Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - bmwh548 (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/104092-machete-lucru-bmwh548.html)

blue macca 30-01-09 14:56

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
foarte interesant :) se indreapta pe un drum bun proiectul =d>

eddycdk 02-02-09 06:30

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 1989402)
...Inca nu sunt hotarat cum sa procedez cu parbrizul lipsa, dar imi vine mie in minte ceva.

stii ca se poate face...:-)
asa ca treci la treaba!

bmwh548 02-02-09 12:58

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Parbrizul in sine se face usor...problema e cadrul lui. La varianta cabrio nu exista cadru (cel putin la Welly). Ma gandeam sa il fac din sarma din aluminiu groasa, dar nu cred ca as putea sa ii dau forma corecta. Probabil ca tot din poxilina va fi facut.
PS: daca ai vreo idee....:D

eddycdk 02-02-09 13:21

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 2030568)
Parbrizul in sine se face usor...problema e cadrul lui. La varianta cabrio nu exista cadru (cel putin la Welly). Ma gandeam sa il fac din sarma din aluminiu groasa, dar nu cred ca as putea sa ii dau forma corecta. Probabil ca tot din poxilina va fi facut.
PS: daca ai vreo idee....:D

pt mine poxilina cade...:-)
ai cam avea 3 optiuni:
1. faci fara rama sus,mai scurt un pic decat normal, deci decat stalpii laterali ca la hot rods sau masinile vechi
2. faci din plastic subtire
3. vopsesti conturul parbrizului imitand rama

bmwh548 02-02-09 13:34

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Problema e ca vreau sa fie cabina acoperita...deci rama e mai mult sau mai putin obligatorie (trebuie sa existe continuitate pentru acoperis). Cred ca ma duc sa caut un Mini Cooper coupe sa vad exact cadrul.

radu715 04-03-09 22:22

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
ce se mai aude cu golf 3 ? sunt foarte nerabdator :D .. succes cu proiectele :)

bmwh548 05-03-09 12:06

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Momentan am luat o pauza...inca imi scot din nari mirosul de la vopsea si prenandez asa ca o perioada nu vreau sa mai aud de modificari...

eddycdk 05-03-09 12:57

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 2120976)
Momentan am luat o pauza...inca imi scot din nari mirosul de la vopsea si prenandez asa ca o perioada nu vreau sa mai aud de modificari...

de masca n-ai auzit...defapt, eu vorbesc?!
mi-e lene si sa-mi pun manusile catodata cand vopsesc...:lol:

alynex 08-03-09 14:42

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Ceva nou?
Sunt foarte curios de Golf, caci arata super:)!
La Mini poti folosi bucati dintr-un pix dala hexagonal, ca are colturi si poate te ajuta.Sau din tabla.Vezi cum faci!
Bafta!!

bmwh548 08-03-09 15:12

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 2120976)
Momentan am luat o pauza...inca imi scot din nari mirosul de la vopsea si prenandez asa ca o perioada nu vreau sa mai aud de modificari...

5 caractere

bmwh548 26-04-09 13:04

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
2 Attachment(s)
Un mic update la Q7...interior mochetat si centuri de siguranta din material textil.
PS: proiectul se vinde pentru ca imi lipseste timpul necesar sa ma ocup asa cum ar trebui de machetele in lucru...iar timpul pe care il am pentru ele vreau sa il dedic Golfului.

bmwh548 25-06-09 15:56

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
2 Attachment(s)
Am schimbat fetele de portiere, ce se vede e "brut". Urmeaza finisaje cu chit sau poxilina.
Eddy ceva idei in privinta bordului? Am reparat balamalele (de fapt "boltul" in care vine prinsa balamala) si cand am montat portierele am observat ca bordul cel nou nu mai intra in masina (balamaua se izbeste de bord). Bordul original avea niste locase facute din fabrica, asta nu le are. As putea sa incerc sa il modific insa stric bunatate de bord. Daca il mut mai spre inauntru se rezolva problema asta, dar scaunele le montez pe undeva prin portbagaj ca sa se pastreze niste distante ok.
Mai este o problema cu lufturile dintre portiere si caroserie...dar pentru asta am nevoie de camera foto. Atasez vreo doua poze cu telefonul cu portiera si bordurile si revin peste cateva zile cu poze "la obiect".

cca_golf 25-06-09 19:55

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
frumos..... bafta în continuare :D:D

eddycdk 29-06-09 12:47

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 2437104)
Am schimbat fetele de portiere, ce se vede e "brut". Urmeaza finisaje cu chit sau poxilina.
Eddy ceva idei in privinta bordului? Am reparat balamalele (de fapt "boltul" in care vine prinsa balamala) si cand am montat portierele am observat ca bordul cel nou nu mai intra in masina (balamaua se izbeste de bord). Bordul original avea niste locase facute din fabrica, asta nu le are. As putea sa incerc sa il modific insa stric bunatate de bord. Daca il mut mai spre inauntru se rezolva problema asta, dar scaunele le montez pe undeva prin portbagaj ca sa se pastreze niste distante ok.
Mai este o problema cu lufturile dintre portiere si caroserie...dar pentru asta am nevoie de camera foto. Atasez vreo doua poze cu telefonul cu portiera si bordurile si revin peste cateva zile cu poze "la obiect".

dar de ce schimbi bordul?

bmwh548 29-06-09 16:31

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Ti-am raspuns pe mess...o fac si aici: bordul original e in ultimul hal si nu prea am ce sa ii fac sa arate si el bine. Ma mai gandesc la ideea cu balamelele pe care mi-ai dat-o. Revin in curand cu poze cu restul problemelor.


All times are GMT +2. The time now is 18:21.

- Copyright 2024 4Tuning