 21:49.

- Copyright 2024 4Tuning