Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Model incinta (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/106036-model-incinta.html)

TheADX 25-01-09 10:18

Model incinta
 
1 Attachment(s)
Salutare tuturor sunt nou pe aici si asi vrea sa aflu ce parere aveti despre acest model de incinta? Am cateva idei in cap si m-ar interesa sa aflu daca a folosit cineva genul asta de incinta si ce ati auzit despre ia.

iviTe 25-01-09 12:53

Re: Model incinta
 
eu am asa incinta facuta ... am 2 Pioneer pe ea si suna bine ... normal tre sa fie si calculata bine ... ptr L corespunzatori ai difului...:D

TheADX 25-01-09 12:56

Re: Model incinta
 
problema mea e ca nuprea am cum sa calculez incinta din cauza ca am 2 difuri no name de 100W RMS si 25cm parca... cred ca am sa merg pe noroc nici eu nu stiu ce am sa fac...

iviTe 25-01-09 12:57

Re: Model incinta
 
Quote:

Originally Posted by TheADX (Post 2008689)
problema mea e ca nuprea am cum sa calculez incinta din cauza ca am 2 difuri no name de 100W RMS si 25cm parca... cred ca am sa merg pe noroc nici eu nu stiu ce am sa fac...

asta nu prea ebine :|dar tu sti ce ai si cum...:rolleyes2

TheADX 25-01-09 13:00

Re: Model incinta
 
In plan asi vrea sa le montez pe o dacie 1310 cu iesire in interiorul masinii la luneta deci incinta va fi cumva pe spatele banchetei in picioare.... trebuie sa masor sa vad ce si cum... cel mai nasol este ca nu am cum sa calculez incinta si am sa o fac din ochi... banuiesc ca am sa renunt la gaurile laterale si am sa merg decat pe cea din centru pt reflex

iviTe 25-01-09 13:03

Re: Model incinta
 
1 Attachment(s)
uite cum arata a mea .... bine nu e mochetata .. inca e in lucru.. :D dar interiorul incintei este cum ai aratat tu in poza ..

TheADX 25-01-09 13:08

Re: Model incinta
 
dap nu eram prea sigur daca e asa... am vazut postul tau si filmuletele dar nu am vazut dunga de pe centru si am crezut ca e altfel facuta.... o sa revin cu poze ale difuzoarelor... ele sunt montate acum pur si simplu pe plansa de la luneta fara amp sau condesator merg pe un LG "50w" dar foarte slab... nu simt nici o lovitura in piept de la bas :)) Felicitari sistemul tau chiar arata bine cat ai investit in el? daca poti pune asa cateva detalii dimensiuni etc... cum ai procedat tu

iviTe 25-01-09 13:20

Re: Model incinta
 
Quote:

Originally Posted by TheADX (Post 2008729)
dap nu eram prea sigur daca e asa... am vazut postul tau si filmuletele dar nu am vazut dunga de pe centru si am crezut ca e altfel facuta.... o sa revin cu poze ale difuzoarelor... ele sunt montate acum pur si simplu pe plansa de la luneta fara amp sau condesator merg pe un LG "50w" dar foarte slab... nu simt nici o lovitura in piept de la bas :)) Felicitari sistemul tau chiar arata bine cat ai investit in el? daca poti pune asa cateva detalii dimensiuni etc... cum ai procedat tu

pai ce iti pot zice aicea daca chiar vrei iami ID de mess de la la profil si vb..

TheADX 25-01-09 14:57

Re: Model incinta
 
5 Attachment(s)
Iata cateva poze cu difuzoarele nu stiu daca ajuta cu ceva dupa cum spuneam sunt no name sau asa zisele "BM". Arata bine? ce pot sa spun e ca sunt foarte rigide. Dativa si voi cu parerea

iviTe 25-01-09 16:15

Re: Model incinta
 
ce pot sa zic astea nu cred ca merita sa le faci incinta ca tot nu vor sunabine ..... :|

TheADX 25-01-09 16:17

Re: Model incinta
 
idea e sa fac incinta ca dupa poate mai trang bani si bag mai puternic ceva pe aceleasi gauri

iviTe 25-01-09 16:21

Re: Model incinta
 
daca iei ceva de firma ...alea nu le pui la nimeriala in orce "LADA" sa zicem...ca alea iti cer un anume litraj la incinta inchise ,bass relfex , etc.... la o anumita frecventa si multe altele...dar tu sti ce vrei si cum..:)

TheADX 25-01-09 16:28

Re: Model incinta
 
io te inteleg dar nu am ce sa fac... nu o sa iasa sunetul perfect dar nici ca in spatiu deschis nu o sa se auda o sa le montez pastea cand o sa am timp... si material sa fac incinta... spatiu prea mult nu este dar o fac cat sa intre fix.

iviTe 25-01-09 16:30

Re: Model incinta
 
Quote:

Originally Posted by TheADX (Post 2009301)
io te inteleg dar nu am ce sa fac... nu o sa iasa sunetul perfect dar nici ca in spatiu deschis nu o sa se auda o sa le montez pastea cand o sa am timp... si material sa fac incinta... spatiu prea mult nu este dar o fac cat sa intre fix.

bafta la proiect si sa pui poze cand ai facut si cand e in "constructie" :D

TheADX 25-01-09 16:32

Re: Model incinta
 
am sa ma straduiesc... problema acum sunt materialele sa vad ce si cum gasesc ca imi trebuie cam mult placaj pt interioru lui. Apropo tu ai mai dat si gaurile laterale pt reflex sau doar mijlocu lor unit? In interior ai bagat ceva izolatie sau mai stiu io ce?


All times are GMT +2. The time now is 13:48.

- Copyright 2026 4Tuning