Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - bmwh548 (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/104092-machete-lucru-bmwh548.html)

L4uR 15-04-10 17:04

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
dupa atata timp banuiesc ca trebuie sa apara niste poze?:>

bmwh548 15-04-10 17:05

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Banuiesti prost.
Mini e prin cutie, trebuie sa cumpar unul pentru sacrificare sa iau parbrizul cu tot cu rama.

Miqtz_Brasov 30-05-10 14:39

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
auzi :P.... tubul ala rosu din ce l'ai facut?:D

bmwh548 30-05-10 20:16

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Carcasa de pix, sarma de aluminiu, piulita M3 (parca) si poxilina.

FED express 07-06-10 19:57

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Ceva noutati..sper ca nu te presez dar sunt nerabdator sa vad ce ti-a mai coclit mintea ingenioasa sa vad ce realizari ai mai facut. Te asteptam cu sufletul la gura si suntem alturi de tine:GO BMWH548!!

2010 19-06-10 23:43

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Man, ce face 7-le:?::?::?:

bmwh548 21-06-10 12:16

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
7arul il vopsesc (deja nu mai stiu a cata oara). Desi la aerograf a fost vopsit foarte ok (fara impuritati, nu era vopseaua cursa), nu avea aproape deloc luciu (metoda de vopsire a fost una gresita, nu ne-am dat seama la timp). Am schimbat si balamalele la portierele spate (le facusem prea mici initial), am refacut spoilerul fata (nu facusem corect buza prima data). Asa ca acum il vopsesc eu la spray, pana la sfarsitul saptamanii e gata.

2010 21-06-10 19:21

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 3457587)
7arul il vopsesc (deja nu mai stiu a cata oara). Desi la aerograf a fost vopsit foarte ok (fara impuritati, nu era vopseaua cursa), nu avea aproape deloc luciu (metoda de vopsire a fost una gresita, nu ne-am dat seama la timp). Am schimbat si balamalele la portierele spate (le facusem prea mici initial), am refacut spoilerul fata (nu facusem corect buza prima data). Asa ca acum il vopsesc eu la spray, pana la sfarsitul saptamanii e gata.

Sunt numai ochi, bafta:!::!::!:
:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2

bmwh548 27-07-10 13:39

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
4 Attachment(s)
Hai sa stergem paianjenii de pe topic:

BMW 745i Welly 1:25: Imi torn cenusa in cap...desi trebuia sa il cam termin de mult nu stiu cum se nimereste ca imi gasesc altceva de facut de fiecare data.
Am dat grundul pe caroserie si portiere, am dat vopseaua. Am de retusat imperfectiuni din vopsea (vreo doua fire de praf) si apoi lacul. E greu de surprins nuanta la poze facute in casa si timp de iesit cu ele afara mai greu. Cea mai apropiata de nuanta reala ar fi poza din lateral.
M-am mai jucat putin si cu "sasiul". Am vopsit scutul fata, rezervoarele, scutul termic al esapamentului si suportul rotii de rezerva cu Agama Gun metal, am mai dat un strat de Tamiya Flat aluminium pe esapament si apoi un strat de Agama Flat varnish (aviz amatorilor de vopsele metalizate gen aluminiu, ele oxideaza in timp si se inchid la culoare, stratul de lac e obligatoriu). Nuantele se observa cel mai bine live, in poze e destul de greu.

X1190 27-07-10 16:54

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
waw...a iesit super culoarea...
o mai dai cu lac si e gata de asamblat...pfuuu
abia astept sa o vad asamblata:X

2010 27-07-10 19:55

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Tare de tot culoarea man imi place mult cum a iesit, acum astept sa o vad gata echipata:!::!::!:

bmwh548 28-07-10 14:23

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
5 Attachment(s)
Update la BMW 325i E36 Schuco 1:24:

Nu mi-a placut deloc cum a iesit bara fata (daca ati uitat cum arata puteti vedea aici) asa ca am trecut la chestii serioase. Am dat jos tot ce pusesem anterior, am chituit linia bandoului, am folosit mult plastic pentru a "reda" forma barei de M3. Mai este (mult) de lucru la finisaje si apoi urmeaza splitterul. Inca nu m-am hotarat daca pun si placuta cu numarul de inmatriculare, dar ea se poate monta oricand.
Am mai bazait putin si bara spate, dar nu foarte mult, abia am dat o forma bruta si nu i-am mai facut si poze.
Capota de la portbagaj era cam "goala" asa ca am atasat si un eleron (facut evident din plastic).
Nu imi placea foarte mult bancheta pe care o facusem, dadea ca nuca in perete (locuri foarte inguste, nu se potrivea forma cu cea a scaunelor...). Am "canibalizat" bancheta Audiului TT de la care luasem si scaunele si am luat bucatile de care am nevoie. Momentan am pus doar sezutul si am adaugat niste chit, mai am mult de lucru si la capitolul asta.

blue macca 28-07-10 15:54

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
merge bine pe bavareze !
steptam rezultate pe masura muncii ! sport la treaba:D

FatX 04-08-10 19:19

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
bmw din ce faci geamurile ca as vrea sa fac si eu deoarece am cateva lipsa mz mult;)

bmwh548 04-08-10 19:32

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Plexiglass de la carcasele de CD-uri atunci cand e vorba de geamuri drepte sau cu o curbura foarte mica; folie cumparata de la centrele de imprimari atunci cand e vorba de unghiuri serioase (din aceea pusa la copertile cartilor copiate).


All times are GMT +2. The time now is 15:57.

- Copyright 2024 4Tuning