Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E46 - 323ci - Horsepower Freaks (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/104410-e46-323ci-horsepower-freaks.html)

Calimero2003 14-01-09 13:34

E46 - 323ci - Horsepower Freaks
 
7 Attachment(s)
BMW 323ci - 170 whp
Masina nu are nimik senzational deocamdata dar am de gand sa ajunga departe ....
Modificari importante motorului nu am adus deoarece vreau sa il schimb cu alceva ... deaceia momentan singura modificare adusa este evacuarea ... care este SuperSprint EVO2 ...
Masina avea jante pe 18 CSL cand am cumparato .... nu prea mi-au placut pt ca aveau acelasi ET fata/spate ... asa ca le-am schimbat cu unele de M3 Evo .... adica Et17 spate si 38 fata .... pe `19 ..aceasta schimbare complicandu-mi putin munca la masina deoarece trebuie acuma sa imi modific aripile de spate ... lucru care sa va intampla foarte curand (sa dea putin soarele).
Modificarile care le-am mai adus masini a fost montarea unei unitati 2Din ... lucru care a fost extrem de costisitor datorita costurilor extrem de mari a chitului de montaj ... 250 euro ...numai kitul ... plus alte 500 ron manopera de montare intrun servis specializat ....
Am deschis acest topic pt a cere in special parerea si mai ales pt a loa o hotarare extrem de importanta ... ce motor sa pun pe ia ... si daca sa il fac turbo sau sa-l las aspirat.
Deasemenea as fi interesat daca stie cineva ce imi trebuie pt a monta un diferential de M3 E46 ... am de gand sa fac aceasta schimbare foarte curand ...
Deci in principal astept parerile voastre despre motorul ce va fi montat pe aceasta masina si despre ce anume ar mai trebui schimbat la ia.

sezione91_blue 14-01-09 14:01

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
Frumoasa masina. sa o stapanesti sanatos si fara incidete. Dupa cum vad din poza esti din Craiova... sau cel putin pozele sunt facute in Craiova. Bafta in continuare.

mistreku 14-01-09 14:02

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
s-o stapanesti sanatos! aspirat vs turbo, fiabilitate vs senzatie. parerea mea ca poti sa scoti destul si din aspirat. daca totusi te hotarasti pe supra-alimentare, io as zice sa mergi totusi pe charger, nu pe turbo. cred ca e ~3000e un kit pt a ta. bafta!

PDV_1989 14-01-09 14:08

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
Frumoasa masina , sa o stapanesti sanatos si fara incidente ! Un motor Turbo e mai deosebit decat cel Aspirat :D !
Bafta cu planurile de viitor !

quze 14-01-09 15:32

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
Ce e cu horsepower freaks ?

andreiwtw 14-01-09 15:39

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
Masina avea jante pe 18 CSL cand am cumparato .... nu prea mi-au placut pt ca aveau acelasi ET fata/spate ... asa ca le-am schimbat cu unele de M3 Evo .... adica Et17 spate si 38 fata .... pe `19 ..aceasta schimbare complicandu-mi putin munca la masina deoarece trebuie acuma sa imi modific aripile de spate ... lucru care sa va intampla foarte curand (sa dea putin soarele).


Iti ating rau in contra-aripi ?
Ce dimensiuni ai la cauciucuri ?

Calimero2003 14-01-09 15:51

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
Da ... ating foarte rau ... nu se poate merge cu ia ... eu am si suspensie sport pe ia si imi atingeau foarte rau ..acum am reusit sa le departez putin cat sa nu imi mai atinga cand nu am pe nimeni in spate ... dar pe viitor am sa le fac asa cum trebuie ..
Dimensiunile actuale ale cauciucurilor sunt cele standard pt 19 ... adica 235/35/19 fata si 275/30/19 spate .
De unde "Horsepower Freaks" ?? ... pai "Horsepower Freaks" e numele unui mare tunner din SUA ce se ocupa cu montatul de kituri turbo pt BMW E46 ... in special M3 ...si probabil telul meu .... https://www.youtube.com/watch?v=Xa6_m...eature=related ....
Eu astept in continuare parerile voastre despre motorul ce ar trebui montat pe aceasta masina .... eu am 2 optiuni ... 3.000 24v dublu vanos si V8 4400 ...voi spre ce ati inclina?

X-Ray-Eyes 14-01-09 16:03

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
Quote:

Originally Posted by Calimero2003 (Post 1981249)
Eu astept in continuare parerile voastre despre motorul ce ar trebui montat pe aceasta masina .... eu am 2 optiuni ... 3.000 24v dublu vanos si V8 4400 ...voi spre ce ati inclina?

Eu as avea 1 singura optiune daca as fi in locul tau : M3 E46 - mecanica completa. Punct.
Asta daca nu vrei ori sa iti bati joc de masina ori sa faci 5 transplanturi pana vei fi multumit.
Iar ca solutie temporara ca sa nu iti mai frece cauciucurile in aripi ti-as recomanda montarea unor cauciucuri speciale intre spirele arcurilor spate.

alecsutu1 14-01-09 16:12

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
Quote:

Originally Posted by Calimero2003 (Post 1980956)
BMW 323ci - 170 whp
Masina nu are nimik senzational deocamdata dar am de gand sa ajunga departe ....
Modificari importante motorului nu am adus deoarece vreau sa il schimb cu alceva ... deaceia momentan singura modificare adusa este evacuarea ... care este SuperSprint EVO2 ...
Masina avea jante pe 18 CSL cand am cumparato .... nu prea mi-au placut pt ca aveau acelasi ET fata/spate ... asa ca le-am schimbat cu unele de M3 Evo .... adica Et17 spate si 38 fata .... pe `19 ..aceasta schimbare complicandu-mi putin munca la masina deoarece trebuie acuma sa imi modific aripile de spate ... lucru care sa va intampla foarte curand (sa dea putin soarele).
Modificarile care le-am mai adus masini a fost montarea unei unitati 2Din ... lucru care a fost extrem de costisitor datorita costurilor extrem de mari a chitului de montaj ... 250 euro ...numai kitul ... plus alte 500 ron manopera de montare intrun servis specializat ....
Am deschis acest topic pt a cere in special parerea si mai ales pt a loa o hotarare extrem de importanta ... ce motor sa pun pe ia ... si daca sa il fac turbo sau sa-l las aspirat.
Deasemenea as fi interesat daca stie cineva ce imi trebuie pt a monta un diferential de M3 E46 ... am de gand sa fac aceasta schimbare foarte curand ...
Deci in principal astept parerile voastre despre motorul ce va fi montat pe aceasta masina si despre ce anume ar mai trebui schimbat la ia.

Trebuie toata puntea de M3 E46 daca vrei sa pui autoblocant(cred ca merge si fara dar nu sunt sigur trebuie tiganit ceva pe acolo) LSD mai gasesti la Quaife(UK) sau Diffsonline(US)
-personal as pune compresor eu am un compact 2,5 valve si daca o sa strang destui bani probabil ca asta as face ,pleaca de la 3500 USD un compresor pentru masina ta
-sunt curios Supersprintul ala daca face vreo treaba am gasit pe ebay niste serpi interesanti..
-poti sa incerci si turbo dar e mai dificil de realizat desi e posibil sa iesi mai ieftin decat compresorul
PS:alt sistem de franare trebuie sa te gandesti daca vrei sa sari de 300 cai :)
bafta

quze 14-01-09 16:16

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
Stiu ce inseamna horsepower freaks si tocmai ca nu vedeam legatura intre masina si firma.
Cel mai bun sfat cum a zis si x-ray, e46 m3. E46 nu este tocmai un model vechi pt a merita swap-uri de motoare. Sunt scumpe si nu se merita.

andreiwtw 14-01-09 16:24

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
Quote:

Originally Posted by Calimero2003 (Post 1981249)
Da ... ating foarte rau ... nu se poate merge cu ia ... eu am si suspensie sport pe ia si imi atingeau foarte rau ..acum am reusit sa le departez putin cat sa nu imi mai atinga cand nu am pe nimeni in spate ... dar pe viitor am sa le fac asa cum trebuie ..
Dimensiunile actuale ale cauciucurilor sunt cele standard pt 19 ... adica 235/35/19 fata si 275/30/19 spate .
De unde "Horsepower Freaks" ?? ... pai "Horsepower Freaks" e numele unui mare tunner din SUA ce se ocupa cu montatul de kituri turbo pt BMW E46 ... in special M3 ...si probabil telul meu .... https://www.youtube.com/watch?v=Xa6_m...eature=related ....
Eu astept in continuare parerile voastre despre motorul ce ar trebui montat pe aceasta masina .... eu am 2 optiuni ... 3.000 24v dublu vanos si V8 4400 ...voi spre ce ati inclina?

Poti sa-i pui niste "opritoare" din cauciuc in arcurile spate .
Eu folosesc la urs si chiar isi fac treaba !!!
Motorul cred ca ar trebui sa fie cel de pe M3 e46 ca sa merite transplantul ... daca nu ... incearca sa scoti cat mai mult din ala tau ( turbo sa K ) . Poti sa scoti cai frumosi din M52 Turbo !!!

Calimero2003 14-01-09 16:26

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
Quote:

Originally Posted by alecsutu1 (Post 1981293)
Trebuie toata puntea de M3 E46 daca vrei sa pui autoblocant(cred ca merge si fara dar nu sunt sigur trebuie tiganit ceva pe acolo) LSD mai gasesti la Quaife(UK) sau Diffsonline(US)
-personal as pune compresor eu am un compact 2,5 valve si daca o sa strang destui bani probabil ca asta as face ,pleaca de la 3500 USD un compresor pentru masina ta
-sunt curios Supersprintul ala daca face vreo treaba am gasit pe ebay niste serpi interesanti..
-poti sa incerci si turbo dar e mai dificil de realizat desi e posibil sa iesi mai ieftin decat compresorul
PS:alt sistem de franare trebuie sa te gandesti daca vrei sa sari de 300 cai :)
bafta

Nu am sa incerc niciodata blocant de la Quaife pt ca m-am documentat si este o mare tampenie pt BMW ... mai ales pt E46 ... la E46 iti trebe un blocant open ... adica sa nu blocheze permanent cum este cel de la Quaife ... pt ca nu o sa mai ai controale .. o sa fie un fel de E36 cu blocant ...
E46 coupe are pe el un diferential open destul de bun ... adica un 40/100 (fata de cel de pisicuta care este 15/100) - a nu se confunda diferentialul OPEN cu BLOCANT .... E46 M3 are 75/100 ... este un fel de perfectiune ... blocant cu controale ... eu asa ceva as vrea.
Sunt curios daca stie cineva daca inafara de diferentialul de M3 E46 mai trebuie si cardanul .... pt ca de punte nu incape vorba ... aia este optionala ... blocantul de M3 mergand montat pe orice E46 ... dar nu stiu daca trebuie si cardanul de M3.

Calimero2003 14-01-09 16:37

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
Quote:

Originally Posted by andreiwtw (Post 1981328)
Poti sa-i pui niste "opritoare" din cauciuc in arcurile spate .
Eu folosesc la urs si chiar isi fac treaba !!!
Motorul cred ca ar trebui sa fie cel de pe M3 e46 ca sa merite transplantul ... daca nu ... incearca sa scoti cat mai mult din ala tau ( turbo sa K ) . Poti sa scoti cai frumosi din M52 Turbo !!!

Si eu mi-as dori motorul de M3 E46 ... singura problema este ca un adsfel de transplant m-ar costa in jur de 7000-8000 euro .... bani destui de multi ... la bani astea pot pune turbo pe acest motor si ducandul undeva peste 400 hp.
Varianta cea mai buna cred ca ar fi sa montez un motor de 3000 24 valve dublu vanos ... diferenta optica fiind inexistenta ... lucru care nu ar mai complica lucrurile pe la RAR ... dupa care montarea unui kit turbo .... voi ce pareri aveti ???
Sunt interesat de parerile voastre si de ce ati face voi .... ce motor ati pune ... daca l-ati face turbo ... daca l-ati face kompresor ... dar as vrea sa cautati varianta cea mai profitabila ( a nu se intelege cea mai ieftina).

negoitacata 14-01-09 17:00

Re: E46 323ci - Horsepower Freaks
 
Quote:

Originally Posted by Calimero2003 (Post 1981362)
Si eu mi-as dori motorul de M3 E46 ... singura problema este ca un adsfel de transplant m-ar costa in jur de 7000-8000 euro .... bani destui de multi ... la bani astea pot pune turbo pe acest motor si ducandul undeva peste 400 hp.
Varianta cea mai buna cred ca ar fi sa montez un motor de 3000 24 valve dublu vanos ... diferenta optica fiind inexistenta ... lucru care nu ar mai complica lucrurile pe la RAR ... dupa care montarea unui kit turbo .... voi ce pareri aveti ???
Sunt interesat de parerile voastre si de ce ati face voi .... ce motor ati pune ... daca l-ati face turbo ... daca l-ati face kompresor ... dar as vrea sa cautati varianta cea mai profitabila ( a nu se intelege cea mai ieftina).

Daca o sa o faci turbo trebuie sa anulezi vanosu....arata bn masina....sper sa ne ti la curent cand o faci turbo;)

UNLORD 14-01-09 18:09

Re: E46 - 323ci - Horsepower Freaks
 
Eu cred ca cea mai simpla solutie e sa o vinzi si sa iti cumperi un M3 e46.


All times are GMT +2. The time now is 14:34.

- Copyright 2024 4Tuning