Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - bmwh548 (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/104092-machete-lucru-bmwh548.html)

vali_iceman 08-11-09 00:07

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Astept sa vad ce o sa faci cu pisoiu ala :D ... am si eu unul identic, dar nu ii voi face nimic, imi place asa cum este :>. Bafta cu proietele!

VENOX 08-11-09 23:32

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Nu-i rau M3-ul, eram cat pe ce sa iau si eu unul pentru modificat weekendul asta, dar m-am decis pentru un Jaguar pana la urma. Cred ca saptamana viitoare nu mai scapa.
Arata bine lucrarea, succes!

vn-08-nen 15-11-09 10:55

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Acum ai doua pisicute :x frumos ... hai mai zi-ne ce le-ai mai facut ?

bmwh548 04-12-09 16:17

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
4 Attachment(s)
Update BMW M3 E36 Coupe Bburago Italy 1:24
Jantele sunt gata...primer, vopsea neagra si vopsea argintie (ar fi fost mai indicat crom, dar merge si argintiul asta), lac...pozele cu blitzul nu avantajeaza vopseaua care are inflexiuni metalizate (particulele sunt aurii).
Priza de aer din fata e cam gata, trapa a fost decupata, dar nu e finisata complet.
Inca sunt in dubii in privinta portbagajului, nu voi folosi eleronul original, dar nu sunt hotarat daca sa fac un eleron discret (cum sunt cele de la AMG si M Power).
Am facut tevile de esapament metalice...
Am reusit sa gasesc un far (multumesc blue_macca)...trebuie putin curatate.

L4uR 04-12-09 16:24

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
nu cumva mai ai vreun far?:D...de preferat pe partea dreapta:D

vn-08-nen 05-12-09 07:53

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Vreau si eu o pisica :X :X :X ... foarte frumos ...

bmwh548 20-02-10 18:50

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
16 Attachment(s)
BMW 745i 1:25 Welly

Din start imi cer scuze pentru calitatea pozelor, dar nu am decat telefonul la dispozitie momentan.

Una din modificarile initiale a fost revopsirea interiorului in negru lucios (prima mea greseala) cu un spray auto (a doua greseala). Desi am mascat bine, vopseaua s-a scurs si a acoperit insertia de lemn de pe polita spate, insertiile din aluminiu de pe fetele de portiere fata...
A urmat o incercare de a da jos vopseaua neagra, am folosit un solvent prea puternic si plasticul s-a topit pe alocuri.
Dupa ceva cautari am reusit sa fac rost de un interior aproape complet pentru ea si m-am apucat de lucru (multumesc radu715).
Aveam de gand sa fac portierele spate mobile de ceva timp, dar nu am avut tragere de inima (stiind cat e de lucru). Spre deosebire de restul caroseriei care e metal, portierele spate si bara fata sunt realizate din plastic si sunt prinse cu nituri de caroserie ceea ce le face usor de demontat.
In prima faza am detasat fetele de portiere spate de bancheta spate (erau turnate dintr-o singura bucata), am inceput sa refac zonele afectate de taiere cu plastic de la cartelele de telefon si chit auto.
A fost nevoie de chit si la scaunele fata (spatarul e realizat din doua componente care nu se imbina corect din fabrica) pentru retusuri.
Intrebat de modelisti la intalnirea precedenta de ce nu vopsesc si pe sasiu unele detalii mi-am bagat putin nasul pe acolo.
Unele piese au fost realizate de la zero, pedalele spre exemplu sunt facute din plastic striat, sarma de cupru si Poxipol.
Vopselele utilizate au fost negru mat Agama, alb mat Agama, maro lucios Agama (nu mai tin minte exact nuanta) si un marker cu vopsea gri Ico pentru insertiile metalice si detaliile de pe sasiu.
Vor urma alte poze zilele astea (trebuie modificati stalpii intermediari pentru montarea balamalelor portierelor spate).



Sper sa nu se supere moderatorii ca am pus atatea poze.

gabitzUU 21-02-10 02:42

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Cred ca o sa iasa ceva foarte frumos din 7-ar:) mai ales cu usi spate care se deschid:) Bafta sa iti iasa cum trebuie!

bmwh548 21-02-10 14:26

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
5 Attachment(s)
Am terminat pedalele, LCD-ul pentru pasagerii din spate si am facut si niste covorase (nu sunt sigur ca le voi pastra).

eddycdk 21-02-10 14:44

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 3108984)
Am terminat pedalele, LCD-ul pentru pasagerii din spate si am facut si niste covorase (nu sunt sigur ca le voi pastra).

covorasle...hmmm.. la scara aia, nu prea dau asa de bine
mie si la 1/18 mi se par ciudate

bmwh548 21-02-10 14:45

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Nici mie nu prea-mi place rezultatul...mai ales marginea care se voia a fi alba si in realitate a iesit un gri ciudat. Probabil voi lasa interiorul doar mochetat fara covorase.

gabitzUU 21-02-10 15:04

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Interesante covorase,dar vorba lui eddy ca nu prea merg...mi-am facut si eu la un TOUAREG covorase deoarece gresisem materialul de mochetat si anume imitatie de piele si a iesit urat cu covorase:)...Iar parerea mea ar fii sa incerci sa pastrezi culoarea de Crem in interior si pe podea cred eu ca ar da mai bine sa se pastreze culorile in interior ca la modelul 1/1 :)

Displayul din spate din ce l-ai facut?

Bafta:)

bmwh548 21-02-10 15:09

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
2 Attachment(s)
Tema pentru interior la macheta asta a fost Alpina B7 care are schema asta de culori (alb-negru).
Displayul spate: plastic de cartele, sarma de cupru, Picatura, Poxipol, prenandez, ceva hartie lucioasa si cam atat.

gabitzUU 21-02-10 15:16

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Am inteles acum...am crezut ca vrei sa il faci intr-un oarecare serie 7 :) nu stiam ca Alpina :) Asteptam urmatorii pasi :)

bmwh548 21-02-10 15:18

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Momentan doar interiorul va fi gen Alpina. Exteriorul mai are de asteptat.


All times are GMT +2. The time now is 17:20.

- Copyright 2024 4Tuning